Přehled 2. dne: Basketbalisté porazili Japonsko, volejbalisté přehráli Írán!

Přehled 2. dne: Basketbalisté porazili Japonsko, volejbalisté přehráli 3:2 Írán!

 

V Chengdu začaly soutěže ve střelbě. Foto: Markéta Štenclová

Druhý den Letních světových univerzitních her se naplno rozeběhly soutěže v dalších dvanácti sportech, do pěti z nich zasáhli také čeští sportovci. Dařilo se basketbalistům, kteří vstoupili do turnaje výhrou nad Japonskem, výborného výsledku dosáhli také volejbalisté, kteří přehráli 3:2 na sety jednoho z favoritů skupiny Írán.

Matěj Rampula vyhrál první část kvalifikace v závodě rychlopalné pistole na 25 m s nástřelem 296 (99, 98, 99). Druhá část této kvalifikace a finále jsou na programu v neděli (3:00 a 5:30 našeho času). V týmové závodě žen ve vzduchové pušce na 10 m skončily české střelkyně Veronika Blažíčková, Sabina Thurnwaldová a Kateřina Štefánková s nástřelem 1873,6 bodů na 10. místě. V individuálním závodě v této disciplíně pak obsadily obsadila Štefánková 29. místo, Thurnwaldová 34. místo a Blažíčková skončila na 36. místě.

Matěj Rampula. Foto: Markéta Štenclová

V první kole se dařilo na tenisových kurtech. Victor Sklenka smetl za 35 minut svého filipínského soupeře Vincenta Teroria ve dvou kanárech 6:0 6:0. Jen tři hry své soupeřce povolila také Nelly Kněžková, která postoupila přes Jessicu Wiraovou z Indonésie po výhře 6:1 a 6:2.

Basketbalisté si připsali první výhru na turnaji. Foto: Michal Němec

Vítězný vstup do turnaje mají za sebou basketbalisté, kteří porazili Japonsko 76:56. Luboš Kovář byl po vítězství spokojený, i když našel prostor pro zlepšení. “Už před zápasem jsme věděli, že Japonci jsou rychlí a agresivní na míči. Z toho plynulo hodně našich ztrát. Naštěstí jsme si s tím dokázali poradit, i když to číslo bylo obrovské. V prvním, ale nakonec i ve druhém poločase nám hodně pomohl útočný doskok, troufám si řict, že jsme je v tom přehráli. Střelba za tři body byla bídná, ale máme ve skupině ještě další dva zápasy, takže se to určitě zlepší. Pokud budeme na doskoku takto dobře pracovat, máme velkou šanci uspět.” Trenér Luboš Bartoň zhodnotil průběh úvodního duelu obdobně. “Byl to od nás nervózní výkon, ze začátku jsme měli spoustu ztrát, byla tam nepřesnost v zakončení hlavně z tříbodové vzdálenosti. Potom jsme se zlepšili, dvacet dva ztrát není dobré číslo, i když Japonci hráli agresivně. Pak jsme se zlepšili, odskočili jsme a mohli jsme prostřídat a do hry se dostali všichni. Což je pozitivní. Máme výhru a jdeme zítra na Polsko!

Cvičení s obručí a míčem má za sebou také česká moderní gymnastka Denisa Štěpánková. Za sestavu s obručí získala 27,600 bodů, což stačilo na 15. místo, a za sestavu s míčem 26,300 (20. místo). Další dvě sestavy jsou na programu v neděli. “Denisa předvedla obě dvě velice dobré sestavy, ukázala, co umí, byly tam drobné chybičky, ale ty k našemu sportu patří. S jejími výkony jsem jako trenérka spokojená. Konkurence je tu obrovská, z top desítky na mistrovství světa a účastnice olympiád,” uvedla trenérka Jarmila Uherková Zajoncová. “Druhý den závodů bude hodně náročný, poslední dobou se s tím trochu potýkáme, ale věřím, že právě tady to Denisa prolomí a zvládne to,” dodala. Pro českou moderní gymnastiku je velkým úspěchem také to, že v Chengdu působí na závodech česká mezinárodní rozhodčí Blanka Mlejnková.

