Matěj Peňáz ovládl AMS v Muaythai

Matěj Peňáz

V termínu 23. – 29. července 2018 se v thajském městě Pattaya, kolébce thajského boxu, uskutečnilo premiérové Akademické mistrovství světa v Muaythai. Českou reprezentační výpravu, na jejímž výběru se podíleli i prezident České Muaythai asociace, člen komise bojových sportů Petr Ottich a předseda komise bojových sportů Zdeněk Ledvina, tvořili závodníci Matěj Peňáz a Jan Rudolf za doprovodu trenérského dua Jiřího Apeltauera a Martina Karaivanova.

Ze dvou českých reprezentantů se na AMS jako první představil Jan Rudolf a to ve váhové kategorii do 71 kg. Ve svém prvním zápase na šampionátu bohužel český závodník podlehl ruskému soupeři Alexandru Skvortsovovi.

“Honza nebyl horší, ale rozhodly zkušenosti, kterých má ruský bojovník více. Svortsov absolvuje takových akcí několik do roka,” řekl po zápase trenér Jiří Apeltauer.

To druhému českému zástupci Matějovi Peňázovi se na turnaji vedlo výrazně lépe. V prvním zápase zdolal francouzského protivníka Arroufa Anisse se štěstím v závěrečném bodování. Druhý Matějův zápas byl zároveň finálovým bojem o titul akademického mistra světa. V něm se utkal s Turkem Serdarem Yigit Erogluem, kterého dokázal v loňském finále ME v Paříži porazit jiný český reprezentant v Muaythai Jakub Klauda. Ani tentokrát turecký bojovník na českého zápasníka nestačil. Ve velice vyrovnaném finálovém souboji těsně (o pouhý jeden bod) zvítězil Matěj Peňáz a stal se vůbec prvním akademickým mistrem světa v Muaythai!

“Matějovi se podařilo na soupeře připravit velmi dobře takticky, a tak i ve finále zvítězil na body,” zhodnotil výkon akademického mistra světa Jiří Apeltauer. Ten musel za českého zápasníka dokonce převzít zlatou medaili. Ze souboje o zlato si Matěj odnesl krvavý šrám ve tváři, se kterým musel na ošetření do nemocnice. “Matěj si odskočil do nemocnice nechat si upravit obličej, ale všechno je v pořádku, je to jen vada na kráse,” informoval Petr Ottich na svém facebooku.Čerstvý akademický mistr světa si šampionát užil po všech stránkách: “Turnaj se mi velice líbil, byl obsazen kvalitními sportovci z celého světa. Celková organizace a ubytování bylo výborné, takže jsem s turnajem maximálně spokojen. Dál budu pokračovat v tvrdé přípravě a uvidíme, co se objeví za další výzvy,” řekl.

Také trenéři mohli být spokojeni: “S týmem jsem z pozice trenéra velmi spokojený. Všichni se podporovali, vládla pozitivní atmosféra a hlavně i k tréninkům přímo v Pattayi přistupovali bojovníci profesionálně,” shrnul Jiří Apeltauer a zároveň k prvnímu akademickému mistrovství světa, které se uskutečnilo ve spolupráci FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) a IFMA (Mezinárodní federace Muaythai) dodal: “Organizace po celou dobu byla bez problémů, od rána do večera se o nás starali studenti z thajských univerzit. Turnaj měl kvalitou ty nejlepší parametry.”

KDO JE MATĚJ PEŇÁZ?

Jednadvacetiletý student Fakulty sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho mateřským sportovním klubem je Jetsaam gym Brno, kde trénuje pod vedením Martina Karaivanova a Josefa Peňáze. Mezi jeho největší úspěchy se řadí vítězství na mistrovství Evropy v Muaythai WKN 2017 a WMC 2018. Kromě Muaythai se pro zábavu věnuje i jiným sportovním odvětvím.

Univerzitní sport se v Česku provozuje především pod hlavičkou ČAUS (České asociace univerzitního sportu) a Muaythai není výjimkou. Co  Matěj vzkázal, nejen, studentům? Proč by měli sportovat?

“Sportovat by měl určitě každý člověk, protože je to nejlepší relax a způsob, jak vyčistit hlavu. A hlavně děláte něco pro svoje zdraví,”  řekl čerstvý akademický mistr světa.