Univerziáda v Lucernu 2021 je zrušena!

Univerziáda v Lucernu 2021 je zrušena!

 

29. listopadu 2021 | ČAUS | M. Štenclová

Zimní světová Univerziáda 2021, která měla proběhnout ve dnech 11. – 22. prosince 2021 v Lucernu, Švýcarsko, se konat nebude!

Pořadatelé se tak rozhodli na základě stále se zhoršující pandemické situace ve světě a nově zavedeným restrikcím pro cestující do země. Oznámili to pořadatelé 29. listopadu krátce po 13 hodině.

Vedení ČAUS zareagovalo svoláním mimořádné schůzky vedoucích české výpravy a vydáním tiskové zprávy.

Vyjádření předsedkyně ČAUS Ivany Ertlové:

“Vážení sportovní přátelé, reprezentanti českých univerzitních týmů, členové realizačních týmů!

S politováním oznamujeme, že dnes jsme obdrželi oficiální zprávu z jednání organizačního výboru ZSU 2021 s vedením FISU (International University Sports Federation) o zrušení Zimní světové univerziády 2021 z důvodů zhoršující se pandemické situace. Nová mutace viru Omicron, která byla potvrzena v mnoha členských státech FISU, které se měly akce zúčastnit, ještě ztížila už tak nepříznivou situaci a představovala by nepřiměřené bezpečnostní riziko pro všechny účastníky.

K tomuto kroku bylo přistoupeno po zralém uvážení a je nám velice líto veškerého úsilí, které bylo vyvinuto jak ze strany FISU, tak i organizačního výboru, který akci 6 let připravoval. Rovněž tak i Česká asociace univerzitního sportu, která předpokládala vyslat na ZSU 142členný tým, 89 sportovců s 53členným doprovodem, tuto zprávu přijala s velkou lítostí.

Naši studenti měli reprezentovat náš univerzitní sport ve 2 týmových sportech – ledním hokeji a curlingu, a dále v individuálních disciplínách se zastoupením: biatlon (8), běžecké lyžování (9), freestyle (5), krasobruslení (2), snowboarding (10) a rychlobruslení (2). Náš univerzitní tým vždy patřil ke státům velice úspěšným., který vozil z těchto významných akcí řadu medailí. O to více jsme smutní!

Vedení ČAUS si je vědomo, že všichni, kteří se na akci připravovali, ať již v pozici sportovce, trenéra, fyzioterapeuta, lékaře nebo jako organizační doprovod, odvedli v přípravné fázi skvělou práci!

Závěrem bych proto všem ráda poděkovala a vyjádřila své přání, aby i přes tento fakt „zdánlivě marné práce“ zůstali i nadále příznivci fenoménu, kterým univerzitní sport určitě je!”

Tisková zpráva: Oficiální vyjádření předsedkyně ČAUS Ivany Ertlové ke stažení ZDE

Oficiální tisková zpráva (v anglickém jazyce): www.winteruniversiade2021.ch/media/images/2021.11.29-Media-Release-Cancellation_Int.pdf

Oficiální webové stránky akce: https://www.winteruniversiade2021.ch/en/