Rozhovor s předsedkyní ČAUS Ivanou Ertlovou pro Univerzitní osmy 2020

Rozhovor s předsedkyní ČAUS Ivanou Ertlovou pro Univerzitní osmy 2020

 

Letos se koná jubilejní 10. ročník Univerzitních osem, v čem spatřujete největší progres od jejich vzniku dodnes?

“Asi bych začala výročím založení vysokoškolského sportu u nás, protože ČAUS (Česká asociace univerzitního sportu) letos slaví 110. výročí českého univerzitního sportu, a i když ne přímo veslování, tak kanoistika byla sportem, který stál u jeho kolébky.

Veslování je jedním ze 43 sportů, které má ČAUS ve svém programu pro studenty VŠ a patří ke sportům, které nám dělají opravdu radost a věnujeme mu velkou pozornost i proto, že všude ve světě patří k typicky univerzitním sportům.

Za 10 let existence závodu Univerzitních osem došlo k progresu prakticky ve všem. V prvním ročníku šlo o jednu jízdu pěti posádek a dnes můžeme vidět samostatnou veslařskou regatu, která se stala Akademickým mistrovstvím ČR.  Je také součástí univerzitní veslařské ligy, do které je zapojeno 13 univerzit a doufáme, že jich výhledově bude ještě více, neboť pořádání univerzitních lig patří k našim prioritám.

Největší váhu přikládám nárůstu počtu startujících lodí, kdy v minulém 9. ročníku Univerzitních osem startovalo 18 posádek včetně těch zahraničních. Letošní účast bude pravděpodobně díky nepříznivé situaci nižší, což je velká škoda, ale věřím, že do budoucna se vše vrátí k normálu.”

Přinese netradiční zářijový termín, který je z hlediska akademického roku určitou výhodou, překvapivé výsledky? Kdo vyhraje?

“Zářijový termín je možná výhodnější než červnový, protože startující posádky mají více prostoru pro přípravu. Také nejlepší veslaři mají již po sezóně, a snad i po zkouškách a mohou se studentské regaty zúčastnit bez obavy z narušení sportovní přípravy i studia. Favority předpokládám tradiční, v závodě mužů k nim bude určitě patřit posádka ČVUT, v závodě žen pak posádka Univerzity Karlovy. Univerzitě Karlově bych rovněž chtěla poděkovat i za pomoc při organizaci soutěže!”

Univerzitní osmy jsou významnou událostí nejen pro sportovce a samotné univerzity. Co toto společensky sportovní setkání představuje pro samotné vysokoškolské závodníky a univerzitní sport obecně?

“Za tuto otázku děkuji. Závod Univerzitních osem je pro nás skutečně významnou sportovní událostí. Je to závod, který nemá mezi ostatními veslařskými závody obdoby. Pro všechny veslaře bez rozdílu úrovně i pro mě osobně je to sportovní svátek. Velmi atraktivní už je jen tím, v jak krásné pražské scenérii soutěž probíhá. Díky mediálnímu zájmu i velké pozornosti ze strany ČAUS se regata stává velmi zajímavou pro studenty i samotné univerzity.  Velmi si vážíme účasti rektorů všech pražských i mimopražských univerzit, kteří pravidelně přijíždí podpořit své týmy!  Vzhledem počtu závodníků – studentů, diváků a mediálnímu i společenskému významu akce, se soutěž Univerzitních osem stala jednou z nejhezčích sportovních akcí, které ČAUS nabízí rámci v programu akademických mistrovství ČR.”