Výsledky Akademického mistrovství ČR ve skialpinismu 2016

 

První ročník akademického mistrovství ve skialpinismu proběhl ve Špindlerově Mlýně v rámci 25. ročníku Memoriálu Josefa Zapletala a MČR ve skialpinismu. Sněhové podmínky umožnily vést převážnou část trati po sjezdovkách, ale i částečně ve volném terénu. Trať A mužů o celkové délce 19 km s převýšením 1830 m úspěšně absolvovalo 8 akademických sportovců, jeden závodník vzdal. Náročnou ženskou trať A úspěšně zdolaly 4 akademické skialpinistky. Pro ostatní akademiky byla připravena trať B o délce 7km a převýšením 600m.

Závod uspořádal Ski alp club Špindlerův Mlýn pod záštitou Horské služby Krkonoše. Start byl umístěn nedaleko tenisové haly v areálu vojenské zotavovny Bedřichov. Stoupalo se po modré sjezdové trati, z které závodníci uhnuli do volného terénu a přímo vystoupali na vrchol Medvědína, pak je čekal obtížný sjezd ve volném terénu směrem do Labského dolu, dále následoval výstup na pásech. Po vystoupání zpět na Medvědín závodníky čekal sjezd po černé sjezdovce až k dolní stanici lanové dráhy Medvědín, zde závodníci nasadili stoupací pásy a pokračovali ve výstupu nejdříve po černé sjezdovce, z které následně uhýbali na svážnici, která je po několika kilometrech zavedla pod strmý výšlap volným terénem, po jehož absolvování se závodníci opět ocitli na vrcholu Medvědína. Následoval již v pořadí druhý sjezd a výstup směrem do Labského dolu. Dále trať vedla sjezdem po černé medvědínské sjezdovce až k Labi, kde nasadili stoupací pásy a vystoupali na první hank, dále po svážnici směrem k vojenské zotavovně kde účastníci, kteří se přihlásili na trať A pokračovali do dalšího okruhu. Tuto nesmírně náročnou trať A zdolalo 8 akademických sportovců. Akademici, kteří se přihlásili na trať B, absolvovali pouze 3 výstupy, ženy na zkrácené trati A zdolaly 4 výstupy.

Trať byla velmi náročná, proto je nutné ocenit výkon každého zúčastněného závodníka.

Záznam ze závodu MČR vysílala ČT sport. Závody se velmi vydařily a to hlavně díky perfektnímu zajištění pořadatelů a krásnému počasí. Vyhlašování vítězů provázela příjemná pohodová atmosféra. Firma HUDY SPORT zajistila hodnotné ceny pro všechny závodníky.

Výsledky

Kategorie muži trať A:

 1. Groh Radoslav VŠEM 1:52,35
 2. Lichý Tomáš OU 1:56,45
 3. Fabián Jakub UP 2:01,06
 4. Adámek Petr VŠE 2:08,56
 5. Janík Martin FTVS UK 2:09,07
 6. Hais Jan UHK 2:12,29
 7. Švec Matěj UK 2:14,52
 8. Stejskal Jakub UK 2:21,57
 9. Bedrník Tomáš TUL vzdal

Kategorie ženy trať A:

 1. Luštincová Lucie TUL 1:46,10
 2. Volfová Petra TUL 1:51,20
 3. Hradilová Naďa UK 2:09,18
 4. Štanglerová Magdalena UK 2:10,10

Kategorie muži trať B:

 1. Michal Vlášek UPOL 51,58
 2. Steklý Aleš UHK 57,57
 3. Picka Matěj UK 1:01,36

Kategorie ženy trať A:

 1. Hamanová Lucie PAČR 1:03,18
 2. Hepnarová Martina UK FTVS 1:10,25
 3. Kliměšová Markéta UK FTVS 1:29,01

Kategorie muži Erasmus trať A:

 1. Šiarnik Jakub TUL 1:50,25

Zpráva z AM ČR:

Účast:

 • Celkový počet startujících vysokoškoláků 20
 • Počet mužů 13
 • Počet žen 7
 • Počet zúčastněných škol (jmenovitě): UK, TU, PA ČR, OU, VŠEM, UP, VŠE, UP, UHK

 

Propozice AM ČR:

Akademické Mistrovství ČR ve skialpinismu 2016

Český pohár ve skialpinismu 2016

XXV. ročník mezinárodních skialpinistických závodů Memoriál Jana Zapletala Ski Trab Mistrovství ČR ve skialpinismu

KTV TU v Liberci bude pořadatelem prvního ročníku AM ve skialpinismu. Akademické mistrovství se uskuteční v rámci 25. ročníku mezinárodních skialpinistických závodů a Mistrovství ČR ve skialpinismu.

