Kdo s kým v play off? Univerzitní liga zná své čtvrtfinálové dvojice

Kdo s kým v play off? Univerzitní liga zná své čtvrtfinálové dvojice

 

9. března 2024 | ULLH | univerzitnihokej.cz

Osm týmů, jeden Pohár Jana Palacha. Vyřazovací boje začínají v pondělí 11. března, kdy se rozehraje většina čtvrtfinálových sérií. Kdo se s kým střetne? Jaká je vzájemná historie celků? A jaký je letos formát play off?

Univerzitní ligu ledního hokeje, čeká historicky třetí play off. Letos došlo k drobné změně v počtu zápasů, které se budou v rámci jednotlivých sérií hrát. Loni bylo čtvrtfinále, semifinále i finále na 3 vítězné duely, letos se budou čtvrtfinálové a semifinálové zápasy hrát na dvě vítězná utkání, finálová série se bude hrát na tři vítězné duely. Proč tomu tak je? „Důvod je takový, že v základní části máme zhruba 20 utkání a tato utkání tým odehraje v rozmezí pěti měsíců. No a potom tým odehraje mnoho zápasů v play off v rozmezí několika týdnů, což je pro hráče ještě během studia hodně náročné. Proto jsme se rozhodli zkrátit čtvrtfinálové série pouze na dva vítězné duely, aby jim zbyly síly na semifinále a finále, kde nás čekají rozhodující boje. Chtěli jsme trochu posunout kvalitu finálních kol a věříme, že to bude dobré rozhodnutí,“ popsal předseda České asociace univerzitního hokeje Tomáš Hlaváč.

I v letošním ročníku proběhlo tradiční vybírání soupeřů, které určilo složení čtvrtfinálových dvojic. Vítěz základní části měl možnost první volby z celků, které se umístily na 5.–8. pozici. Toto privilegium volby si zajistili Black Dogs Budweis, kteří opanovali základní část se ziskem 43 bodů. Šlo však o pořádné drama, před posledním kolem měli na zisk Poháru České asociace univerzitního sportu šanci ještě další dva týmy. A kdo na koho narazí ve čtvrtfinále bojů o Pohár Jana Palacha?

(1) Black Dogs Budweis vs. Riders Univerzita Pardubice (8)

Vítěz základní části změří síly s pardubickými Riders, kteří se play off účastní podruhé. Jasným favoritem této série jsou Budějovice, které mají ve svém nitru nejproduktivnějšího hráče základní části Tomáše Vochozku a nejlepšího střelce soutěže Matouše Masopusta. Budějovice jsou zároveň jedním z nejofenzivnějších celků soutěže, v průměru od nich soupeři dostanou přes 5 branek. Riders zase před sezonou doplnili kádr několika nováčky, kteří se uvedli velmi dobře. Pardubicím se výsledkově dařilo podobně jako loni, když poprvé proklouzli do vyřazovacích bojů.

V historii celé soutěže se vzájemných duelů mezi aktuálními soupeři odehrálo šest. V prvních zápasech šlo o jednoznačnou převahu ve prospěch Budějovic, postupem času se však zápasy začaly vyrovnávat a Riders dokázali hned dvakrát dotáhnout duel až do prodloužení či nájezdů. V probíhající sezoně se odehrál velmi vyrovnaný duel v enteria areně, kdy Pardubice vedly dokonce už 3:1, duel ztratily v nájezdech, druhý vzájemný souboj skončil výhrou Jihočechů poměrem 5:0. První utkání této série se odehraje 11. března v Budějovicích.

(2) Engineers Prague vs. HC North Wings Ústí nad Labem (5)

Loňští finalisté z Prahy letos skončili v základní části na 2. pozici a ve čtvrtfinále se střetnou s ústeckými North Wings. Inženýři disponují jednou z nejlepších gólmanských trojic. Maličkay, Mann i Pulda předvádí spolehlivé výkony. Ústeckým North Wings zůstala úspěšná kostra z loňského ročníku, letos zároveň ukázali, že dokáží porážet soupeře i když jedou na venkovní duel v malém počtu hráčů. Se ziskem 24 bodů za 8 vítězství se umístili na 5. pozici.

Historie vzájemných soubojů hovoří jasně pro Engineers, kteří se Severočechy ještě neprohráli, jen jednou se stalo, že Ústí dotáhlo duel do nájezdů, které nakonec zvládli lépe hokejisté z ČVUT. V aktuální sezoně zapsali Inženýři tenisové výsledky 6:3 a 6:2. První vzájemný duel se odehraje v pondělí 11. března.

(3) ZČU Akademici Plzeň vs. VUT Cavaliers Brno (7)

Po nervózní podzimní části základní části Akademici obrátili list a v letošním kalendářním roce ještě nenašli přemožitele. Důvodem najetí na skvělou vítěznou vlnu byl zejména návrat hlavního kouče Tomáše Ceperka, ale také uzdravení několika posil, které začínají šlapat jako hodinky. Kavalíři letos předvedli výbornou základní část a po loňském ročníku, kdy byli jasně nejhorším týmem soutěže dokázali, že se s nimi také musí počítat. Dokáží být hodně nebezpečným soupeřem.

Akademici však se zástupci brněnského VUT problém nemají, zatím tým z moravské metropole zdolali ve všech devíti vzájemných soubojích, v letošní ročníku šlo o výhry poměrem 12:1 a 5:0. První duel čtvrtfinálové série se odehraje 11. března.

(4) UK Kings Prague vs. HC MUNI (6)

Na 4. pozici v základní části se umístila pražská Karlovka, která posbírala 31 bodů, do čtvrtfinále na ni zbyli zástupci brněnské MUNI a půjde o třaskavou reprízu loňské čtvrtfinálové série i repete finále posledního UniCupu. Kings neměli zrovna dobrý vstup do sezony, z prvních šesti duelů zapsali 4 porážky, poté se však herně zvedli a dokázali zdolat i Inženýry či Plzeň. MUNI také neměla nikterak oslnivou formu, navíc prohrála obě brněnská derby s Cavaliers. Nakonec celek z Brna posbíral 22 bodů, což stačilo na 6. pozici v tabulce základní části.

Vzájemných soubojů těchto dvou celků bylo mnoho. V loňském play off se společně střetli ve čtvrtfinále, reprezentanti Masarykovy Univerzity v sérii na tři vítězné duely vedli 2:1, nakonec však slavila postup Univerzita Karlova. Oba soupeři se následně střetli v září, kdy se konalo finále UniCupu, které vyhráli Kings. V sezoně proběhly dva vzájemné souboje a oba celky využily svého domácího prostředí a před svými fanoušky vyhráli. První zápas této čtvrtfinálové série je na programu v úterý 12. března.

Všechny zápasy play off můžete sledovat na TV Tipsport, vybraná utkání budou k dispozici na ČT Sport Plus. Kompletní rozpis vyřazovacích bojů naleznete ZDE. Pro více informací sledujte i sociální sítě Univerzitní ligy ledního hokeje či jednotlivých týmů.