První česká medaile a další skvělé výsledky! Jakub Žerava dojel ve snowboardkrosu stříbrný

13. ledna 2023 | ČAUS – M. Štenclová

První medaile pro českou výpravu a další skvělé výsledky! Jakub Žerava vybojoval pro českou výpravu první medaili. Ve finále snowboardkrosu si dojel pro stříbro! V těžkých podmínkách na trati zvládl semifinálovou i finálovou jízdu bez pádu a slaví.

V Lake Placid se mění počasí každým dnem. Slunečné dny vystřídal déšť, následně mrazy a husté sněžení. Na startu se dnes kromě snowboardkrosařů představilo hned několik dalších českých sportovců. Běh na lyžích smíšených dvojic, severská kombinace, oba hokejové týmy a v prvním zápase také curleři. Jediní, kdo do závodů nenastoupili byli sjezdaři. Mužský závod Super G musel být kvůli špatným podmínkám zrušen.

Počasí snowboardkrosařům příliš nenahrávalo. Chvílemi pršelo, chvílemi hustě sněžilo, trať byla čím dál náročnější a hodně se padalo. Trenér uvedl, že ještě neviděl závod s takovým množstvím pádů, napočítal jich více než sto. Závodníci mnohdy spadli několikrát za sebou během jedné trasy. “Byl to opravdu těžký závod. Myslím, že nejtěžší, který jsem kdy jel,” zhodnotil své vystoupení Jakub Žerava. “Dostal jsem se na druhé místo a jsem nadšený! Prostě jsem se snažil, přemýšlel jsem o tom, co mi řekl trenér, a dokázal jsem to!”

Čtyřiadvacetiletý Jakub Žerava navázal na olympijskou šampionku Evu Adamczykovou, která ještě pod dívčím jménem Samková ovládla v roce 2013 Univerziádu v Trentu.

Další čeští snowboardkrosaři se do finále neprobojovali. Bruno Tatarko postoupil z vyřazovacích bojů do semifinále, ve kterém se ale na dvě postupová místa nedostal. Ani v malém finále mu pak štěstí nepřálo, upadl a skončil osmý. Matoušovi Šmerákovi se brány postupu zavřely už ve vyřazovacích bojích a skončil dvanáctý. Natalie Mullen měla závod dobře rozjetý, v jednom z pádů se ale zranila a přišla o postup. Skončila na celkovém 10. místě. Veronika Burešová pro své zranění do dalších závodů ani nenastoupila a skončila třináctá.

Matous Smerak, Foto: Bond Demetri Photos/FISU Games

Běžce na lyžích zaskočilo silné sněžení. Antošová s Dufkem jsou v TOP 10

Hned dvě české dvojice se představily na startu sprintu smíšených štafet. Barbora Antošová s Tomášem Dufkem se dostali až do finále, ve kterém si dojeli pro krásné 10. místo. Kryštof Zatloukal a Adéla Nováková skončili těsně před branami finále a jsou jedenáctí.

Počasí dnes běžcům na lyžích nepřálo. Od rána se podmínky stále zhoršovaly, začalo hustě sněžit, ale teplota naopak vzrostla. Trať tak postupně zapadávala těžkým sněhem a zpomalovala se. První rozjížďka stihla závod odjet na poměrně pevné trati. Druhá skupina závodníků měla podmínky o dost náročnější.

“Počasí se zhoršovalo tak rychle, i během závodu, že jsme nestihli na podmínky zareagovat. Sníh se lepil na lyže. Bylo to opravdu těžké,” zhodnotila závod Barbora Antošová. První česká dvojice Tomáš Dufek a Barbora Antošová sice obsadili v první semifinále 8. místo, ale díky rychlejší rozjížďce si vyjeli postup do finále na čas. Druhé české dvojici Kryštof Zatloukal a Adéla Nováková uniklo druhé postupové místo z rozjížďky jen o kousek. Bohužel ale do finále na čas nepostoupili a skončili jedenáctí.

Ve finále se Tomáš Dufek a Barbora Antošová na těžké trati trápili, přesto jim patří krásné 10. místo. Za vítězným Japonskem dojeli s velkou ztrátou a uzavírají top 10.

Hokejisté porazili Japonsko 5:1

V první třetině Japonci na ledě ukázali svou sílu, dynamiku a sehranost. Rychlým pohybem, přesnými přihrávkami a nedobytným obranným pásmem českým hokejistům nedali šanci skórovat. Prvním úspěšným střelcem zápasu byl v 8. minutě Japonec Morita, který překonal gólmana Michala Kořénka. Další gól v této části zápasu už nepadl.

