Výsledky Akademického mistrovství České republiky v bleskovém šachu 2015

 

Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s Českou asociací univerzitního sportu, Šachovým svazem České republiky a CHESS TEAM BRNO, uspořádali na studentský svátek 17. listopadu 2015 Akademické mistrovství České republiky v bleskovém šachu.

Do Brna se na 2. ročník sjelo celkem 35 účastníků z 11 vysokých škol. Hrálo se opět v reprezentativních prostorách Fakulty stavební VUT v Brně, a to na 13 kol tempem 2×3 minuty + 2 vteřiny za každý provedený tah. Novinkou byla digitální projekce nasazení hráčů na jednotlivá kola a pro diváky doma sledování aktuálních výsledků turnaje online.

V kategorii muži – studenti bojovalo o titul celkem 35 hráčů, a to včetně pěti žen, které se mimochodem zaskvěly až nečekaně výbornými výkony. Ve velmi kvalitně obsazeném turnaji nebyla nouze o četná překvapení, a to jak v jednotlivých partiích, tak i v konečném umístění (neuspěli například reprezentanti GM Martin Petr či IM Tadeáš Kriebel). V průběhu turnaje odskočil od ostatních pronásledovatelů GM Peter Michalík z Masarykovy univerzity v Brně a svůj náskok si dokázal suverénním způsobem udržet až do konce. S 12 body ze 13 kol jasně opanoval zlatý trůn a po právu obhájil titul akademického mistra ČR i pro letošní rok. Stříbrnou příčku si remízou v posledním kole pojistil IM Jaroslav Bureš (10/13), hájící domácí barvy Vysokého učení technického v Brně. Bronz vybojoval až závěrečnou výhrou nasazený hráč č. 1 IM Cyril Ponížil, reprezentující rovněž domácí Vysoké učení technické v Brně (9,5/13). “Bramborová” medaile určitě nebyla zklamáním, ale naopak velkým úspěchem pro FM Dávida Vargu (MUNI Brno, 8,5/13) a velmi příjemnou senzací pak bylo skvělé 5. místo nejlepší ženy v turnaji Kristýny Novosadové (MUNI Brno, 8,5/13). Poslední honorované 6. místo pak připadlo studentu JAMU FM Kirillu Burdalevovi, který získal 8 bodů ze 13 možných.

V kategorii ženy – studentky se utkalo 5 hráček, které však, jak již bylo výše uvedeno, hrály v jednom turnaji současně s muži – studenty. Zcela zaslouženě zvítězila a titul akademické mistryně 2015 získala Kristýna Novosadová z Masarykovy univerzity v Brně, a to s již výše uvedenými 8,5 body ze 13 partií. Stříbro si výkonem 7,5/13 odváží WFM Martina Marečková, reprezentující Newton College Brno a bronz putuje na Vysoké učení technické v Brně zásluhou Jany Zpěvákové (7/13). Oceněny byly také na 4. místě WFM Nataša Richterová (MUNI Brno, 6/13) a na 5. místě Kateřina Šmajzrová (VUT v Brně, 3,5/15).

Souběžně s akademickým MČR se hrál také kvalitně obsazený doprovodný turnaj pro absolventy, zaměstnance a studenty SŠ. Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů, kteří se utkali ve stejném tempu systémem každý s každým. Turnaj byl velmi vyrovnaný a o vítězi muselo při bodové rovnosti rozhodnout až pomocné hodnocení (Sonnenborn-Berger). To přálo nakonec FM Davidu Holemářovi (Moravská Slavia Brno), který zvítězil ziskem 12,5 bodu. Stejný počet bodů získal na 2. místě IM Vojtěch Zwardoň (BŠŠ Frýdek-Místek) a třetí skončil Martin Šenkýř (ŠK Zlín, 11,5/15). Honorováni ještě byli na 4. místě Michal Šípek (Jezdci Jundrov, 11/15) a na 5. místě IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole, 10,5/15). Nejlepším seniorem byl vyhlášen Jan Uhmann sr. z Hustopečí (7/15).

Výsledky AM ČR v bleskovém šachu 2015 (formát xlsx)
Výsledky AM ČR v bleskovém šachu 2015 (formát pdf)
Kompletní výsledky doprovodného turnaje

Všem vítězům gratulujeme a těšíme se již na příští ročník 2016.

Hrací systém:  švýcarský, na 15 kol se zápočtem na FIDE Blitz Elo při rovnosti bodů rozhodují Buchholz bez nejhoršího hráče, střední Buchholz, Sonnenborn-Berger
Tempo hry:  2×3 minuty + 2 vteřiny / tah
Ředitel turnaje:  Mgr. Ing. Eva Pekárková, Ph.D.
Hlavní rozhodčí:  Ondřej Zámečník

Časový rozpis:
09.30 – 10.00 prezence
10.30 – 15.45 vlastní průběh turnaje
16.00 – 16.30 vyhlášení výsledků

Startovné:  70 Kč (150 Kč pro nepřihlášené účastníky v řádném termínu)
Termín: úterý 17. listopadu 2015
Místo:  FAST VUT v Brně, Veveří 331/95, 602 00 Brno

Startovné:  70 Kč, sleva 50% pro ženy, seniory a studenty SŠ (včas nepřihlášení účastníci 150 Kč)
Šachový materiál:  zajistí pořadatelé