Akademici na Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě n.M.

Akademici na Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě n.M.

 

19. února 2024 | Praha | ČAATS | D. Markupová

Čeští reprezentanti sbírali úspěchy i při studiu na VŠ.

V Novém Městě na Moravě o víkendu skončilo mistrovství světa v biatlonu. Česká reprezentace se sice na domácím šampionátu cenného kovu nedočkala, ale i tak se českým závodníkům dostalo od publika odměny v podobě bouřlivého fandění a povzbuzování. Češi na MS nominovali deset závodníků, mezi nimiž nechyběli současní i bývalí studenti vysokých škol a také účastníci i medailisté ze zimních světových her – univerziád.

Na posledních Zimních světových univerzitních hrách 2023 v americkém Lake Placid se ze zlaté medaile v závodě s hromadným startem radovala Kristýna Otcovská, studentka Univerzity Karlovy, která na šampionátu v Novém Městě na Moravě bohužel závodní příležitost nedostala.

V roce 2015 na 27. Zimní světové univerziádě, kterou společně pořádali Španělsko a Slovensko, se na největší sportovní studentské akci představil jeden z našich současných nejlepších reprezentantů Michal Krčmář. Absolvent FSpS MU v Brně obsadil v Osrblie, kde se konaly biatlonové soutěže, nejlépe 4. místo ve sprintu.

FSpS MU v Brně se může pochlubit i dalšími studenty či absolventy, kteří se pravidelně účastní nejen světových šampionátů, ale také závodů světového poháru. V současné době se studium s vrcholovým sportem snaží skloubit, a nutno říct že úspěšně, Tereza Voborníková. Svá studia na brněnské sportovní fakultě již za sebou mají i další účastníci MS v Novém Městě na Moravě Jessica Jislová a Vítězslav Hornig. Mezi úspěšné absolventy VŠ se řadí i Markéta Davidová, která studovala na ČZU, i Lucie Charvátová, která úspěšně zakončila studium na VŠE.

V rámci univerzitního sportu u nás zastřešuje biatlon Česká asociace akademických technických sportů, která dlouhodobě spolupracuje s Českým svazem biatlonu na přípravě studentů-biatlonistů na vrcholné univerzitní sportovní akce a která podporuje, nejen, biatlonové talenty v jejich úsilí propojit studium s vrcholovým sportem.

Řada českých reprezentantů v biatlonu i dalších sportech, své první velké medailové úspěchy na mezinárodním poli i nezbytné sebevědomí na mezinárodních akcích získala právě na univerzitních mistrovstvích světa či letních nebo zimních univerzitních hrách (univerziádách). A ČAATS nesmírně těší, že se na těchto úspěších mohla v minulosti podílet a že i do budoucna může být součástí sportovních úspěchů našich studentů.

Foto: FISU, Český biatlon