Zatímco se biatlonista léčil s covidem, vymyslel stolní hru

Zatímco se biatlonista léčil s covidem, vymyslel stolní hru

 

11.02.2021 | Zdroj: Tisk – MF DNES Jižní Čechy | České Budějovice

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE Na přípravných závodech biatlonistů v Novém Městě na Moravě dojde v těchto dnech po delší době na rodinný souboj. Na startu bude kromě Jiřího Mánka i jeho mladší bratr Ondřej. „Těším se, až znovu poměříme síly. Vzájemná bilance je lepší pro Ondru a nikdo nechce, aby ho porážel mladší brácha,“ zdůrazňuje Jiří.

„Když se mi povede zastřílet, tak jezdíme vyrovnaně. Pro rodiče je napínavé, když pak neví, komu fandit dřív,“ tvrdí 22letý biatlonista.

Trojnásobný stříbrný medailista z loňského juniorského šampionátu Ondřej Mánek převyšuje bratra zejména v přesnosti střelby. „V běhu jsme podobní, střelbu má lepší Ondra. Ale neradíme si, on si nechává tajemství pro sebe,“ směje se.

V letošní covidem narušené sezoně však Jiří Mánek závodil minimálně. „Na předsezonním soustředění ve Švédsku jsme jeli přípravné závody, pak jsem se dostal na IBU Cup do Německa. Když to vyjde, mohl bych startovat i na IBU Cupu na Slovensku,“ přeje si a už střádá plány na další rok. „Těším se na odloženou univerziádu ve švýcarském Lenzerheide,“ plánuje.

Foto: Archiv Jiřího Mánka

Do domečku negativní

Mánkovu rodinu na podzim zastihl koronavirus naplno, nakazili se všichni členové domácnosti. A tak Jiří ve volných chvílích přišel s nápadem na hru. „Každý den jsme koukali na zprávy, kde to byl jen samý covid. Přišlo mi to hrozné, tak mě napadlo, že bych mohl udělat nějakou parodii. Vymyslel jsem základní verzi, kterou jsme začali hrát,“ popisuje.

Hra vychází z klasického Člověče, nezlob se, které zná snad každý. V Mánkově verzi se však mění některá pravidla. Každý hráč má čtyři figurky, které se snaží dostat do domečku. Tam však mohou jen ty, které jsou negativní – tedy nevstoupily na políčko covid nebo jim nevyšel pozitivní test. Když negativní nejsou, musí jet další kolo.

„Větší oživení přišlo, když jsem přidal políčko Test na covid,“ popisuje další variantu s hodem speciální kostkou, kvůli níž se může hráč stát pozitivním. Nemoc se dá ve hře přenést i tím, že se figurky potkají na jednom poli. Ale nevyhazuje se.

„Je to napínavější a zábavnější než klasické Člověče, nezlob se. Když to někomu ukážu, tak následuje většinou údiv, úsměv a pak nadšení. Každého to zaujme a pobaví,“ uvádí Jiří Mánek.
Ve hře vás může ochránit i rouška. Poté, co vstoupíte na toto pole, získáte na figurku bílý kroužek. Dlouho si ji ale většinou neužijete, je totiž jen jednorázová.

„Přemýšlím i nad další verzí, třeba s vakcínou. Ale zatím to není aktuální,“ tvrdí starší z bratří Mánků.

Na vlastním e-shopu se hry Covide, nezlob mě prodaly za první týden stovky kusů. „Něco takového jsem vůbec nečekal. Ale je moc hezké vytvořit něco, co lidi zaujme a pobaví. Sice mi to trochu ubírá soustředění od závodění, ale alespoň jsem tím vyplnil čas v průběhu zvláštní sezony,“ uzavírá.

Foto: Archiv Jiřího Mánka

Facebook: www.facebook.com/covidenezlobme/

Rozhovor s autorem hry Covide, nezlob mě – Jiřím Mánkem si můžete přečíst ZDE.