Basketbalisté Univerzity Palackého vstoupili do Univerzitní ligy dvakrát vítězně

12. listopadu 2021 | P. Reich

Ve čtvrtek 4. 11. 2021 odehrály týmy žen a mužů reprezentující Univerzitu Palackého Olomouc své 1. kolo premiérového ročníku Univerzitní basketbalové ligy.

Jejich prvním soupeřem byla Ostravská univerzita, se kterou úvodní zápas od 18:30 odehrály ženy, utkání mužů následovalo od 20:00. Hlavním dějištěm a zároveň domácím prostředím pro hráče UP byla Sportovní hala Univerzity Palackého a domácí prostředí bylo opravdu znát, jelikož na utkání přišlo fandit bezmála 200 vysokoškoláků, kteří i s hlavním bubeníkem hnali olomoucké studenty za vítězstvím.

Ohlasy k zápasu žen poskytl trenér týmu UP Mgr. Petr Reich, Ph. D.:

„Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně a s velkou energií a již v první čtvrtině si vybudovali rozhodující dvouciferný náskok. Zejména agresivní vysunutá obrana dělala soupeři problémy, nicméně s touto se dokázal v dalším průběhu již vyrovnat. Od druhé čtvrtiny začala Ostrava aplikovat nepříjemnou zónovou obranu, která nám dělala značné problémy, neboť jsme se nemohli úplně spolehnout na střelbu z dálky. Soupeř nám již neumožnil žádné snadné koše, což se nedá říct o naší defenzívě, ve které často selhávala výpomoc, problémy nám působila zejména Gabriela Busková. To vedlo k postupnému snižování rozdílu ve skóre v průběhu druhé a třetí čtvrtiny, nicméně v závěrečné periodě jsme se již dokázali na zónu soupeře adaptovat, zlepšili kombinaci v útoku a zvýšili nasazení v obraně, což vedlo k navýšení náskoku až na závěrečný dvacetibodový rozdíl. Kromě výrazného vítězství je pozitivem zapojení všech jedenácti hráček, které jsem měl k dispozici, nicméně jednalo se o úvodní zápas, který nám odhalil mnohé nedostatky v útočné i obranné fázi, na kterých se pokusíme zapracovat. Očekávám, že v dalším průběhu soutěže se budeme zlepšovat a náš tým naplno ukáže svůj potenciál.“

UP Olomouc – Slávie OU Ostrava 74:54

Burzová 17, Jurmanová 12, Štursová a Semjonová po 9, Milotová 7, Poulíčková 6, Šimíčková a Erbenová po 5, Hegrová 4 – Duchovná a Busková po 17, Volná 6, Frgalová a Heincová po 5, Snopková 3, Lipovská 1

Komentář mužského utkání rovněž poskytl asistent trenéra domácích, Jakub Stodůlka:

„První zápas proti Ostravské univerzitě dopadl vítězně pro nás. Měli jsme jasnou taktiku, hrát rychle a agresivně dopředu a soupeře co nejvíce uběhat. Obranu jsme vytáhli přes celé hřiště a snažili se co nejvíc znepříjemnit přechod do útoku. Jelikož jsme měli plnou lavičku, tak jsme si mohli dovolit rychle a často točit sestavu, abychom udrželi rychlé tempo hry. Soupeř do poločasu dokázal udržet krok a zápas byl vyrovnaný na obou koncích. Po poločase ve 3.Q jsme opět na soupeře zatlačili. Měli jsme z toho několik zisků, které jsme proměňovali rychlými protiútoky a soupeři odskočili na rozdíl 15 bodů. Do konce zápasu už jsme tempo hry kontrolovali a náskok zvýšili na konečných 22 bodů (87:65). Kluci předvedli krásný kolektivní basket a věříme, že další zápas proti Pardubicím výkon zopakujeme.“

UP Olomouc – Slávie OU Ostrava 87:65 (25:17 43:37 66:51)

Žák 19, Klepač E. 16, Klepač A. 10, Bukovjan, Nosek a Tomeš po 9, Loyka 6, Kotala 4, Šindler 3, Srník 2, Safiulin 0 – Robenek 18, Jakel 10, Turček a Voráč po 8, Brůna a Viktorin po 5, Wojnarovský a Bednář po 4, Kohut 3, Švesták 0

Další zápas odehrají muži na palubovce UPA Pardubic a na ženy čeká odveta s Ostravskou univerzitou.