Slzy štěstí i smutku, atmosféra jako na lize. Karlovka získala Pohár Jana Palacha

Slzy štěstí i smutku, atmosféra jako na lize. Karlovka získala Pohár Jana Palacha

UK Hockey Prague je vítězem třetího ročníku Univerzitní hokejové ligy. Třetí rozhodující zápas v Edenu přitom zástupci Univerzity Karlovy ještě dvě minuty před koncem prohrávali. Těsně před koncem bylo srovnáno a prodloužení nakonec rozhodlo o setrvání Poháru Jana Palacha v hlavním městě. Do Edenu dorazily zástupy lidí nejen z Prahy, ale také početná družina fanoušků Akademiků Plzeň.

Finále Univerzitní ligy se hraje na dva vítězné duely. Hned po prvním zápase měli Akademici mečbol. Z Edenu dokázali odvézt body za výhru v prodloužení. Pro Západočechy se naskytla jedinečná možnost přebrat trofej před očima vlastních fanoušků. Do Plzně dorazila vysoká návštěva. Pohled na kotel v Home Monitoring Aréně mohl na chvíli uvést diváky u televizních obrazovek do rozpaků, jestli se hraje univerzitní hokej nebo extraliga. Za návštěvnost by se nemusela stydět ani plzeňská Škodovka.

Pražanům se podařil velkolepý obrat. Série se vrátila do Prahy. Nastalo utkání o všechno. Vrchol sezony, poslední klání, tři dějství plné emocí, kdy bylo jasné, že na konci bude pouze jeden vítěz.

Podpora jak na extralize, zase

Ještě těsně před úvodním hvizdem se na malou chvíli zdálo, že fanoušci Akademiků Plzeň budou mít silné domácí prostředí. Jejich kotel byl mnohem zaplněnější než sektor domácích. Bylo to způsobeno dlouhými frontami před vršovickým zimním stadionem. Plzeňští okupovali svá místa od rozbruslení, fanoušci Univerzity Karlovy pak dorazili na poslední chvíli.

Nicméně, když se hlediště zaplnilo, tak bylo jasné, že to bude finále se vším všudy. Dva početné kotle, které od začátku fandily, doplnilo i mnoho fanoušků, jak se říká – „Na gauči“.

Výjezdníci z Plzně

Domácí kotel

Jak už jsme zmiňovali. Fanoušci Karlovky nebyli příliš dochvilní, před stadionem se utvořily fronty a spousta z hokejových nadšenců se na tribuny dostala až pár minut po úvodním buly. O atmosféru zkraje utkání se starali především Plzeňané. Jak se ale zaplnil kotel domácích, tak svoji hlasitostí dokázal ukázat, kdo je vlastně doma. Nicméně hosté podporovali své borce po celou dobu utkání a také oni byli jedním z hlavních faktorů, proč měla divácká kulisa nejvyšší parametry.

Emoce, emoce a zase emoce, to je finále

Největším „oblíbencem“ fanoušků Plzně byl bezesporu Viktor Martínek. Ten byl častým terčem pokřiků z repertoáru Akademiků. Neopěvovali však jeho hokejové umění, nýbrž obohatili Eden o svůj názor na něj.

Finále bylo zkrátka emočně na maximu, a to od prvních minut.

Početný kotel Západočechů explodoval pět minut před koncem první části. Jakub Šucha si nemohl vybrat lepší moment, kdy získat svůj první kanadský bod ve vyřazovací části. Překonal brankáře Maška a mohl slavit svoji premiérovou branku a otevření střeleckého účtu v zápase o všechno.

Domácí se ale zvedli ze sedadel za cirka minutu. Plejer s drobnými zkušenostmi z extraligového hokeje David Jindra srovnal. Záhy se ale Karlovka nechala vyloučit a Plzeň dokázala přesilovku využít. Kalus navedl svůj mančaft za vítězstvím v prvním dějství.

Jiskřilo to i v druhé třetině, branky však nebyli k vidění.

Brankové hody začaly

Velikonoce jsou už minulostí. Jenže poslední dějství ukázalo vskutku velikonoční nadílku, alespoň co se týče branek. Kdo si po úvodní čtvrt hodině první třetiny myslel, že ve finálovém klání nebudou padat branky, tak byl na omylu hned od závěru prvního dějství.

