Letní světová Univerziáda Taipei 2017: Závadová jde do finále, Horská 11. v semifinále!

Po včerejším plaveckém půstu se dnes plavcům na Letní světové univerziádě opět podařilo vybojovat postup do odpoledního bloku. Hned dvojnásobné zastoupení měla Česká republika v semifinále 200 polohově žen. Bára Závadová navíc postoupila do zítřejšího finále!

Rozplavby s 6 českými plavci přinesly 2 postupy!

Na start se dnes jako první postavil Tomáš Havránek, který se představil ve své hlavní disciplíně, 200 metrů motýl. Po pomalejším rozjezdu Tomáš dohmátl v čase 2:00,74 a obsadil celkové 20.místo. Postup mu utekl o pouhé 4 desetiny sekundy.

Pak už ale přišla silná disciplína českých plavkyň, 200 polohový závod. A právě tato disciplína vynesla českým barvám dva postupy do finálových bojů. Bára Závadová a Kristýna Horská zaplavaly velmi kvalitní časy a do semifinále postoupily z 10. resp. 12.místa!

Poté byla na programu trať 100 znak žen, kde se představila semifinalistka 200, Věrka Kopřivová. Tentokrát se ji však nevedlo tolik a čas 1:03,44 ji zařadil na 28.příčku.

Poslední disciplínou dnes dopoledne byla 1500 kraul žen, kde jsme měli opět dvojí zastoupení. Lépe se vedlo Tereze Závadové, která v čase 17:07,04 doplavala na 13.pozici. Její reprezentační kolegyně Martina Elhenická tentokrát byla o něco pomalejší a skončila 14.

Už v dopoledních rozplavbách byl k vidění jeden rekordní výkon, když v šesté rozplavbě 200 prsa Američan Andrew Lawrence Wilson zaplaval skvělý čas 2:08,37 a pasoval se tak, po vítězství na poloviční trati, do role největšího favorita!

Další dva rekordy univerziády, postup Závadové do finále!

Na startu semifinále polohové 200 žen tedy měla Česká republika hned dvě želízka v ohni. Kristýně Horské se podařilo zaplavat velmi slušný čas a svým letošním nejlepším výkonem 2:15,41 obsadila výborné 11.místo! Zkušenější Bára Závadová byla rychlejší. Její výsledný čas byl 2:14,53. Tento výkon ji zařadil na 7.pozici a vynesl ji druhý postup do finálové 8 na letošní světové univerziádě!

Kristýna Horská – semifinalistka 200PZ na SU 2017  Zdroj: David Urban

Ve finálovém programu dnes byly překonány další dva rekordy univerziády. O ten první se postaral olympijský vítěz Ital Gregorio Paltrinieri, který na trati 1500 volný způsob, dohmátl v kvalitním čase 14:47,75! O druhý rekord se pak postaral Japonec Kosuke Hagino, když v závodě na 200 polohově zaplaval čas 1:57,35!

Dnes odpoledne se rozdávaly ještě další tři sady medailí. Prsovou 100 žen ovládly Japonky, které braly zlato i stříbro. Rychlejší byla Kanako Watanabe, která si pro vítězství doplavala výkonem 1:06,85. Asijským plavkyním se v Taipei daří. To potvrdila Siobhan Haughey z Hong Kongu, která ovládla 100 kraul, když dohmátla v čase 54,10 před ruskou dvojicí Kameneva, Openysheva! Zajímavý souboj přinesla kraulová 200 mužů, kde si nakonec pro vítězství doplaval Litevec Danas Rapsys v čase 1:45,75, necelou vteřinu za univerziádním maximem.

Ohlasy českých plavců

„Mým letošním cílem bylo plavat pod 2:16, což se povedlo. Jsem opravdu ráda, myslím, že je to dobrý čas jen po 3 měsících tréninků. Takže jsem spokojená.“ Kristýna Horská (11. na 200PZ)

„Dnešní závod na 200PZ se mi plaval dobře. Snažila jsem se trošku víc koncentrovat na mé plavání, s tím mám poslední dobou problém. Čas je sice stále za osobákem, ale potěšil mě a i postup do finále je fajn. Děkuju všem za podporu a přeji hezký den.“ Barbora Závadová (7. na 200PZ – postup do finále)

„Dnešních 200 metrů motýl nebylo podle mých představ. Závod proběhl a jdeme dál. Rozjezd byl rozumný a pomalejší, což nebývá mým zvykem.“ Tomáš Havránek (20. na 200M)

Autor: David Urban