UKForum.cz: Na Zimní univerzitní hry odletí i dvanáct studentů Karlovky

Na Zimní univerzitní hry odletí i dvanáct studentů Karlovky

 

5. ledna 2023 | UK Forum | www.ukforum.cz

Už za týden odstartují v americkém Lake Placid Zimní světové univerzitní hry (dříve Univerziáda), kam Česká republika prostřednictvím České asociace univerzitního sportu (ČAUS) vyšle 142 člennou výpravu obsahující 93 sportovců. Bude mezi nimi i dvanáct studentů Univerzity Karlovy, kteří budou reprezentovat v lyžování, hokeji, biatlonu, snowboardingu, a rychlobruslení. 

WhatsApp Image 2023 01 05 at 12.33.26

Zástupci české výpravy na tiskové konferenci. Zleva: předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová, trenér hokejového týmu Jaroslav Liška, zástupci hokeje Tomáš Duda a Adéla Jůzková, sjezdař Tomáš Klinský, a snowboardista Jakub Žerava s trenérem Markem Jelínkem.

Jubilejní 30. ročník Zimních světových univerzitních her začne v Lake Placid ve čtvrtek 12. ledna, končit se bude o deset dní později. Na programu je dvanáct sportovních odvětví a ve všech bude mít Česká republika zastoupení, včetně hokejového turnaje žen, který se koná vůbec poprvé v historii. Hokejistky také do her vstoupí jako první, když už 11. ledna hrají proti Velké Británii, muže čeká o den později zápas se Švédskem. Pár hodin před večerním slavnostním zahájením se rozběhne také kvalifikace ve snowboardcrossu.

Tam se představí i student FTVS UK Jakub Žerava, který startoval už na posledních hrách v Krasnojarsku před čtyřmi lety, kde skončil osmý. „Tehdy jsem byl v kvalifikaci třetí nejlepší, ale pak jsem měl trochu smůly v semifinále, tak bych to rád v Lake Placid napravil,“ řekl magazínu Forum na tiskové konferenci před odletem českých sportovců. „Silní budou tradičně Švýcaři, Kanaďané a domácí Američané. Rusové budou chybět, což může být výhoda,“ doufá Žerava, který už byl dvakrát třetí na Evropském poháru a startoval i na mistrovství světa dospělých.

WhatsApp Image 2023 01 05 at 12.33.25

Zleva Tomáš Klinský, Adéla Jůzková, Tomáš Duda, a Jakub Žerava.

Poslední zimní hry plánované do švýcarského Lucernu, byly v roce 2021 zrušeny kvůli epidemii koronaviru, naposledy se tak soutěžilo v Krasnojarsku 2019. Tehdy česká výprava přivezla šest medailí včetně jedné zlaté, o kterou se postarala běžkyně na lyžích Petra Hynčicová. Tři medaile (2x stříbro a jeden bronz) získali biatlonisté, a medailovou sbírku doplnily bronzy z lyžařského orientačního běhu a ze skikrosu. Hokejisté skončili ve své základní skupině třetí, přičemž postupovaly pouze dva týmy rovnou do semifinále play off.

„Tentokrát bychom rádi zabojovali o medaile,“ nastínil letošní ambice trenér hokejového týmu mužů Jaroslav Liška. K dispozici má soupisku 23 borců tvořenou převážně hráči z třetí nejvyšší hokejové soutěže a několika borci z 1. ligy. Kapitánem týmu bude obránce Tomáš Duda ze Slavie Praha. „Letos musím pochválit přístup všech klubů, které nám hráče uvolnily. Pro spoustu kluků je to jedinečná možnost obléknout reprezentační dres a bude to jejich vrchol kariéry,“ doplnil Liška.

Vrchol kariéry bezesporu zažijí i české hokejistky, které se na univerzitních hrách představí poprvé v historii. „Dlouho jsme na to čekaly. Moc se těšíme, a doufáme, že uděláme nějaký úspěch,“ přeje si Adéla Jůzková, která hraje švédskou ligu za Södertälje a ještě zvládá magisterské studium na FTVS UK. „Je to náročné, a v prvním semestru můj obor Aplikované sportovní vědy trochu zanedbávám, ale snažím se to nějak dohonit. Hokej mám teď na prvním místě, i právě kvůli univerzitním hrám,“ přiznává hráčka, která patří i do širšího kádru ženské reprezentace.

Studenti Univerzity Karlovy na Zimních světových univerzitních hrách 2023:

Kristýna Otcovská biatlon LFP UK
Kryštof Zatloukal běh na lyžích FTVS UK
Dominik Arnošt lední hokej FTVS UK
Štěpán Turek lední hokej FTVS UK
Jakub Wojnar lední hokej FTVS UK
Adéla Jůzková lední hokej FTVS UK
Zuzana Martinů lední hokej 1. LF UK
Tereza Mazancová lední hokej FTVS UK
Barbora Patočková lední hokej FTVS UK
Natalie Mullen snowboarding PedF UK
Jakub Žerava snowboarding FTVS UK
Radek Fajkus rychlobruslení FTVS UK

O vystoupení studentů Univerzity Karlovy vás budeme pravidelně informovat, výsledky můžete sledovat také na www.lakeplacid2023.com, online přenosy na www.fisu.tv. Reportáže bude pravidelně vysílat také Česká televize na kanálu ČT Sport.

Historie univerzitních her se začala psát již na začátku 20. let 20. století. V roce 1923 zorganizoval tehdejší Sportovní výbor mezinárodní konfederace studentů tzv. Světové univerzitní hry (International Universities Championship) v Paříži a prvního ročníku se zúčastnilo deset zemí, přičemž program byl sestaven jen z atletických disciplín. Do roku 1939 bylo uspořádáno nejen dalších osm letních, ale také šest zimních celosvětových akcí. V roce 1946 vznikl v Praze Mezinárodní svaz studentstva (MSS) a o rok později tento svaz zorganizoval devátý ročník světových univerzitních her v Paříži. Osmý ročník zimních světových univerzitních her se pak konal v Davosu. Rok 1948 přinesl organizační rozštěpení především z politických a mocenských důvodů. Tento fakt vedl ke vzniku Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU).
V letech 1949 – 1956 organizovaly MSS a FISU mezinárodní soutěže odděleně. Poprvé se název „univerziáda“ jakožto kombinace slov „univerzita“ a „Olympiáda“ objevil v roce 1959, kdy se konaly letní hry v italském Turíně. Od roku 1959 se pořádají letní univerziády od roku 1960 pak univerziády zimní. Od roku 1981 se konají letní i zimní hry vždy ve stejný rok. Od roku 2020, kdy FISU představilo své nové logo a novou image světové federace, byly Univerziády přejmenovány na Světové univerzitní hry. Poslední Zimní Univerziáda byla v ruském Krasnojarsku 2019 a Letní Univerziáda se konala ve stejném roce v italské Neapoli. Letos by letní hry měly proběhnout v čínském Chengdu. Pro soutěže platí omezení – sportovci musí mít platné potvrzení o studiu na vysoké škole a pro zimní hry nesmí být starší 25 let, na letních hrách mohou startovat do 27 let.