Přehled 7. den: Stráský zlatý v desetiboji, tenisté mají jistou medaili, Malíková má bronz!

Přehled 7. den: Stráský zlatý v desetiboji, tenisté mají jistou medaili, Malíková má bronz!

 

Vilém Stráský je vítězem desetiboje! Foto: Martin Boška

Sedmý den Letních světových univerzitních her bude v Chengdu opět hodně rušný. Krátce po 13. hodině nastoupí do finále na 400 m atletka Barbora Malíková, do druhého dne se pustí s vervou desetibojař Vilém Stráský. Závodit budou také plavci, kordisté a čtvrtfinále s Čínou sehrají české volejbalistky.

Dnešní den odstartovala jako první taekwondistka Dominika Hronová. V osmifinále si sice dokázala poradit se svou soupeřkou z Kazachstánu, ale stopku v turnaji ji vystavila hned v následujícím kole jiná asijská soupeřka, Su Po-ya z Tchajwanu. Celkově tak skončila na 5. místě.

Skvěle zahájili dnešní den naši plavci. Na trati 200 m motýlek naskočil Ondřej Gemov a ve své rozplavbě si doplaval pro 3. místo a představí se nám tedy i v semifinále, do kterého postoupil celkově z 9. místa, semifinále ho čeká ve 12:32 našeho času. Ve skvělé formě se předvedl i jeho plavecký kolega Matěj Zábojník. Ten svou rozplavbu na 200 m prsa dokonce vyhrál a celkově mu po rozplavbách patřilo 2. místo. A stejně jako Gemova ho dnes ještě čeká semifinále, které je plánováno na 12:54 SEČ. Hned v rozplavbě bohužel skončilo plavecké zápolení pro Jana Čejku. Na 50 m trati znak si ve své rozplavbě doplaval pro 6. místo. Ve 13:48 se ve finále na 100 m volný způsob představí Barbora Janíčková.

“Pocitově se mi plavalo dobře, i při závodě jsem si myslel, že to je dobrý, ale ještě jsem neviděl záznam. Budu se na to muset zpětně podívat a zhodnotit, co se tam stalo, že se mi to nepovedlo. Ale doufám, že v další disciplíně už to bude lepší. Ze svého času jsem zklamaný, protože je to daleko od toho, co jsem si představoval,” zhodnotil své počínání na 50 m trati v plaveckém způsobu znak Jan Čejka.

Desetibojaři zahájili druhý den bojů o medaile během na 110 m s překážkami. Český závodník Vilém Stráský během prvního dne nasbíral 4116 bodů, vylepšil si osobní rekord na hladké stovce i ve výšce, sezónní maximum si vylepšil v dálce a zaslouženě mu po první polovině desetiboje patřila druhá příčka.

Do krátkých překážek nastoupil hned v prvním rozběhu, který český závodník ovládl s časem 14,21 s! Zároveň v této disciplíně zvítězil i celkově. Připsal si 948 bodů do celkového hodnocení a po šesti disciplínách se posunul do průběžného vedení!

Sedmou disciplínu – disk, mají desetibojaři také za sebou. Vilém Stráský se výkonem 40,59 m umístil na 5. příčce této disciplíny a připsal si 677 bodů. V celkovém součtu se před něj dostal o 18 bodů Australan Diamond, český desetibojař tak držel po této disciplíně 2. místo a čekal ho skok o tyči…

Vilém Stráský v Chengdu. Foto: Martin Boška

Překážkářka Tereza Elena Šínová postoupila přímo z rozběhu na 100 m s překážkami do semifinále. Časem 13,36 s obsadila v prvním rozběhu postupové 3. místo, celkově pak 8. příčku a může se připravovat na boj o finále. Semifinále překážkářek je na programu v pátek v 18:05 čínského času (12:05 SEČ).

Dnes se pustili do zápolení i 4 naši šermíři. Kromě Matyáše Pavlíka prošli přes první kolo všichni 3 zbylí reprezentanti. Jmenovitě Martin Rubeš, František Coufal a Josef Balcar. V dalším kole sváděli všichni 3 naši šermíři napínavé souboje, do osmifinále se probojoval ale jen Martin Rubeš, který skolil svého maďarského soka. Martin Rubeš nesl statečně čest českého šermu a prošel i přes brány osmifinále, kde si poradil s jihokorejským Kwonem. Nyní je na řadě boj ve čtvrtfinále. Pokud ho zvládne, může si být jistý ziskem medaile, neboť o 3. místo se již nezápasí!

