Univerzitní osmy jsou jedním z významných svátků univerzitního sportu

Univerzitní osmy jsou jedním z významných svátků univerzitního sportu

24. května 2024 | ČAUS | IE

Letošní Akademické mistrovství ve veslování na osmiveslicích, které se tradičně pojede v rámci Primátorek, se uskuteční v pátek 31. 5. 2024 a opět přivítá reprezentace jednotlivých univerzit.

V současně době je přihlášeno 7 mužských a 5 ženských posádek, ale stále probíhá nominace, která bude uzavřena až 27. 5., takže předpokládáme další navýšení počtů účastnických lodí.

Za více než 10 let existence závodu Univerzitních osem došlo k progresu prakticky ve všem. V prvním ročníku šlo o jednu jízdu pěti posádek a dnes můžeme vidět samostatnou veslařskou regatu, která se stala AM ČR a rovněž je součástí univerzitní veslařské ligy. Do té je aktuálně zapojeno 10 univerzit a doufáme, že jich výhledově bude ještě více. Vše je ale především o našich finančních možnostech, veslování patří mezi téměř 60 sportů, které jsou součástí našeho sportovního programu.

Akademické mistrovství ČR na osmiveslicích je pro nás skutečně významnou sportovní událostí. Velkou devizou univerzitního veslování, které je typickým vysokoškolským sportem v celé Evropě, je to, že jsou vítáni všichni veslaři bez rozdílu sportovní úrovně. Velmi atraktivní už je jen tím, v jak krásné pražské scenérii soutěž probíhá. Díky mediálnímu zájmu i velké pozornosti ze strany ČAUS se regata stala velmi zajímavou pro studenty i samotné univerzity.

Velmi si vážíme účasti rektorů všech pražských i mimopražských univerzit, kteří pravidelně přijíždí podpořit své týmy! Vzhledem k počtu závodníků – studentů, diváků a mediálnímu i společenskému významu akce, se soutěž U8 stala jednou z nejhezčích sportovních akcí, které ČAUS nabízí rámci v programu akademických mistrovství.