Trenér volejbalistů Vašina před svou osmou univerziádou: Chceme znovu do nejlepší osmičky!

 

Trenér volejbalistů Lubomír Vašina letí na osmou univerziádu. Foto: Ondřej Zlámal

Na svoji osmou univerziádu se vypraví zkušený volejbalový trenér Lubomír Vašina. V jeho nominaci jsou komplet extraligoví hráči. Ve skupině čeká na jeho svěřence souboj s Argentinou, Íránem a Indií. „Chceme zaútočit ze zadních pozic a postoupit,“ stanovuje kouč jasný cíl.  

Jaký tým volejbalistů se představí na Letních světových univerzitních hrách v Číně?

Myslím si, že to nejlepší, co bylo v danou chvíli k mání. Volejbal má v tomto roce nabitý mezinárodní program, nedávno skončilo mistrovství světa juniorů, další tým byl potřeba sestavit na mistrovství Evropy do 22 let, je tu seniorská reprezentace. Všichni, kdo se mohou v této kategorii zúčastnit, tak mají nějaké akce. Přesto jsme se společně domluvili na nominacích. Na univerziádu pojedou kluci, kteří hrají naši extraligu, jeden vedle druhého. Kompletní dvanáctka.

Budete spoléhat na jejich souhru z mateřských klubů?

Ano, samozřejmě, že tam takové případy máme, kluci se ze svých klubů znají, mají některé věci secvičené, a budeme na tom trochu stavět.

Jaká to bude pro vás jako pro trenéra výzva?

Já letím na svoji osmou univerziádu, moje první byla v roce 2007 v Bangkoku, zkušenosti s nominacemi na takové turnaje tedy určitě nějaké mám, vím, co nás tam čeká. Samozřejmě, že se velice těším. Protože nejenom pro hráče, ale i pro mne jako pro trenéra je neuvěřitelné se potkávat s týmy, se kterými se normálně nemáte šanci střetnout. To znamená s asijským volejbalem, který je úplně jiný, stejně tak jako ten jihoamerický. Ono se řekne, že volejbal je jenom jeden, ale tohle jsou styly z celého světa, se kterými se naši kluci nesetkávají často, nebo se s nimi nepotkávají vůbec. Čekají nás nové zkušenosti a nové výzvy.

S jakým cílem na turnaj do Chengdu cestujete?

Naším základním cílem je se dostat mezi nejlepších osm. Abychom bodovali a přispěli alespoň malým dílkem k tomu, aby naše výprava byla úspěšná. Zatím se nám to nepodařilo jenom jednou v Jižní Koreji, jinak jsme se mezi posledních osm dostali vždycky. Systém je ale samozřejmě náročný. Dva nasazení jsou ve skupině vždy top volejbalové týmy. Co si vzpomínám, tak my jsme vždy útočili ze zadních pozic, ze třetího, čtvrtého místa. Vždy se nám podařilo jeden z těch top týmů porazit a pak jsme to udrželi. Pevně věřím, že tomu tak bude i letos. Kvalitních týmů je samozřejmě více než osm.

Museli jste v nominaci řešit nějaká složitá rozhodnutí? Co třeba nominace Tomáše Kunce, který oznámil, že nebude s kariérou volejbalisty pokračovat?

Je pravda, že to nebylo snadné rozhodnout. Nabízelo se vybrat perspektivní hráče, kteří budou hrát dál volejbal, ale Tomáš Kunc byl v týmu už od univerziády v Neapoli. My jsme se rozhodli složení týmu obměnit, ale nakonec sehrála roli jeho zkušenost. Náš tým je totiž jinak nový. My jsme to vždy měli tak, že jsme sestavili tým z poloviny z hráčů, kteří už v týmu byli, a druhá polovina byla nová. Není to totiž snadný turnaj, přijedete tam a pro některé hráče je to náraz, moderní prostředí, velice kvalitní soupeři, špičkový volejbal. Myslím si, že tentokrát tam jsou s výjimkou Marka Šulce, jinak všechno nováčci, kteří atmosféru univerziády nezažili. Nakonec jsme Tomáše Kunce vzali právě pro jeho zkušenosti.

Je to trénování vysokoškoláků pro trenéra trochu jiné, než když trénujete u běžných týmů? Máte třeba víc podnětů z jejich strany k taktice?

To si nemyslím. Hierarchie tam funguje jako v normálních mančaftech. Kluci hrají všichni extraligu, znají se navzájem, znají mě jako trenéra. Odlišné je to trochu v tom, že je to velká sportovní akce, při které je kolem spousta dalších ruchů, nových věcí, který by každý chtěl vidět, ale ono to úplně nejde, protože se musíme plně koncentrovat sami na sebe. Letíme tam hrát hlavně co nejlepší volejbal. Ale okolo je spousta lákadel, to je pravda.

Sportovci říkali, že se těší na setkání s přáteli z řad soupeřů. Potkáte se tam také vy s někým známým?

My jsme teď hráli přípravu v Polsku a tam byl můj velký kamarád Darek Luks, který bude letos trénovat Ostravu. Má na starosti také polský univerzitní tým, který je jedním z favoritů na zlato. Potkáme se tam se spoustou dalších lidí kolem volejbalu, kteří na univerziády cestují už dlouho. Je to všechno zajímavé a podnětné. Vždy si najdeme čas si vyměnit pár zkušeností a postřehů. Také na to se těším. Bude to parádní akce!


Program českých volejbalových týmů ve skupinách (začátky v našem čase):

Muži

sobota 29.července 11:30

Česko – Írán

pondělí 31. července 11:30

Česko – Argentina

středa 2. srpna 14:00

Česko – Indie

 

Ženy

neděle 30. července 14:00

Česko – Kolumbie

úterý 1. srpna 11:30

Česko – Japonsko

NOMINACE MUŽI:

Hráč Pozice Univerzita Tým
Ondřej Piskáček Nahrávač JU VK Jihostroj ČB
Radim Šulc Nahrávač UTB VSC Fatra Zlín
Matouš Drahoňovský Smečař VUT v Brně Volejbal Brnol
Radek Suda Smečař VŠAPS SK Volejbal Ústí nad Labem /Dukla Liberec
Jan Svoboda Smečař UK v Praze AERO Odolena Voda
Marek Šulc Smečař ČZU AERO Odolena Voda
Jakub Janečka Blokař MENDELU Volejbal Brno
Martin Šábrt Blokař VŠEM Volejbalový klub Příbram
Lukáš Trojanowicz Blokař VŠTE Volejbalový klub Příbram /Dukla Liberec
Jakub Dvořák Univerzál OSU VK Ostrava
Daniel Římal Univerzál MUNI VSC Fatra Zlín
Tomáš Kunc Libero JU

Realizační tým volejbalového týmu mužů:
Lubomír Vašina – team leader, šéftrenér
Zdeněk Melichárek – asistent trenéra
Sklenář – statistik
Petr Pátek – lékař
Filip Hoch – fyzioterapeut