Martin Rubeš zabojuje o medaili! Foto: Martin Boška

Martin Rubeš nakonec ve svém čtvrtfinále podlehl Jeanu-Josephovi z Franci 10:15 a to znamená, že se s turnajem loučí na sympatickém 5. místě, ale bohužel bez medaile.

V gymnastice se nám hned ráno v prvním kvalifikačním sledu představila Dominika Ponížilová a svým skvělým výkonem si vysloužila celkové 3. místo. Fantasticky si vedla na přeskoku, kde dokonce obsadila 1. místo! Nyní ji čeká jen úmorné čekání na to jak dopadnou dva zbývající kvalifikační sledy. Může se představit jak ve finále víceboje, tak ve finále přeskoku.

Po další pauze se desetibojaři vrhli na osmou disciplínu. Na stadionu v čínském Chengdu se představili ve skoku o tyči. A závodníkům nebylo co závidět. Po několika málo pokusech, byla na dvě hodiny soutěž přerušena. Českého závodníka ale čekání nerozhodilo a v tyčce si vylepšil další osobní rekord! Na druhý pokus zdolal laťku ve výšce 470 cm a na kontě mu tak přibylo 819 bodů. Vilém Stráský se díky tomu opět dostal do vedení o 11 bodů před Australana Diamonda. Desetibojaře čekají poslední dvě disciplíny – oštěp a 1500 m.

Dominika Ponížilová na hrazdě. Foto: Markéta Štenclová

Náročný den čekal na tenistu Jana Jermáře. Nejdříve se představil v klasické čtyřhře se svým spoluhráčem Victorem Sklenkou proti Uzbecké dvojici Shin a Fomin. Napínavý zápas nakonec vyzněl lépe pro českou dvojici. Naši reprezentanti zvítězili 2:1 a můžou se tak radovat z postupu do semifinále. Honzovi Jermářovi pokračoval perný den, po chvíli odpočinku nastoupil do další čtyřhry, tentokráte smíšené a jeho parťačka byla Anastasia Polách. V zápase proti hong kongským protivníkům bohužel tahali za kratší konec a po prohře 0:2 se s turnajem loučí.

Jan Jermář s Victorem Sklenkou mají po postupu do semifinále jistý minimálně bronz, ale podle Victora se s tím nechtějí spokojit: “Naše ambice tu absolutně nekončí, my jsme tady pro zlato, pro naši vlast. Takže zregenerujeme a budeme připraveni bojovat v semifinále a případně ve finále.” Po velkém obratu měli oba samozřejmě velkou radost. První set prohráli dokonce 0:6, ale pak se semkli a dokázali zápas otočit. Honza Jermář vyřadil Uzbeka Shina již ve dvouhře. Sám se na to dívá s úsměvem: “Oproti mému zápasu s ním jsme tady podchytili začátek tiebreaku a dotáhli jsme to do vítězného konce. Myslím, že když mě uvidí na dalším turnaji přihlášeného, tak se radši odhlásí”.

Na atletickém stadionu pokračovaly další disciplíny. V semifinále na 400 m překážek se představil Adam Smolka. Ten bohužel ve finále na 400 m př. startovat nebude. Český závodník doběhl v prvním semifinálovém běhu na 7. místě s časem 51,54 s a to bohužel na postup mezi nejlepší nestačilo. Celkově mu v Chengdu patří 14. místo.

To vypadá nadějně! Neskutečné výkony předvádí v Chengdu český desetibojař Vilém Stráský a je velmi blízko zisku zlaté medaile! V oštěpu si o neuvěřitelných více než 6 metrů vylepšil osobní rekord na hodnotu 57,12 m a před závěrečnou patnáctistovkou vede o 31 bodů před Litevcem Benkunskasem, který se na druhé místo posunul právě po oštěpu, ve kterém zvítězil. Před závěrečným během na 1500 m jsou vyhlídky příznivé. Osobní rekord na této trati má mnohem lepší než jeho nejbližší pronásledovatelé. Rozuzlení se dočkáme ve 13:50 SEČ. Držte palce!

