TZ: Čeští univerzitní sportovci vybojovali v USA další rekordní počet medailí

Čeští univerzitní sportovci vybojovali v USA další rekordní počet medailí

 

Tisková zpráva, 26. ledna 2023, ČAUS

Ve dnech 12. – 22. 1. 2023 se v americkém Lake Placid uskutečnil 31. ročník Zimních světových univerzitních her (dříve Univerziády). Na této největší zimní multisportovní studentské akci získali Češi celkem 12 medailí, což je v novodobé historii České republiky další výborný výsledek! Čtyřmi medailemi přispěl sjezdař Jan Zabystřan a třemi cennými kovy biatlonistka Tereza Jandová.

Více medailí česká univerzitní výprava přivezla pouze ze Zimní světové univerziády 2013, která se uskutečnila v italském Trentinu. Celkem to bylo třináct cenných kovů, a to díky účasti takových sportovních hvězd jakými jsou násobné olympijské medailistky ZOH a dalších světových soutěží – Eva Adamczyková (Samková), Martina Sáblíková a Jitka Landová.

Studenti českých univerzit soutěžili ve všech dvanácti zařazených sportech do programu ZSUH. V hodnocení národů se Česká republika se 5 zlatými, 1 stříbrnou a 6 bronzovými medailemi umístila celkově na 6. místě, což je v konkurenci 1443 sportovců ze 46 zemí světa skvělý úspěch.

„Za oceán jsme cestovali s ambicí minimálně obhájit 6 medailí ze Zimní světové univerziády 2019 v ruském Krasnojarsku. Máme obrovskou radost, že se to našim reprezentantům vrchovatě podařilo a že v náročné konkurenci posunuli naši reprezentaci mezi ty nejúspěšnější. Jedním z pěti sportovců, kteří získali 4 medaile (3 zlaté, 1 bronzovou) se stal lyžař Jan Zabystřan, 3 medaile přivezla biatlonistka Tereza Jandová, výborně zahrály hokejistky, které hned při své historicky první účasti na této světové univerzitní soutěži získaly bronz! Velký dík patří nejen dalším úspěšným medailistům, ale všem členům výpravy, kteří vytvořili skvělou partu a důstojně reprezentovali Českou republiku“, říká vedoucí naší výpravy Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu.

Několika soutěžním dnům byli přítomni a našim reprezentantům přímo na sportovištích fandili velvyslanec ČR v USA Miloslav Stašek, generální konzul Arnošt Kareš a kulturní atašé Jan Woska.

„Soutěžilo se v jedenácti dnech na deseti sportovištích. Vzhledem k tomu, že naši sportovci byli ubytováni na 11 různých místech, museli jsme se vypořádat i s nelehkými organizačně logistickými překážkami, ale všechny jsme úspěšně zvládli, za což patří můj velký dík celému vedení naší výpravy“, dodává Ivana Ertlová.


Základní informace:

Účast celkem:            1443 sportovců z 540 univerzit 46 států
Výprava ČR:               4. nejpočetnější, 93 sportovců z 33 vysokých škol (+ 49 členů doprovodu)
Vysílající složka:        Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS)
Naši medailisté:
Zlato – 3x Jan Zabystřan (sjezdové lyžování – slalom, obří slalom, Super-G); Tereza Jandová + Jakub Kocián (biatlon – štafeta smíšených dvojic); Kristýna Otcovská (biatlon – závod s hromadným startem)
Stříbro – Jakub Žerava (snowboarding – snowboard cross)
Bronz – 2x Tereza Jandová (biatlon – 7,5 km a 12,5 km); Jan Zabystřan (sjezdové lyžování – alpská kombinace), Vojtěch Břeský (freestyle lyžování – Big Air); Veronika Antošová (rychlobruslení – 1500 m), lední hokej ženy

Detailní informace: www.lakeplacid2023.com


Výsledky českého univerzitního týmu na ZSUH 2023 Lake Placid:

Výsledky ČR do 8. místa
Kompletní výsledky ČR