Skvělý úspěch českých akademiků. Jan Louda je mistrem Evropy v badmintonu!

Skvělý úspěch českých akademiků. Jan Louda je mistrem Evropy!

 

3. července 2019 | ČAUS

O skvělý úspěch českého univerzitního sportu se postaral výběr Západočeské univerzity v Plzni, když na akademickém mistrovství Evropy v badmintonu vybojoval hned pět medailí. Tým ve složení Jan Louda, Jiří Louda, Ondřej Král a Sabina Milová vedený trenérem Josefem Rubášem postupně získal stříbro v soutěži družstev a další čtyři medaile v soutěži jednotlivců. Tu vůbec nejcennější vybojoval Jan Louda, který se se stal akademickým mistrem Evropy ve dvouhře mužů.

V soutěži družstev český tým zdolal první nasazené družstvo z Opole University, stejně jako University of Lisbon a Ural Federal University. Vítěznou šňůru nepřetrhl v semifinále ani výběr University of Fribourg, který se podařilo našemu týmu zdolat 3:2 na zápasy.

Ve finále čekal favorit celého turnaje, výběr University of Nottingham, který tradiční anglickou deblovou kvalitu podpořil singlisty asijského původu. Plzeňští badmintonisté získali v utkání jen jeden bod, ale i tak dosáhli na historický úspěch – stříbro Západočeské university v Plzni je vůbec první českou medailí v týmové soutěži evropských univerzit!

Na stříbro ze soutěže družstev navázali naši hráči v individuálním turnaji ziskem hned čtyř cenných kovů.

Bronzovou medaili vybojovala Sabina Milová ve dvouhře žen a dvojice Jan Louda – Ondřej Král ve čtyřhře mužů. Cesta k úspěchu vedla shodou okolností přes ruské soupeře, Milová otočila stav 0:1 na sety proti pohyblivé Rusce Pianzině, Louda s Králem cestou k medaili vyřadili dokonce dva ruské páry, včetně turnajových dvojek Kochanova s Venediktovem.

To nejlepší předvedli plzeňští badmintonisté ve dvouhře. Loudovi s Králem se podařilo porazit všechny soupeře na turnaji a společně si proti sobě zahráli finále. Ondřej Král v něm získal stříbro, Jan Louda zvítězil a náleží mu titul akademického mistra Evropy!

„Máme obrovskou radost, podařilo se nám dosáhnout na skvělý úspěch, který se vůbec nerodil snadno. Třeba nakonec zlatý Honza Louda prohrával v semifinále s útočně naladěným Angličanem Torjussenem 14:21 a 6:12 a směřoval k jasné porážce. Zápas se mu ale povedlo skvěle otočit a ve třech setech zvítězil. A společné finále obou našich singlistů? Výjimečný úspěch českého badmintonu, dva nejlepší hráči v Evropě jsou ze Západočeské univerzity. Moc děkuji všem hráčům za skvělou reprezentaci a rovněž děkujeme Západočeské univerzitě a všem našim podporovatelům,“ hodnotí turnaj trenér Josef Rubáš.

Výsledky:
Soutěž družstev
Soutěž jednotlivců

 


Stříbrný tým (nahoře zleva: Jiří Louda, Josef Rubáš, Sabina Milová; dole: Jan Louda a Ondřej Král)


Jan Louda a Ondřej Král po finále dvouhry, vpravo s trenérem


Medailemi ověnčení hráči Západočeské univerzity (zleva: Jan Louda, Jiří Louda, Sabina Milová a Ondřej Král)