Ostrava opět hostí Akademické mistrovství ČR v požárním sportu

10. května 2023 | Ostrava | ČAATS | D. Markupová

Během prvního dne byly na programu individuální disciplíny i štafeta.

Ve středu 10. května odstartovalo v Ostravě – Porubě, v areálu HZS Moravskoslezského kraje, otevřené akademické mistrovství ČR v požárním sportu. Dvoudenní soutěž má na programu čtyři disciplíny – dvě individuální a dvě týmové. Závodníci se o tituly akademických mistrů pro rok 2023 utkají ve výstupu na cvičnou věž, v běhu na 100 m s překážkami, ve štafetě 4 x 100 m s překážkami a soutěž vyvrcholí ve čtvrtek 11. května královskou disciplínou, kterou je požární útok.

Středeční soutěžní program zahájily ženy výstupem do 2. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku. Zatímco muži s žebříkem startují a zavěšují si jej na cvičnou věž sami (přičemž jejich úkolem je výstup do 4. patra), ženy mají žebřík již připravený na samotné věži. Na akademickém šampionátu se nejvíce dařilo Lucii Ledvinové (ZČU Plzeň), která zapsala čas 7,83 s. Druhé místo vybojovala Kamila Krejčí (MU Brno) s časem 7,97 s, bronzovou medailistkou se stala Kateřina Borovičková (VŠB-TU Ostrava) za čas 8,18 s.

Mezi muži se z vítězství radoval Richard Svačina (VŠB-TU Ostrava) s výkonem 15,26 s. Stříbro patří Lukáši Bubeníčkovi (VŠB-TU Ostrava) za čas 17,03 s a bronz vybojoval výkonem 17,04 s Dávid Kalužník (Žilinská univerzita v Žilině – SVK).

V této disciplíně se blýskli především středoškoláci – z vítězství na otevřeném akademickém MČR se radovali Vendula Jílková (SPŠCH Pardubice; 16,94 s) a Lukáš Flégr (SPŠCH Pardubice; 15,92 s). Pro stříbro si doběhli Lucie Ledvinová (ZČU Plzeň; 17,43 s) a Zdeněk Kalous (SPŠCH Pardubice; 16,82 s) a z bronzu se radují Kateřina Škalová (ZČU Plzeň; 17,44 s) a Matyáš Amler (SŠ Semily; 16,98 s).

Po dvou individuálních disciplínách následovala první týmová soutěž – štafeta 4 x 100 m s překážkami. Štafetu mezi ženami ovládl kvartet ZČU v Plzni s časem 66,69 s. Druhou příčku obsadila domácí štafeta VŠB-TUO Ostrava za čas 68,49 s. Třetí místo si z Ostravy odváží štafeta Střední zdravotnické školy v Hranicích za výsledný čas 71,67 s.

Štafetu mužů ovládli reprezentanti SPŠCH Pardubice, kteří zaběhli výsledný čas 60,95 s. Na druhém místě doběhla štafeta SPŠ Hranice, která měla v cíli čas 63,31 s. Třetí příčku obsadila čtveřice ZČU v Plzni s časem 68,51 s.

Do Ostravy přijelo závodit 175 závodníků ze 17 škol. Letošní akademický šampionát v požárním sportu vyvrcholí ve čtvrtek 11. května požárními útoky v kategoriích muži a ženy.

Otevřené akademické mistrovství České republiky v požárním sportu, letos se konal již 11. ročník, pořádá každoročně Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s VŠB-TU Ostrava a její Fakultou bezpečnostního inženýrství, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, HZS Moravskoslezského kraje, České asociace akademických technických sportů (ČAATS) a také městem Ostrava. Financování akademického mistrovství ČR je zajištěno z dotačního programu Národní sportovní agentury a dále je akce dofinancována z vlastních zdrojů ČAATS a VŠB-TU v Ostravě.