Plnim si tu svůj nejenom sportovní, ale i celoživotní sen. Jsem ráda, že tady mohu reprezentovat nejenom svoji školu, ale také svoji zemi, na kterou jsem hrdá. První den je úspěšně za námi, věřím, že se to zítra povede stejně dobře. S hlediska svého výkonu to sice nebylo úplně ideální, ale výkon bylo to myslím velmi důstojný, nebyly tam žádné velké chyby. Byla tu skvělá atmosféra, mám moc ráda, když zaplněné tribuny tleskají, nabíjí mne to energií. Musím přiznat, že jsem byla až překvapená tím, jak velká světová konkurence se tu sešla,” uvedla po první části závodu Denisa Štěpánková.

Denisa Štěpánková při sestavě s míčem. Foto: Martin Boška.

Parádní vstup do svého turnaje mají za sebou volejbalisté, kteří zdolali v úvodním zápase Írán 3:2 na sety, dvakrát dotáhli vedení soupeře a v pátém setu zvítězili 15:13! Svěřenci trenéra Vašiny tak splnili svůj plán útočit ze zadních pozic a zaskočit jednoho ze silných favoritů! Írán letos získal titul mistrů světa U23, o to je dosažený výsledek cennější! “Myslím si, že si soupeři hodně mysleli, že jsou jinde, než jsme my. A začali hrát profesorsky a to si myslím, že je nakonec stálo celý zápas. My jsme si řekli, že tam necháme všechno a to je úplně zničilo. Pak přestali bojovat oni a i když oni byli volejbalově lepší, tak my jsme to svojí bojovností dokázali zvládnout. A že se to nečekalo? My jsme to čekali a chtěli jsme vyhrát! Máme teď šanci postoupit ze skupiny a jdeme bojovat dál,” uvedl po vítězství spokojený univerzál Daniel Říman, který studuje na Masarykově univerzitě. Ve skupině čeká na české volejbalisty ještě Argentina a Indie. Dále držíme palce a ke skvělému výsledku blahopřejeme!

Vplejbalisté porazili 3:2 Írán. Foto: Markéta Štenclová


Výsledky 2. dne, 29. července 2023:

Střelba:

25 m rychlopalná pistole

Matěj Rampula 1. místo v první části kvalifikace, nástřel 296 (99,98,99).

10 m vzduchová puška 10m individuální závod

Kateřina Štefánková nástřel 624,4 – 29. místo, Sabina Thurnwaldová nástřel 624,5 – 34. místo, Veronika Blažíčková nástřel 624,2 – 36. místo

10 m vzduchová puška 10m týmová soutěž

Štefánková, Thurnwaldová, Blažíčková 10. místo (1873,6 bodů)

Basketbal:

Česko – Japonsko 76:56 (21:15, 38:26, 61:34)

Česko: Svoboda 14, Kovář 14, Samoura 13, Vlk 12, Zídek 7, Sýkora 5, Noumeros 4, Fuxa 4, Burda 3, Jansa, Novák, Vyroubal. Trenér Luboš Bartoň.

Trojky 6:4, asistence 17:6, fauly 20:19.

Tenis:

1.kolo dvouhra

Victor Sklenka – Vicent Terorio (Filipíny) 6:0 6:0

Nella Kněžková – Jessica Wiraová (Indonésie) 6:1 6:2

Moderní gymnastika:

Denisa Štěpánková, sestava s obručí 27,600 bodů 15. místo, sestava s míčem 26,300 bodů 20. místo. Celkově průběžné 18. místo ve víceboji.

Volejbal muži:

Česko – Írán 3:2 (17:25, 25:22,19:25,25:13, 15:13)