Studenti VŠB–TU Ostrava ovládli AM ČR v disciplínách TFA

 

Kdo je „nejtvrdším“ hasičem a hasičkou mezi akademiky?

Více než 70 závodníků se ve středu 17. listopadu 2021 sešlo v areálu kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, aby zde poměřili síly v hasičských disciplínách TFA. Soutěže v disciplínách TFA simulují zásahovou činnost hasičů v zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje, který slouží jako zátěž.

Závodní trať je postavená pro paralelní běh dvou závodníků a je rozdělena do 4 úseků. Časy z jednotlivých úseků se sčítají. V prvním úseku musí závodníci zvládnout běh s požárními hadicemi a následně je sbalit. Na druhém úseku čeká na závodníky hammer box (údery palicí nahoru a dolů), zdolání tunelu se závažím, přemístění figuríny a překonání bariéry. Třetí úsek znamená pro závodníky výstup na lešení pomocí žebříků a vytažení břemena do výšky a následuje propojení proudnice s monitorem. Ve čtvrtém úseku musí závodníci vyběhnout několik pater výškové budovy. Zatímco v soutěži jednotlivců zdolává každá závodník všechny čtyři úseky sám, ve štafetách je každý úsek přidělen jednomu členovi štafety.

Na letošním akademickém šampionátu se nadmíru dařilo „domácím“ závodníkům z VŠB – TU Ostrava, kteří zvítězili ve všech kategoriích. Mezi muži si ostravští studenti rozdělili všechny cenné kovy. Akademickým mistrem v disciplínách TFA pro rok 2021 se stal Ondřej Rybníkář. Druhý byl Maroš Bošela, třetí místo vybojoval Michal Dvořák.

Mezi ženami kralovala ostravská závodnice Kateřina Vodičková. Stříbro vybojovala Eliška Vrbová (UK Praha), Bronz putuje zásluhou Anety Stratilové do Chomutova (SOŠEaS, OA a SZŠ Chomutov).

Ve štafetě mužů se z vítězství radovali zástupci VŠB – TU Ostrava před druhým týmem ostravské univerzity a třetími závodníky z Žilinské univerzity (SVK). I ve štafetě žen se nejvíce dařilo závodnicím VŠB – TU Ostrava. Druhé místo vybojovala štafeta SZŠ Hranice, bronz získaly závodnice Univerzity Pardubice.

Pořadatelem AM ČR v disciplínách TFA byl, po roční odmlce způsobené pandemií, tradičně Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s VŠB – TU Ostrava a její Fakultou bezpečnostního inženýrství a podporou SH ČMS, ČAATS a statutárního města Ostravy. Nad šampionátem převzala záštitu náměstkyně primátora Ostravy paní Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D.

Kompletní výsledky z AM ČR v disciplínách TFA naleznete ke stažení v pravém sloupci.

Fotogalerie:

FOTO: FB stránky Akademické mistrovství ČR v TFA

Zdroj: https://www.caats.cz/udalost/studenti-vsbu-tu-ostrava-ovladli-am-cr-v-disciplinach-tfa/