Barbora Malíková vybojovala na LSUH v Chengdu bronz! Česká závodnice, kterou v nedávné době trápila zranění, zaběhla ve finále čas 52,66 s a v cíli nestačila pouze na dvě soupeřky – vítěznou Jihoafričanku Viljonenovou (52,38 s) a Američanku Perryovou (52,62 s). V průběhu závodu se Češka držela ve středu startovního pole, ale v závěru dokázala zrychlit a vybojovat cenný kov! Studentka Virginia Polytechnic Institute and State University (USA) se tak postarala o první atletickou medaili pro českou výpravu.

Laborovala se zraněním, vůbec nevěděla zda bude moci závodit a nakonec má bronz. I tak se dá popsat cesta Barbory Malíkové do Chengdu. Ona sama se k tomu vyjádřila takto: “Jsem spokojená na 100 %, protože tretry jsem měla poprvé v rozběhu 3 dny zpět. Předtím jsem měla natržený přední sval a vůbec jsem nevěděla jestli sem vůbec odcestuju. Před finále jsem také nevěděla jestli poběžím, protože jsem cítila to stehno a říkala jsem si, jestli to má cenu. První stovku jsem vlastně klusala. Nemůžu být nespokojená. Na medailový ceremoniál jsem si vzala trenérovo oblečení, jelikož jsem vůbec nepočítala s tím, že budu mít medaili a neměla jsem tu týmové oblečení,” usmívá se.

Barbora Malíková si doběhla pro bronzovou medaili. Foto: Markéta Štenclová

Vrcholí také zápolení v plaveckém bazénu. Ondra Gemov si ve svém semifinále na 200 m motýlek doplaval pro 4. příčku a celkově mu to stačilo na postup do finále ze 6. místa. A zítra ve 13:50 SEČ se popere o medaili! Svého kolegu napodobil i Matěj Zábojník, v plaveckém způsobu prsa na 200 m dlouhé trati si též doplaval pro 4. místo ve svém semifinále a celkově pro 8. místo a tedy postup do finále! Matěj bude zítra plavat jen o něco dříve. Své finále odstartuje ve 13:33.

Damián Vích se v Chengdu představil ve finále závodu na 3000 m s překážkami a vybojoval možná smolné, ale krásné 4. místo! Český steepler se v průběhu celého závodu držel na dostřel medailových pozic, ale tři jeho soupeři jej před sebe v posledním okruhu již nepustili. Medaile studentovi University of New York Prague unikla medaile o 66 setin sekundy. Cenné kovy vybojovali Němci Mergenthaler (8:32,42 s) a Jager (8:40,53 s) a Japonec Shobu (8:40,84 s). Čas Damiána Vícha ve finále byl 8:41,50 s.

Opět se vracíme do plaveckého bazénu. Zde se představila Barbora Janíčková ve finále na 100 m volným způsobem. Po velmi dobrém výkonu si doplavala pro sympatické 5. místo.

“Jsem moc spokojená, trochu jsem vnitřně doufala, že by to mohlo být pod 55 s. Ale jinak jsem moc spokojená. Já jsem si přála finále a vůbec jsem si netroufala říct, jak se tady s tou stovkou poperu, ale zpětně jsem za to moc ráda”. To byly prvotní pocity Barbory Janíčkové, která zaplavala na 100 m volným způsobem skvělé 5. místo.

Je to tam! Vilém Stráský vybojoval na univerziádě v Chengdu zlatou medaili v desetiboji! V závěrečné patnáctistovce si své nejbližší pronásledovatele ohlídal a nenechal si zlatou medaili uniknout. Do cíle doběhl na třetím místě s časem 4:41,57 s a celkově se radoval ze zisku vynikajících 7925 bodů! Druhý skončil Litevec Benkunskas (7879 bodů) a bronz putuje do Austrálie zásluhou Diamonda (7812 bodů). Gratulujeme!

“Je to super, povedlo se nám to načasovat úplně ideálně, aby to tu bylo co nejlepší. Můžu říct, že to byl můj nejtěžší desetiboj v životě, protože tu byla velká vlhkost vzduchu a mezi prvním a druhým dnem jsem spal kvůli nabitému časovému programu jen 5 hodin,” vyjádřil se ke svému výkonu zlatý hrdina Stráský.

Basketbalistky se utkaly v prvním zápase o umístění na 5. – 8. místě s Polkami a ty byly bohužel nad jejich síly. V souboji o 7. místo se utkají v sobotu se soupeřkami z Brazílie.

