V Českých Budějovicích začaly České akademické hry 2022

Začaly České akademické hry 2022 v Českých Budějovicích

 

16. června 2022 | ČAUS | České Budějovice | M. Štenclová

České akademické hry 2022 byly odstartovány. Vůbec poprvé v historii zavítaly do Českých Budějovic, kde v týdnu od 15. až do 22. června bude bojovat 1600 sportovců v 19 sportech. Celkem bude rozděleno přes 900 medailí a uděleno 300 titulů Akademického mistra ČR pro rok 2022. ČAH vůbec poprvé v historii spolupořádá Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

České akademické hry, které pravidelně každoročně pořádá Česká asociací univerzitního sportu (ČAUS) vždy ve spolupráci s vybranou českou univerzitou či vysokou školou, jsou největší studentskou sportovní soutěží v České republice a také jednou z největších sportovních soutěží pro studenty v Evropě.

Slavnostního zahájení jubilejního 20. ročníku ČAH, které se uskutečnilo v úterý 15. června 2022 v prostorách radnice města, se zúčastnili představitelé pořádající České asociace univerzitního sportu, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, zástupci kraje, města, zástupci dalších vysokých škol a mnoho dalších významných osobností. Rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr. a předsedkyně ČAUS PaedDr. Ivana Ertlová svými úvodními slovy ČAH  2022 otevřely a nechyběl ani slavnostní slib rozhodčích a studentů. Celý ceremoniál pak doprovázel Dětský pěvecký sbor Jitřenka.

„Je nám velkou ctí, že spoluorganizace právě dvacátého ročníku Českých akademických her připadla na Jihočeskou univerzitu a její Pedagogickou fakultu a velmi se na hry těšíme,“ okomentoval významnou akci předseda organizačního výboru ČAH 2022 Mgr. Michal Vančura, Ph.D., proděkan pro rozvoj Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

„Byla jsem potěšena, když jsem viděla počty přihlášených studentů,“ okomentovala PaedDr. Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS. Své vystoupení pak zakončila slovy: „Ráda bych za Českou asociaci univerzitního sportu popřála všem mnoho zdaru, a to jak studentům-sportovcům, tak i organizačnímu výboru pořadatelské univerzity.“

Soutěžit se bude v 12 individuálních a 7 kolektivních sportech. Mezi vybrané sporty na programu ČAH jsou atletika, basketbal, florbal, fotbal, frisbee, futsal, golf, házená, judo, kanoistika, karate, kuželky, orientační běh, plavání, plavání s ploutvemi, plážový volejbal, stolní tenis, veslování, volejbal. Bowling byl pro nízký počet přihlášených zrušen.

Vítězové ČAH mají možnost reprezentovat svou školu a český univerzitní sport také na mezinárodní úrovni. V některých sportech se na ČAH uzavře nominace na Evropské univerzitní hry 2022 v Lodži, Polsko. EUH se zúčastní 5000 účastníků z 400 univerzit z celé Evropy. Česká asociace univerzitního sportu vyšle na EUH 230člennou reprezentaci, vůbec největší v historii.

Jihočeská univerzita během slavnostního zahájení předala pořadatelskou vlajku ČAH pořadateli následujících 21. Českých akademických her, kterým je opět jako v roce předchozím Univerzita Palackého v Olomouci. Poslední ročník Českých akademických her proběhl v září roku 2021. V roce 2023 se tak opět vrátí v zářijovém termínu do Olomouce.

FOTOGALERIE


Výsledky najdete na webu ČAH 2022 – http://2022.ceskeakademickehry.cz/
Novinky můžete sledovat na FB stránkách ČAH 2022 – https://www.facebook.com/cahbudejovice
a na Instagramu – https://www.instagram.com/cah_budejovice/


Webové stránky ČAUS: https://caus.cz/
Instagram ČAUS: https://www.instagram.com/czech_university_sport/
FB stránka ČAUS: https://www.facebook.com/CzechUniversitySport


Základní informace o ČAH 2022:

Název: České akademické hry 2022
Pořadatel: Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS)
Spolupořadatel: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Ročník: 20
Datum: 15. – 22. 6. 2022
Místo: České Budějovice

Tisková zpráva ke stažení