Organizátor: Ski alp club Špindlerův Mlýn ve spolupráci s Horskou službou Krkonoše.
Účast: Závodník se přihlásí do závodu MČR a v případě, že je studentem vysoké školy v ČR a prokáže se řádným dokladem o studiu (index nebo potvrzení o studiu) a zároveň je členem ČHS, HS nebo jiného horolezeckého spolku, tak může být hodnocený v kategorii akademiků na trati A, pokud není členem ČHS, HS může absolvovat pouze trať B. (Ale i na trati B se uděluje v kat. mužů i žen akademický titul.)
Povinná výzbroj:
Trať A: – stoupací železa – sedací úvazek – smyčka min. 1,5 m dlouhá – karabina s pojistkou – lyže se skialpinistickým vázáním (umožňujícím chůzi a sjezd), délka lyží nesmí být kratší jak 160 cm pro muže a 150 cm pro ženy, minimální šířky 60 mm – stoupací pásy – skialpinistické boty dostatečně vysoké, aby pokryly kotníky s podrážkou Vibram – pár skialpinistických nebo běžeckých holí – lékárnička = sterilní obvaz + elastický obvaz + trojcípí šátek + alu fólie – batoh s úchyty na lyže – přilba – brýle – čepice – rukavice – čelovka – minimálně dvě vrstvy oblečení spodní části těla s dlouhými nohavicemi přesné velikosti závodníka: 1. vrstva – závodní oblečení, 2. vrstva – z větru vzdorného materiálu – minimálně 3 vrstvy oblečení horní částí těla s dlouhými rukávy přesné velikost závodníka: 1. vrstva – závodní oblečení, 2. vrstva – teplé oblečení s dlouhým rukávem ( např. POLAR FLEECE ) – za teplé oblečení se nepovažuje spodní prádlo, 3. vrstva – z větru vzdorného 2 materiálu.
Trať B: – lyže se skialpinistickým vázáním (umožňujícím chůzi a sjezd), délka lyží nesmí být kratší jak 160 cm pro muže a 150 cm pro ženy, minimální šířky 60 mm – stoupací pásy – skialpinistické boty dostatečně vysoké, aby pokryly kotníky s podrážkou Vibram – lékárnička = sterilní obvaz + elastický obvaz + trojcípí šátek + alu fólie – batoh s úchyty na lyže – přilba – brýle – čepice – rukavice – čelovka – minimálně dvě vrstvy oblečení spodní části těla s dlouhými nohavicemi přesné velikosti závodníka: 1. vrstva – závodní oblečení, 2. vrstva – z větru vzdorného materiálu – minimálně 3 vrstvy oblečení horní částí těla s dlouhými rukávy přesné velikost závodníka: 1. vrstva – závodní oblečení, 2. vrstva – teplé oblečení s dlouhým rukávem (např. POLAR FLEECE) – za teplé oblečení se nepovažuje spodní prádlo, 3. vrstva – z větru vzdorného materiálu. Pro všechny kategorie je povinné používat ochranou přilbu s certifikátem UIAA, pouze pro kategorie OPEN lze použít přilby cyklistické.
Hodnocení závodu: Závod bude hodnocen dle platných pravidel závodů ve skialpinismu systémem start – cíl.
Startovné: Startovné uhradí startující ve výši 400,- Kč při prezenci v den závodu v závodní kanceláři. Ve startovném jsou zahrnuty výdaje na organizaci závodů a jídlo po skončení závodu. V případě přihlášky v době prezentace je startovné 600,- Kč bez nároku na drobný dárek.
Přihlášky:

 • Přihlášky je nutno zaslat nejdéle ve čtvrtek  10.03. 2015 na adresu: jirsa@hscr.cz . V přihlášce je nutno uvést jméno, příjmení, klubová příslušnost, členství ČHS nebo HS (pro kategorie open předložení dokladu o členství neplatí), kategorii a datum narození. Zájemci o vyhodnocení v akademické kategorii toto uvedou v přihlášce.
 • Kategorie akademiků bude vyhlášena při vyhlášení výsledků ze závodníků na trati A i trati B, kteří prokáží svoje studium na vysoké škole. V přihlášce je nutno uvést zájem být zařazen i do kategorie akademiků.

Ubytování: Ubytování organizátor nezabezpečuje. Ubytování je možné rezervovat s 20% slevou pro účastníky závodu na penzionu Slávie. Kontakt: +420 777 215 977 nebo na internetových stránkách www.pensionslavie.cz
Tratě: Tratě závodu budou vedeny na území Krkonošského národního parku, a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti na ochranu přírody.

 • 1. kolo: 7,3 km – 630 m převýšení –muži open, ženy open
 • 2. kola: 13,4 km – 1230 m převýšení – ženy
 • 3. kola: 19,5 km – 1830 m převýšení – muži

Prezence: Prezence proběhne v prostoru sportovní haly Vojenské zotavovny Bedřichov ve Špindlerově Mlýně, kde bude možnost uložení věcí. Start a cíl závodu bude cca 100 metrů od haly.

Program:

 •  12:30 – 14:30 prezence, výdej startovních čísel
 • 14:30 – výklad trati v prostoru prezence
 •  15:00 – hromadný start
 •  18:00 – ukončení závodu
 • 18:00 – 20:00 – možnost občerstvení ve sportovní hale
 • 20:00 – vyhlášení výsledků závodu a MČR – vyhlášení kategorie akademiků – vyhlášení celkových vítězů ČP

Různé: Každý závodník, doprovod a organizátor se účastní závodu na vlastní nebezpečí. Závodníkům mladším 18 ti let nebude povolen start bez písemného souhlasu rodičů !!!!!! V případě zrušení závodu bude toto oznámeno nejdéle ve čtvrtek 10.3. 2015 na emailové adresy zaslaných přihlášek. Protesty je možno podat do 30 minut po zveřejnění výsledků do rukou ředitele závodu s vkladem 500,- Kč. V případě zamítavého stanoviska se vklad nevrací. Další informace je možno získat na tel. čísle 606 157 923. Parkování automobilů bude na vyhrazeném parkovišti hotelu VZB. Parkování budou řídit určené osoby. Řiďte se jejich pokyny!!!
Půjčení vybavení: Po předběžné domluvě je možnost zprostředkování půjčení skialpinistického vybavení na závod na http://www.horolezeni.cz/pujcovna-zima nebo na KTV TUL.
Dotazy zasílejte na: karolinagrohova@seznam.cz