Akademické mistrovství ČR v běhu na lyžích 2019

Ve dnech 4. až 7. února 2019 se konal závod v běhu na lyžích o titul Akademického mistra České republiky pro rok 2019. Soutěžilo se v několika kategoriích – běh na 5 km a 10 km volným způsobem, 10 km a 20 km klasicky a smíšené štafety. V obou disciplínách jednotlivců kralovali Tereza Hujerová a Jan Čech a stali se tak dvojnásobnými akademickými mistry ČR v běhu na lyžích pro rok 2019. Mezi štafetami zvítězil tým FTVS z Univerzity Karlovy.

První den ženy běžely 5 km a muži 10 km volným způsobem. Akademickými mistry ČR pro rok 2019 se staly Tereza Hujerová z Technické univerzity Liberec v čase 12:53,2 a Jan Čech z ČVUT Praha v čase 24:39,4. Mezi ženami na druhém místě doběhla Kreuzigerová Tereza a jako třetí Veronika Kubínová, mezi muži potom Filip Schütz a Ondřej Šantora.

Druhý den byly na programu smíšené štafety družstev volným způsobem (muž 6 km – žena 3 km – muž 6km), ve které s více než půlminutovým náskokem zvítězila štafeta UK FTVS ve složení Adam Prášek, Sandra Schützová, Filip Schütz v čase 36:24,1, před druhou štafetou ze ZČU v Plzni ve složení Pavel Burt, Veronika Kubínová, Marek Švejnoha. Na třetím místě skončila s půlminutovým odstupem na druhý tým štafeta TU Liberec I. ve složení Marek Černohorský, Tereza Hujerová, Karel Macháč.

Třetí soutěžní den byl na programu závod žen na 10 km klasicky s hromadným startem a závod mužů na 20 km klasicky s hromadným startem. Akademickými mistry ČR pro rok 2019 se stali opět Tereza Hujerová z TU Liberec v čase 27:09,7 a Jan Čech z ČVUT Praha s časem 57:39,0. Na druhém místě se mezi ženami umístila Anna Čechová z UK FTVS a hned po ní do cíle doběhla také Tereza Kreuzigerová z Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Mezi muži jako druhý doběhl Filip Schütz z UK FTVS. Napínavý finiš o třetí místo v závodě vyhrál o 2 sekundy Ondřej Vodrážka, který však běžel závod pouze v rámci VŠ ligy, tudíž se jeho výsledek nezapočítává do tabulek Akademického mistrovství ČR. Na třetím místě se tak umístil Jan Burian z MU FSpS Brno.

Antonín Klazar              velitel tratí

Organizační zajištění: Organizaci AM zajišťovali převážně učitelé z Fakulty sportovních studií MU. Závod proběhl za pěkného počasí a velmi dobrých sněhových podmínek. Během závodu nedošlo k žádnému úrazu.