Světové univerzitní hry v Chengdu přeloženy na rok 2023

Světové univerzitní hry v Chengdu přeloženy na rok 2023

 

9. května 2022 | Zdroj: www.fisu.net

Letní světové univerzitní hry v Chengdu se opět přesouvají! Na základě rozhodnutí organizačního výboru Chengdu 2021 a FISU jsou FISU Letní světové univerzitní hry v Chengdu 2021 odloženy na rok 2023.

Hlavním důvodem je současná situace a s ní související obavy zúčastněných delegací, které vyšly jasně najevo po průzkumu, který rozeslal organizační výbor. Díky přesunu na rok 2023 by měla být zvýšena bezpečnost všech sportovců a funkcionářů a také profesionalita akce.

Po analýze celkové situace FISU oficiálně navrhlo organizačnímu výboru LSUH Chengdu 2021 další odložení akce na rok 2023. Hry byly původně naplánovány na léto 2021, ale byly přeloženy po přeložení Olympijských her v Tokiu 2020. FISU je přesvědčeno, že toto rozhodnutí umožní v příštím roce zúčastnit se akce co největšímu počtu univerzitních sportovců.

„Rozhodnutí o přeložení Chengdu 2021 nebylo jednoduché, ale pro univerzitní sportovce je to správné rozhodnutí. Jejich blaho je vždy naší prioritou číslo jedna. Pokračující nejistota ohledně podmínek udělala z přeplánování rozumnou volbu – řada národních univerzitních sportovních federací již své plány změnila,“ řekl úřadující prezident FISU Leonz Eder. „Vzít tým na Světové univerzitní hry FISU je velkou zodpovědností a FISU věří, že toto rozhodnutí umožní v příštím roce zúčastnit se co největšímu počtu univerzitních sportovců.“

“V souvislosti se zrušením Univerzitních her bych ráda poděkovala Národní sportovní agentuře za finanční podporu, všem trenérům a dalším zainteresovaným osobám za přípravu univerzitních týmů a rovněž příslušným sportovním svazům a rezortním sportovním centrům za vstřícnost a spolupráci,” vzkazuje předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová.

“Velký dík rovněž patří všem studentům, kteří se na LSUH těšili a dlouhodobě se připravovali. V neposlední řadě bych ráda poděkovala mým kolegům a celému sekretariátu ČAUS, který vyvinul velké úsilí, aby vše bylo zajištěno co nejlépe,” pokračovala Ertlová.

Mezinárodní univerzitní sport je obnoven a vrací se k původnímu rytmu. FISU opět pořádá během roku řadu akademických mistrovství světa.

„FISU se těší na návrat k rytmu, který se doposud ukázal jako velmi úspěšný, tedy na akademická mistrovství světa jeden rok a další na Světové univerzitní hry. To je možné pouze díky nasazení a obětavosti všech našich hostitelů po celém světě, kterým FISU zůstává hluboce vděčná. Organizační výbor Chengdu vynaložil velké úsilí na přípravné práce. FISU děkuje organizačnímu výboru Chengdu za jeho práci,“ dodal Eder.

Zimní světové univerzitní hry FISU 2023 jsou naplánovány v Lake Placid, zatímco hostiteli v roce 2025 jsou Turín v zimě a Porýní-Porúří v létě. Očekává se, že hostitel Světových univerzitních her FISU 2027 bude jmenován koncem tohoto roku.

“V tuto chvíli není potvrzen žádný další postup ani změny pravidel pro rok 2023 (věkový limit, ročník absolvování VŠ). Ve chvíli, kdy budeme mít o LSUH Chengdu další informace, budeme Vás kontaktovat, abychom společně zajistili účast českých sportovců na této akci,” zakončila svůj projev předsedkyně ČAUS.