No a poslední třetina? Tam to teprve začalo padat, a to jak za záda Maška, tak do sítě Štekra.

Zástupci Univerzity Karlovy započali poslední dvacetiminutovku v přesile. Několik lidí ale vyrovnávací branku nevidělo. Na pivo či jiné občerstvení se tvořily fronty, spousta fanoušků tedy nebyla zrakem u ledové plochy přítomna od prvních sekund. Po dvaceti vteřinách skóroval jeden z nejstarších hráčů Univerzitní ligy. Fanoušky na tribunách, ale i u stánku s klobásou rozjásal osmadvacetiletý Marek Novák.

Za tři minuty se dostali do trháku Akademici. Marek Princl vsítil svůj devátý gól v play-off.

A jak dlouho se čekalo na další branku? Něco málo přes minutu. Za domácí vyrovnal Michael Klinger.

Hosty pak dostal do vedení Dominik Beer. Plzeňané byli na koni, v poslední fázi zápasu se ujali kormidla a Karlovka musela dotahovat.

Závěr? Infarktový

Akademici drželi vedení 3:4 více než deset minut. Karlovka si nadále držela soustavný tlak a diváci ji hnali za vyrovnáním. Časomíra v očích domácích plynula rychle jako nejrychlejší běžec planety. Naopak pro hosty ubíhal čas pomalu.

Tohle nebylo nic vhodného pro kardiaky. UK Hockey Prague tlačilo, ale stálo nemělo recept na čtvrtou branku za záda Jonáše Štekra.

Činit se musel i David Mašek, ten pochytal několik zákroků i v závěru základní hrací doby. Útoky Plzně převažovaly především z protiútoků. Žádný kontr ale úspěchem neskončil a Pražané stále drželi naději.

Byly dvě minuty do konce. O důležitou branku se postaral opět David Jindra. Svůj tým posunul do prodloužení za pět minut dvanáct.

Praha slaví, UK je králem univerzit

Nastalo tedy prodloužení. Náhlá smrt v zápase o všechno. Jedna branka stačila na úspěch, který bude hodnotit celou sezonu. Jeden vítěz, jeden poražený.

Tradičně bylo hráno tři na tři. V případě uplynutí desetiminutovky by se rozhodující duel dostal k samostatným nájezdům.

Jenže u útočných celků jako UK a Akademici se příliš nepočítalo, že by se na gól čekalo dlouho.

Hrdinou prodloužení se stal budoucí chirurg. Obránce Martin Dlabola vstřelil zlatou branku a Eden burácel, Univerzita Karlova slavila.

UK Hockey Prague porazilo Akademiky Plzeň 5:4 v prodloužení a stalo se mistrem Univerzitní ligy.

„Tohle je určitě největší úspěch mojí kariéry. Ani ne kvůli tomu, že jsem byl celou mládež v Mladé Boleslavi a nehráli jsme tam o nejvyšší příčky, ale tohle je zkrátka zatím vrchol mojí kariéry, obrovský úspěch. Velký moment. Tohle byla nejlepší atmosféra, co jsem tu zažil. Bylo to skvělé, fanouškům moc děkuji,” sdělil pro PrahaIN.cz autor zlaté trefy Martin Dlabola.

Emoce netřeba komentovat

Dvacet zápasu, jednačtyřicet bodů – tak to je úctyhodná statistika Viktora Martínka. Útočník a student FTVS získal se svým týmem Pohár Jana Palacha na místě, kde strávil celou mládežnickou etapu. Dokonce si připsal v sešívaném dresu osm startů v Chance Lize.

„Trochu symbolika v tom je. V zápase byly velké emoce, ale zároveň si nemyslím, že to je nějak zapříčiněné tímto stadionem. Kdyby takto velký zápas byl kdekoliv, tak tam budou emoce úplně stejné. Pro mě určitě vzpomínky, když tu procházím chodbami, že jsem tu hrál celou mládež. Na Slávii vzpomínám dobře, tudíž se mi tu hraje fajn. Hlavně mám radost, že přišlo dost lidí. Mám radost, že Univerzitní hokej začíná tahat lidi na zimáky. Tohle byla reklama na hokej. Vyhráli jsme nejen týmovou prací, ale i naší vírou… bojovali jsme jeden za druhého. Mám velkou radost,“ sdělil naší redakci Viktor Martínek.

Autor fotografií: Jiří Zemen, PrahaIN.cz