Univerzita Karlova obhájila loňský triumf

Slunečný den na náplavce nejlépe svědčil Univerzitě Karlově, která v obou kategoriích navázala na loňský triumf

Dvanáctý ročník Univerzitních osem opanovaly posádky nejstarší české univerzity. Ženy z posádky Univerzita Karlova 1 za sebou nechaly na kilometrové trati loď ČZU, i své dvě sesterské posádky. Mužské finále bylo o dost vyrovnanější a napínavé do posledních metrů. Nakonec si ale posádka UK poradila s bojovnou osmou ČVUT i s ČZU. Vláda Univerzity Karlovy tak pokračuje a je otázkou, zda se příští rok najde někdo, kdo by ji sesadil.

Obě vítězné posádky zároveň získaly titul Akademických mistrů české republiky pro rok 2022 a mohou se těšit na účast na letošním Mistrovství Evropy univerzit, které se bude konat v Tureckém Istanbulu od 7. do 9. září 2022.

Univerzita Karlova si dala opět double. Nejprve start hned tří posádek ve finále zúročily ženy, když osma s číslem 1 převeslovala osmu ČZU. Vítězná posádka navíc neměla konkurenci a suverénně si podmanila startovní pole s náskokem 12 sekund. Muže čekala větší dřina, tlak ČVUT ve finiši však ustáli a s náskokem 2 sekund podruhé v historii i podruhé v řadě usedli na pomyslný veslařský trůn.

„Myslím si, že můžeme považovat 12. ročník tohoto závodu za úspěšný. Jelo symbolicky celkem 12 posádek, z toho 11 plně akademických. To byl vlastně cíl. Aby do posádek usedali studenti, pro které budou Univerzitní osmy na náplavce opravdovým vrcholem. V budoucnu se chceme snažit dostat veslování ještě víc mezi studenty a poskládat posádky třeba i z veslařů, kteří začali až na vysoké škole,“ hodnotí 12. ročník ředitel závodu Honza Hájek.

Ve startovním poli nebyla nouze o nadějné a úspěšné veslaře na mezinárodní úrovni. Vítězná ženská osma Univerzity Karlovy byla například složena výhradně z reprezentantek ČR. Ve vítězné lodi si spolu zajely parťačky z dvojskifu Eliška Podrazilová a Anna Šantrůčková, majitelky titulu juniorských mistryň světa. Všechny členky posádky opravdu patří k české špičce.

S druhým místem se musela smířit Česká zemědělská univerzita ve které seděla i Lenka Antošová, trojnásobná šampionka Primátorek na skifu a mistryně Evropy z roku 2017 na dvojskifu. Mezi muži se za vítěznou osmu představil třeba Vilém Pachman, bývalý juniorský mistr Evropy ve čtyřce bez kormidelníka či Tomáš Zobal za sekundující posádku ČVUT, který vlastní stejný titul. Konkurence tak byla velká a výkonnost jednotlivých veslařů byla na vodě vidět.

Páteční odpoledne na náplavce bylo slunné, a tak si návštěvníci užili fandění a atmosféru naplno. Fankluby jednotlivých univerzit byly skutečně slyšet, a to hlavně v cílové rovince a při vyhlašování vítězů. Muži Univerzity Karlovy posléze třeba slavili se svým fanklubem a věšeli medaile na krk svým kamarádům a spolužákům.

12. Univerzitní osmy byly chutným předkrmem pro hlavní víkendový program na stejném místě, kterým jsou 109. ČEZ Primátorky.