Vysokoškolská liga ve vzpírání 2018

Vysokoškolská liga ve vzpírání 2018/2019

1. kolo – sobota 24. listopadu 2018, Brno

V sobotu 24. 11. 2018 proběhlo v TAK Hellas Brno 1. kolo Vysokoškolské ligy ve vzpírání. Soutěže se zúčastnilo 8 družstev (4 z České republiky a 4 ze Slovenska).

Soutěž probíhala pod hlavičkou České asociace univerzitního sportu ve spolupráci s Fakultou sportovních studií a oddílem TAK Hellas Brno. Děkujeme Milanovi Lutterovi. Českému svazu vzpírání děkujeme za možnost využití řídicího softwaru pro soutěže.

V prvním kole ligy se silnou převahou nad ostatními zvítězil tým z UMB Banská Bystrica „A“, která postavila reprezentanty Viktora Ostrovského, Jána Trebichavského, Petera Poláčka a Samuela Pauluse. Souboj o druhé místo svedla Fakulta sportovních studií MU Brno „A“ ve složení Jiří Gasior, Jan Hanáček, Jiří Huml a Jiří Sup s FS ČVUT Praha ve složení Josef Kolář, David Mahovský, Martin Květoň a Ivana Šetmaňuková, ve kterém FSpS Brno zvítězilo v napínavém souboji o pouhé dva body! Na čtvrté pozici se umístila UMB Banská Bystrica „B“. Fakulta sportovních studií MU Brno „B“ ve složení Tereza Králová, Alice Jáňová, Kateřina Vašíčková a Ivan Daumer vybojovala páté místo. Šesté místo vybojoval středoškolský tým maturantů z Kroměříže, za které soutěžili Martin Novotný, Vít Kořínek a Radek Zavadil. Na sedmém místě skončila UMB Banská Bystrica „C“ a na osmém UK Bratislava.

Oproti minulému ročníku se ženský výsledek v Sinclairových bodech násobil koeficientem 1,5, což vyvažovalo mužské body a díky tomu tentokrát startovalo 11 žen.

V kategorii o nejlepší mužský výkon tohoto kola zvítězil Jiří Gasior s 367 body. V kategorii o nejlepší ženský výkon tohoto kola zvítězila Elizaveta Zelentsová s 331 body (trh 75 kg, nadhoz 100 kg), která soutěžila mimo soutěž družstev za Mendelovu univerzitu v Brně.

Velké díky patří Milanovi Kováčovi, ředitele VŠ ligy ve vzpírání, který nám umožnil uspořádat první kolo této dvoukolové soutěže na území ČR v Brně. Druhé kolo (finále), ve kterém se sčítají výsledky z prvního a druhého kola, proběhne v průběhu jarního semestru pravděpodobně v Bratislavě. Poděkování patří ještě Nice Jáňové za fotografování a Přemku Šimonovi za perfektní hudební doprovod. Oba z Fakulty sportovních studií. Za FSpS a pořadatele Tereza Králová.