Fotbal.cz: Univerzitní ligu ovládla Masarykova univerzita

Univerzitní ligu ovládla Masarykova univerzita

28. listopadu 2022 | nasfotbal.fotbal.cz

Druhý ročník Univerzitní fotbalové ligy 2022 dospěl ke svému finálovému vyvrcholení. Souboj o třetí místo zvládli lépe fotbalisté Univerzity Palackého v Olomouci, kteří porazili zástupce Vysoké školy ekonomické v Praze. Mistrem Univerzitní ligy se pak po finálové výhře nad Univerzitou Karlovou stali fotbalisté Masarykovy univerzity v Brně.

Po lítých bojích ve skupinách, kterých se zúčastnilo 16 univerzitních týmů, následovaly čtvrtfinálové a semifinálové zápasy.

Ty určily účastníky finálového dne, kdy se o 3. místo utkali zástupci Vysoké školy ekonomické a Univerzity Palackého, souboj o zlato pak proběhl mezi Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou. Finálový den se uskutečnil za umělého osvětlení v areálu SK Střešovice. Komentovaný přenos bylo možné sledovat na streamu ČT sport plus.

Obě utkání potvrdila velkou kvalitu všech kvalifikovaných týmů. Hrálo se ve vysokém tempu, padlo hodně branek a o dramatické situace nebyla nouze. Přítomní diváci si jistě přišli na své, zvláště ve finále, které bylo bohaté na branky i dramatické situace až do konce prodloužení.

Diváků, bohužel, nebylo tolik, kolik by si pořadatelé i samotní účastníci přáli. Finálovému dni totiž příliš nepřálo počasí.

Zápas o 3. místo

Vysoká škola ekonomická Praha – Univerzita Palackého 3:7 (0:3)

Branky: 48. vlastní Fabiánek, 65. Thanh, 88. Vlček – 8. a 83. Grečmal, 15., 22. a 55. Kašpárek, 69. Bernatík z pen., 78. Hausknecht. Rozhodčí: Vokoun – Černoevič, Hádek.

Jan Kotáb (trenér VŠTE): „Celkově bych za náš tým chtěl poděkovat za organizaci celé ligy i finálového dne. Myslím, že pro naše kluky je to skvělý projekt. Mohou navázat přátelské vztahy na jinak poměrně anonymní škole a zažijí pěkné momenty při reprezentaci své vysoké školy. Dnešní zápas o bronz vyhrál zaslouženě náš soupeř UPOL. V prvním poločasu se hosté gólově prosadili třikrát, když dokázali lépe zachytit začátek utkání a proměnit své šance. Poté se hra vyrovnala. Na začátku druhého poločasu se nám podařilo dvakrát snížit, ale soupeř vždy rychle navýšil skóre a tím definitivně rozhodl o svém vítězství. Gratuluji UPOL k bronzu! I přes porážku děkuji svým hráčům za reprezentaci v univerzitní lize a účast ve „final four“, kde jsme byli jedinou univerzitou, která nemá sportovní fakultu.“

Michal Hrubý (trenér UPOL): „V dnešním utkaní jsme si stanovili cíl, a to získat 3. místo. Vstoupili jsme do utkání tím nejlepším způsobem. Drželi jsme převážnou dobu poločasu míč a dokázali jsme se dostat do brankového vedení. Začátek druhého poločasu jsme trochu zaspali, za což nás soupeř dokázal potrestat. Z obdrženého gólu jsme se však brzy otřepali a dostali se zpátky ke své hře a dotáhli utkání do vítězného konce. Celkově náš výkon byl po individuální i týmové stránce velice kvalitní, vynikali jsme především obrovskou kreativitou a kvalitním přechodem do útočné fáze. Celkově jsem s výsledkem univerzitní ligy velice spokojen a doufám, že se příští rok dostaneme ještě o něco výše.“

Finále

Univerzita Karlova – Masarykova univerzita Brno 5:6 (1:2)

Branky: 3. Slicho, 64. Grobár, 66. a 118. Kubů, 74. Chládek – 15. Feik, 39. Šperka, 51. Kokorský, 69. Sehnal, 109. Petřík, 113. Chyla. ŽK: Kubů, Dostál, Slicho – Chyla, Havliš, Kokorský. ČK: Somberg (MUNI). Rozhodčí: Krása – Leška, Vyhnanovský.

