Zemřel olympionik Bohumír Zháňal

________________

 

Zemřel olympionik Bohumír Zháňal

 

S hlubokým zármutkem Vám sdělujeme smutnou zprávu, že dne 15. dubna 2020, zemřel ve věku 88 let, náš přítel a kamarád Bohumír „Bob“ Zháňal. Byl jedním z nejdéle pracujících ve vedení vysokoškolského sportu, jak českého, tak i  československého, a to v letech 1968 až 2006.

Bohumír Zháňal se narodil 17. října 1931 v rodině veterináře v Moravském Žižkově na jižní Moravě. Roku 1932 se s rodiči přestěhoval do sousední vesnice Hrušky. Od dětství chodil do Sokola, hrál fotbal a běhal. Po únoru 1948 byl jeho otec zatčen a vyšetřován za nadržování soukromým rolníkům. Kvůli špatnému kádrovému posudku nebyl pamětník přijat ke studiu veterinárního lékařství. Musel narukovat na vojnu k Pomocným technickým praporům. Po šesti měsících byl díky sportovním úspěchům uvolněn a směl vystudovat tělesnou výchovu a zeměpis na vysoké škole v Brně. Přestěhoval se do Zlína a stal se reprezentantem Československa v atletice. Na mezinárodních závodech v Moskvě roku 1959 porazil v běhu na tři kilometry překážek americké i sovětské běžce a v tehdejším čtvrtém nejlepším čase na světě zvítězil. Dvakrát překonal československý rekord, dvakrát startoval na mistrovství Evropy a roku 1960 na olympiádě v Římě. Roku 1962 startoval na mistrovství Evropy v Bělehradě. V roce 1964 měl jet na olympiádu v Tokiu. Byl ve výborné formě. Trénoval ale tak usilovně, že dostal zánět achilovky. Důsledkem tohoto zranění bylo ukončení kariéry vrcholového běžce v roce 1963.

Poté dělal reprezentačního trenéra a učil na vysoké škole. Nejprve na tehdejším Pedagogickém institutu Gottwaldov, který vychovával budoucí učitele základních škol. Pak vedl katedru tělesné výchovy na nově vzniklé technologické fakultě. Byla to nejprve pobočka Vysokého učení technického v Brně a později samostatná vysoká škola. Dnes Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Po roce 1989 spoluzakládal ve Zlíně vysokoškolský sportovní klub, kde byl dlouhá léta předsedou.

V roce 2010 mu byla v rámci oslav 100 let Českého vysokoškolského sportu udělena medaile „Tibi Gratias – Tobě děkuji“.

My všichni Tobě, milý Bobe, děkujeme za vše, co jsi pro český univerzitní sport vykonal. Zůstaneš navždy v našich srdcích a vzpomínkách.

________________