Do druhé třetiny Češi nastoupili odhodlaní stav utkání změnit. A bylo to vidět i na jejich hře. Zkoncentrovali se, přihrávky byly přesnější, zvykli si na tempo Japonců a už jim nedali šanci se prosadit. Prvním úspěšným českým střelcem byl Patrik Vašíček, který po vyloučení soupeře využil přesilovou hru a srovnal skóre. Další branku přidal Matěj Novák a naši odcházeli do kabiny za stavu 2:1. Ve třetí třetině zvýšil české vedení Vojtěch Komárek. Štěpán Kučera poté využil další přesilovku a náskok ještě navýšil. Na konečných 5:1 skóroval Štěpán Turek 2,5 minuty před koncem zápasu. Češi zvítězili nad Japonskem a další je čekají 15. ledna od 13 hodin (19 SEČ) Lotyši.

České hokejistky podlehly domácímu výběru. Američanky potvrdily roli favoritek

České hokejistky nastoupily do zápasu s favorizovaným domácím výběrem odhodlaně. V první části zápasu dlouho odolávaly náporu soupeřek. Vytvářely si šance, ale bohužel bez branky. Američanky po trefě Griffinové vedly 1:0. Druhý gól potom přidaly v přesilové hře po vyloučení Petřekové.

Na začátku druhé třetiny Češky tlačily soupeřky do obranného pásma. Měly několik nadějných střel na bránu, ale Simmonsová vše vychytala. Nápor našich hráček soupeřky ustály a naopak potom během jedné minuty daly dva rychlé góly a vedli už o čtyři body. Následoval time-out, po kterém se svěřenkyně Jakuba Peslara opět držely dlouho v útočné třetině. Střel šlo na americkou brankářku hodně, avšak opět všechny pokryla. Vyloučení na straně českého týmu pak Američanky opět potrestaly a vedly už 5:0. Během minuty pak přidaly ještě jeden gól. Šest minut před koncem vstřelila Griffinová branku a zaznamenala tak hattrick. Minutu a čtvrt před odchodem do kabiny poprvé v zápase překonala brankářku Daniela Pejšová a snížila vedení Američanek na 1:7.

Další českou branku přidala Kateřina Petřeková v úvodu poslední třetiny. Na konečných 8:2 ještě navýšila úspěšnou střelou Lunny. Češky podlehly favoritkám 2:8 a další zápas čeká holky hned zítra od 16:30 (22:30 SEČ) s Kanadou.

Zápas sledovala také návštěva z české ambasády ve Washingtonu v čele s panem velvyslancem Miloslavem Staškem.

Čeští curleři do turnaje vstoupili vítězně

Poprvé se na ZSUH v Lake Placid představili také čeští curleři. Ve složení David Jakl, Marek Bříza, David Škácha, Aleš Hercok a David Verner nastoupili do zápasu proti Brazílii a odnáší si první vítězství. Svého soupeře porazili 6:3. Jako další je čeká Kanada.

Po tříleté odmlce se vrátil na led. Krasobruslař Petr Kotlařík postoupil do volných jízd

Krasobruslař Petr Kotlařík ve svém krátkém program na ZSUH v Lake Placid zajel těžkou pasáž hned na úvod, pak ale chyboval. “Soustředil jsem se, aby se mi povedla a zvládl jsem to. Byl jsem až moc spokojený a polevil jsem. Pak přišla technická chyba, která mě stála lepší umístění, až o deset příček,” zhodnotil svou jízdu sám Petr Kotlařík. Do nové sezony vstoupil po tříleté pauze způsobené zraněním s velkým nasazením a rozhodčí ho odměnili 57.52 body. Z 22. místa postoupil do volných jízd, které se pojedou v neděli 15. ledna od 13 hodin (19 SEČ).

Český sdruženář Matěj Fadrhons skončil sedmý

Proběhl také první závod v severské kombinaci. Na startu individuálního závodu Gundersen se představil také český sdruženář Matěj Fadrhons. Skočil do vzdálenosti 88 metrů a díky druhé nejvyšší známce od rozhodčích a nízkému odpočtu za vítr obsadil třetí pozici. Po běžecké části, ve které Matěj Fadrhons nevydržel tempo skupiny, která se kolem něj utvořila, dojel do cíle na krásném sedmém místě.

Zimní světová univerziáda v Lake Placid (USA)