Jakub Kokštejn (trenér UK): „I přes těsnou prohru musím naše hráče pochválit za vysoce poctivý a kvalitní výkon. Na jednu stranu jsme dokázali dát 5 gólů, což je skvělé, avšak na druhou stranu jsme také 6 gólů obdrželi, což na konto naší defenzivy není moc dobré. Nic jsme nepodcenili, soupeř byl velmi kvalitní, což jsme očekávali. Za stavu 4:4 se zdálo, že k vítěznému gólu máme o něco blíže. Ke konci prodloužení jsme, bohužel, 2x inkasovali a času na vyrovnání i přes kontaktní gól bylo už málo. Přes celkové zklamání z prohraného finále je 2. místo skvělým výkonem, který odráží kvalitní práci celého týmu po celou sezonu. Výzvou do dalšího ročníku fotbalové ligy bude určitě snaha zopakovat po třetí za sebou účast ve finále a na to se musíme připravit. Kromě utkání samotného je potřeba poděkovat Pavlovi Korbelářovi, předsedovi fotbalové komise ČAUS, za organizaci celého finálového turnaje. Jediným zklamáním je pro mě poměrně nízký divácký zájem o finálový večer, což si hráči vzhledem k výborným výkonům v obou utkáních určitě nezasloužili. V neposlední řadě děkuji fanouškům týmu UK, kteří přišli podpořit výkon svého týmu, byli slyšet i vidět.“

Dominik Bokůvka (trenér MUNI): „I pouhé vzpomínky na finálové utkání ve mně budí množství emocí. Myslím, že to finálový zápas měl vše: intenzitu, kvalitu, zápletky, emoce, prodloužení, branky, karty a pro nás potom i šťastný konec Hodně jsme se na utkání těšili a důkladně se připravili. Všem v týmu hodně záleželo na tom, abychom dlouhou sezónu dotáhli do zlatého konce. Musím před svými kluky i před hráči soupeře smeknout, protože utkání bylo velmi intenzivní fyzicky i psychicky, každý tým měl chvílemi navrch. V první půli jsme byli takticky poměrně nekompaktní. Navíc jsme rychle inkasovali. Do poločasu jsme naštěstí stihli zareagovat a strhnout vedení na naši stranu. V druhé půlce jsme sice branky přidali, avšak příliš jsme spoléhali na náskok a vyčkávali na závěrečný hvizd. Soupeř pak zaslouženě srovnal a poslal utkání do prodloužení, které jsme naštěstí díky vysoké koncentraci zvládli a dotáhli do úspěšného konce. Jménem celého týmu MUNI bych chtěl poděkovat všem soupeřům i pořadatelům za skvělý zážitek.“

FOTOGALERIE: Finále Univerzitní ligy (16.11.2022) – Kompletní galerie

Celkově bylo v tomto ročníku odehráno 32 zápasů. V odehraných zápasech padlo 190 branek, tedy 6,3 na zápas.

Nejužitečnější hráč: Michal Mašek (UK)
Nejlepší střelci: Jiří Mráz (UPOL) – 10 branek, Bohdan Velička (MUNI) – 8 branek, Kristián Janko (UK) – 7 branek, David Kašpárek (UPOL) a Ondřej Žežulka (VŠE) – oba 5 branek.

Předseda komise fotbalu Mgr. Pavel Korbelář: „Výkonnostní úroveň ligy je srovnatelná s třetí nejvyšší soutěží v ČR, především díky týmům oborových univerzit jako je UK, UPOL a MUNI, letošní vítěz UFOL. Pevně věřím, že se tento projekt bude rozvíjet i nadále a postupně si na utkání najdou cestu i diváci, především z řad studentů a vytvoří tak příjemnou kulisu svým spolužákům. Myslím, že nemohla být lepší vizitka kvality než dvojutkání letošního finálového večera, kdy UPOL porazil VŠE 7:3 a finále, které dospělo do prodloužení. V něm brněnská MUNI „vzala“ titul pražské UK v poměru 6:5 (4:4). Mimo jiné i průměr 6,3 branky na utkání je důkazem, že v univerzitní lize dominuje především útočné pojetí fotbalu. Všem účastníkům UFOL přeji úspěšné zkouškové období, které se blíží mílovými kroky a těším se na 3. ročník UFOL, který se již připravuje a s drobnými změnami bude zahájen začátkem března 2023.“

„Na závěr bych rád poděkoval všem hráčům, kteří se ligy zúčastnili, za příkladnou reprezentaci svých univerzit. Pochvala patří i trenérům a vedoucím týmů. Velký dík náleží FAČR, který nám pomohl při organizaci finálového večera a podporuje nás v průběhu celé soutěže. Touto cestou bych rád poděkoval především panu Michalovi Blažejovi, který má na starosti fotbal na školách. Největší dík chci vyjádřit celému vedení CUSA (ČAUS), které na univerzitní ligu zajistilo prostředky, především pak velice děkuji paní Ivaně Ertlové (předsedkyně ČAUS) a Jiřímu Nykodýmovi (koordinátor univerzitních lig),“ dodal Pavel Korbelář.