Rekordním nadhozem Jiřího Gasiora odstartovala vysokoškolská liga ve vzpírání

Rekordním nadhozem Jiřího Gasiora odstartovala vysokoškolská liga ve vzpírání

 


Český reprezentant Jiří Gasior v hmotnostní kategorii do 109 kg dokázal v nadhozu dostat nad hlavu 187 kg

V sobotu 23. listopadu 2019 odstartovala v Brně prvním kolem Vysokoškolská liga ve vzpírání, jejímiž pořadateli byli Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně (FSpS MU Brno) a Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) ve spolupráci se Slovenskou asociáciou univerzitného športu a za podpory MŠMT ČR.

Soutěž, ve které startují týmy (3 + 1) z českých a slovenských vysokých škol a gymnázií odstartovala opravdu ve velkém stylu.

Český reprezentant Jiří Gasior v hmotnostní kategorii do 109 kg dokázal v nadhozu dostat nad hlavu 187 kg, čímž překonal český rekord! I když vysokoškolská liga nepatří mezi závody, kde by se uznávaly oficiální rekordy a Gasiroův rekord je tak prozatím neoficiální, český  reprezentační vzpěrač měl ze svého výkonu velkou radost, neboť kromě zvednutého rekordu přispěl svými výkony i k vítězství týmu FSpS v prvním kole ligy.

Jak říkám…

„Těžko se představujete, že ještě měsíc po mistrovství světa uzvednete nějaké pořádné váhy na vysokoškolské lize, ale stalo se. V době, kdy bych už měl odpočívat a chystat tělo na novou přípravu, jsem si řekl, že si ještě lehce zazávodím a pomůžu svými výkony týmu FSpS k dobrému výsledku. A povedlo se! Poprvé v historii vysokoškolské ligy ve vzpírání se nám podařilo s náskokem vyhrát první kolo a zvýšit tím šanci vyhrát ligu celkově,“ radoval se po závodě Jiří Gasior.

Co předcházelo vašemu rekordnímu výsledku?

„Letošní rok pro mě byl náročný a nijak zvlášť se mi nedařila příprava a to kvůli bolesti ramene. Na mistrovství světa v Thajsku se mi podařil průměrný výkon a po příletu už jsem si chtěl dát volnější aktivitu, spíš odpočinek. Takže trénink na čince jsem měl pouze jednou týdně, v plné přípravě jich mám kolem osmi, a dvakrát týdně jsem k tomu pracoval na svých slabinách. Dělal jsem hodně kompenzačních cvičení a doplňků, protože jsem na to měl konečně čas. Pak přišla vysokoškolská liga, kde jsem navážil 102,5 kg a nahlásil si velmi lehké základní pokusy 130 kg v trhu a 160 kg v nadhozu, u kterých jsem věděl, že je uzvednu, i kdyby mě vzbudili v noci a donutili mě k tomu. Už v rozcvičování jsem ale věděl, že to není úplně ono. V trhu se mi podařilo dát stanovený základní pokus na 130 kg, druhým pokusem jsem zvýšil na 140 kg, ten také vyšel, a třetí pokus na 145 kg mi spadl. V nadhozu mi to šlo v rozcvičovně líp, tak jsem si řekl, že zvýším svůj základní pokus na 170 kg, který jsem dal celkem obstojně. Druhý pokus jsem zvýšil na 180 kg a tady se to zlomilo. Od země to ztěžklo, špatně jsem načasoval jednotlivé pohyby a pustil jsem činku zase zpátky na zem. V tu chvíli jsem myslel, že jsem se přecenil, ale atmosféra v hledišti byla opravdu skvělá a povzbuzující, že mě to víc nabudilo a nechal jsem si na činku naložit 187 kg, což byla hodnota českého rekordu. Všichni koukali, jestli jsem se nezbláznil, včetně komentátora a trenérky Terezy Králové, která mě v soutěži vedla. Ale při cestě k čince mě provázela naprosto neskutečná atmosféra a podpora jak ze strany trenérky, tak z publika, a to mi dodalo sílu nový český rekord zvednout,“ popsal český vzpěrač Jiří Gasior.

„Rád bych také vyzdvihl všechny akademické soutěže, které pořádáme, protože je děláme v trochu jiném duchu. Naše studenty to baví a dokážou ostatní podpořit a vyhecovat k neuvěřitelným výkonům. Už se těším, až v termínu 12. – 14. června 2020 uspořádáme na FSpS MU Brno ve spolupráci s CZECH WEIGHTLIFTIG OPEN a ČAUS Akademické mistrovství ČR ve vzpírání a udělám vše pro to, abych zvedl ještě víc,“ uzavřel Jiří Gasior.

(dm, SportovníListy.cz,  foto: archiv Jiřího Gasiora)

Zdroj: www.sportovnilisty.cz