Akademičtí mistři i obhájce zlata. Do Chengdu zamíří bojovat o medaile silná šermířská výprava

 

V čínském městě Chengdu se od 2. do 7. srpna  představí ti nejlepší univerzitní šermíři z celého světa. Sedmičlenná česká výprava sčítá velké množství individuálních úspěchů na domácí i mezinárodní scéně. Mezi ty největší patří bezpochyby triumf Martina Rubeše, který si z univerziády v roce 2019 přivezl zlatou medaili.

Martin Rubeš, foto: archiv M. Rubeš

Právě Martin Rubeš patří k největším jménům, která na světový šampionát míří. Stojí před ním obhajoba zlata, které vybojoval před čtyřmi lety v Neapoli jako vůbec první český šermíř. „Chci obhájit zlato a přivést domů další medaili. To by byl splněný sen,“ má držitel třech cenných kovů z mládežnických ME a vítěz Světového poháru ve Vancouveru jasno. Ještě před hrami ho čeká účast na Mistrovství světa v Miláně, odkud poletí přímo do Chengdu, kde se zúčastní své již třetí univerziády.

Dalším želízkem v ohni bude Veronika Bieleszová. Jednadvacetiletá rodačka z Prahy je ve světovém žebříčku na 97. místě a mezi českými kordistkami v letošní sezóně exceluje. Poprvé o sobě dala studentka Vysoké školy ekonomie a managementu vědět velkým úspěchem na olympijských hrách mládeže v roce 2018, kdy přivezla z Buenos Aires bronzovou medaili. Zlatým písmem se poté před dvěma lety zapsala do historie, kdžy se stala první českou vítězkou Světového poháru juniorek. Po turnaji úspěšně složila maturitu a vydala se další studijní cestou, v rámci níž ji nyní čekají světové univerzitní hry.

Veronika Bieleszová, Foto: archiv ČOV

Hned pro šest z celkových sedmi nominovaných je vlastní disciplína kord. Mezi tyto šermíře spadá i teplický rodák a student Univerzity Karlovy Josef Balcar. Účastník letošního světového poháru v Heidenheimu skončil na prestižním turnaji na 62. místě. V loňském roce se za lékařskou fakultu své školy blýskl na univerzitním šampionátu, kde se stal aktuálním akademickým mistrem republiky.

Druhou českou nadějí mezi ženami bude čtyřiadvacetiletá Kateřina Saligerová. Závodnice z letošních Evropských her v Krakově vybojovala loni na mistrovství světa 48. místo a na české scéně se může pyšnit řadou úspěchů, mezi něž patří titul dvojnásobné vicemistryně republiky nebo prvenství na juniorském MČR. Studentka VŠEM zaujala svými výkony také na půdě univerzitního šermu, je totiž rovněž současnou akademickou mistryní.

Skvělou formou se momentálně může pyšnit student ČZU František Coufal, kterému se loni na MS juniorů podařilo obsadit krásné 21. místo a letos již pošesté v řadě opanoval titul mistra ČR v juniorské kategorii. Součástí první české desítky kordistů je i další zástupce českého týmu dvaadvacetiletý Matyáš Pavlík, jemuž patří osmá příčka a před třemi lety si na MČR pověsil na krk hned dvě medaile v kategorii družstev. O rok později k nim přidal i individuální bronz.

České fleretisty bude v Číně zastupovat student americké Savannah College of Art and Design Marek Totušek. Několikanásobný juniorský mistr republiky a bronzový medailista z juniorského mistrovství Evropy v Poreči brzy oslaví jednadvacáté narozeniny a v Chengdu si může připsat další cenný úspěch.

Pokud vás to zaujalo, můžete si přečíst také rozhovor s Martinem Rubešem, který v něm mluví o zlatém úspěchu i jeho obhajobě. Cestu českých šermířů na univerziádě v Chengdu můžete sledovat na webu a sociálních sítích České asociace univerzitního sportu či v pravidelných reportážích na ČT Sport.