První česká lukostřelkyně studující v Americe! Cíle mám určitě vysoké, říká před univerziádou Martina Zikmundová

 

Před třemi lety zaznamenala desetinásobná česká mistryně velký životní milník. Rodačka z Chebu měla původně skvěle našlápnuto ke kariéře tenistky, problémy s kolenem z ní ale nakonec udělaly přední českou lukostřelkyni, která jako vůbec první Češka reprezentuje svůj sport na univerzitě v USA. Nyní se jako naše jediná zástupkyně svého sportu chystá na blížící se univerziádu, kde má ambice překonat osobní rekord.

„Tím, že Martina střílí stabilně i v seniorském národním výběru, počítám s její účastí na nadcházejících Letních světových univerzitních hrách. Je v ní velký potenciál a škola v USA jí určitě hodně pomůže ve výkonnosti. Američané totiž patří k absolutní špičce v této kategorii,“ nešetřila před lety chválou své svěřenkyně trenérka Hana Majarová. Nyní je jasno, že se střelkyně z kladkového luku na největší akci univerzitního sportu v českých barvách opravdu představí.

Před hrami je členka prestižního All-American týmu v USA ve skvělé formě. „V neděli jsem byla v Druztové u Plzně, kde jsem absolvovala přípravný závod. Všechno do sebe zapadlo, zadařilo se a překonala jsem o tři body svůj dosavadní český rekord, když se mi povedlo zaznamenat 696 ze 720 bodů,“ okomentovala svůj poslední výkon.

Účast v Chengdu plánovala studentka Emmanuel College v Georgii už v původním termínu. „Hrozně se těším, protože se univerziáda odkládá už dva roky, a proto jsem moc ráda, že už je to konečně tady. Ráda bych nastřílela blízko českého rekordu, takže cíle mám určitě vysoko,“ neskrývala v rozhovoru své ambice.  

„Trénuji pravidelně každý den, taky jsem v přípravě začala spolupracovat s mentálním koučem, takže si myslím, že příprava je dostatečná. Konkurence bude určitě vysoká, přece jenom je to úroveň světového šampionátu,“ pokračovala.

Martina ale není pouze skvělou sportovkyní, ale také výbornou studentkou. Aby získala stipendium v USA musela odmaturovat s čistou jedničkou a složit náročnou jazykovou zkoušku s matematicko-anglickým testem. Zároveň je studentkou Fakulty ekonomické na Západočeské univerzitě v Plzni. „Občas je to docela náročné, protože škola zabere hodně času, ale člověk se musí naučit nějak pracovat s časem a pak se to dá,“ odpověděla pohotově na otázku, jak se jí daří skloubit náročné aktivity. 

Ať se v Číně daří, držíme palce!