S neúspěchem se bohužel musí vyrovnat i volejbalistky. Ty ve čtvrtfinále nepřetlačily domácí Číňanky a po prohře 3:0 se též musí spokojit s bojem o umístění.

Dominika Ponížilová se dočkala. Po 3. kvalifikačním sledu je jasné, že talentovaná gymnastka se představí jak ve finále viceboje, kam se probojovala z 12. místa i ve finále přeskoku, tam v kvalifikaci obsadila 3. místo.

Autor: Hromíř Marek

Článek je průběžně aktualizován. Připravujeme podrobnosti.


Výsledky soutěží 7. dne Letních světových univerzitních her – 3.srpna 2023

Atletika

Barbora Malíková, finále 400 m 3. místo, čas 52,66 s

Tereza Elena Šínová, 100 m překážky rozběh 3. místo (13, 36 s), postup do semifinále celkově z 8. místa: Semifinále 12:05 SEČ

Damián Vích, 3000 m překážky finále 4. místo, čas 8:41,50 s.

Desetiboj muži

Vilém Stráský:

Výsledky z prvního dne: 100 m – 10,80 s osobní rekord (906 bodů), dálka 726 cm, letošní nejlepší výkon (876 bodů). Průběžné čtvrté místo, vrh koulí 13,56 m (5. místo), výška 199 cm (osobní rekord), 400 m 49,47 (839 bodů) – celkem po prvním dnu 2. místo za 4116 bodů. Ztráta na vedoucího desetibojaře Australana Diamonda 39 bodů.

Výsledky druhý den: 110 m překážky – 14,21 s (948 bodů), disk – 40,59 m (677 bodů), skok o tyči – 470 cm (819 bodů, hod oštěpem – 57,12 m (osobní rekord), 1500 m – 4,41 s (670 bodů) . 1. místo! Celkově 7925 bodů.

Taekwondo

Osmifinále: Dominika Hronová – Zhamaabay Aknur (Kazachstán) 2:0

Čtvrtfinále: Dominika Hronová – SU Po-ya (Tchajwan) 1:2

Konečné 5. místo

Plavání

Ondřej Gemov, 200 m motýlek rozplavba 3. místo, postup do semifinále celkově z 9. místa

200 m motýlek semifinále 4. místo, postup do finále celkově z 6. místa

Matěj Zábojník, 200 m prsa rozplavba 1. místo, postup do semifinále celkově z 2. místa

200 m prsa semifinále 4. místo, postup do finále celkově z 8. místa

Jan Čejka, 50 m znak, rozplavba 6. místo, nepostoupil do semifinále

Barbora Janíčková, finále 100 m volný způsob 5. místo, čas  55,19 s

Gymnastika

Dominika Ponížilová, postup do finále přeskoku z 3. místa a do finále víceboje z 12. místa.

Tenis

čtyřhra mix

Jan Jermář, Anastasia Polách – Wong, Lank (Hong Kong) 0:2

čtyřhra mužů

Jan Jermář, Victor Sklenka – Fomin, Shin (Uzbekistán) 2:1

Šerm

Kord muži

Round of 128:

Lee Renjie (Singapur) – František Coufal 8:15

Matyáš Pavlík – Sertay Yerlik (Kazachstán) 11:15

Round of 64:

Richard Fenyvesi (Maďarsko) – Martin Rubeš 10:15

Josef Balcar – Giulio Galetani (Itálie) 12:15

František Coufal – Vadim Sharlaimov (Kazachstán) 14:15

Round of 32:

Martin Rubeš – Shankar Pandey (Indie) 15:5

Osmifinále:

Omin Kwon (Jihokorejská republika) – Martin Rubeš 10:15

Čtvrtfinále:

Martin Rubeš – Kendrick Jean-Joseph 10:15

Martin Rubeš konečné 5. místo

Volejbal ženy

Česko – Čína 0:3 (17:25, 16:25, 16:25) České volejbalistky prohrály ve čtvrtfinále a budou hrát o umístění.

Foto: Markéta Štenclová, Martin Boška

Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

2 zlaté, 1 stříbrná, 4 bronzové

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

Vilém Stráský, atletika, desetiboj

stříbro

Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen

Barbora Malíková, atletika, běh 400 m