Osmy Brno znají své vítěze

16. října proběhly na řece Svratce veslařské závody univerzitních osmiveslic a čtyřveslic. Jednalo se o šestý novodobý ročník, navazující na tradici z roku 1937.

V úvodu programu změřily své síly čtyřky s kormidelníkem žen. Závodilo se nejdříve distančně na čas a podle výsledků se postupovalo do finále A a finále B. Nejlépe si s kilometrovou tratí pro dvě lodě poradila pražská Univerzita Karlova, která vybojovala první dvě příčky. O třetí místo si to rozdala Mendelova univerzita v Brně a Masarykova univerzita. První jmenovaná byla rychlejší o získala tak bronz. Děvčata z Univerzity Palackého v Olomouci a Vysokého učení technické v Brně brala 5. a 6. místo. Čtyřky mužů ovládlo domácí VUT, v jehož prostorách kanoistické loděnice Centra sportovních aktivit bylo umístěno i celé zázemí závodů. Stříbro brala MENDELU, bronz druhá posádka VUT. O další nemedailová umístění se podělila MUNI a UPOL.

Odpolednímu programu předcházela exhibiční jízda historické gigové osmiveslice. Tato loď byla vyrobena přímo v Brně-Jundrově a pamatuje tak časy, kdy ještě nebyla postavena Brněnská přehrada a veslařské dění probíhalo jen na řece.

Dále jsme byli svědky brněnského duelu osem MUNI vs. VUT. Letos byla silnější červená Technika a porazila modrou Univerzitu o tři délky. Z celkových šesti ročníků tak navýšila počet vítězství na pět, oproti jednomu vítězství MUNI.

Na brněnský duel navazovaly závody osmiveslic všech pěti přítomných univerzit. Absolutním vítězem se stala Univerzita Karlova, která v čistě ženské sestavě a s několika reprezentantkami na palubě zvítězila v čase 3:17,08. Stanovila tak nový ženský traťový rekord. Ten mužský drží MUNI z roku 2016 (3:04,09). V poměrně těsném dojezdu obsadila druhé místo smíšená sestava MENDELU. Finále B přineslo špatný průjezd zatáčky pro obě startující posádky a třetí místo pro MUNI, respektive čtvrté pro VUT. Před branami finálových jízd skočila v jízdách na čas pátá UPOL.

Dekorování vítězů se zhostilo několik čestných hostů. Byla mezi nimi doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D. – prorektorka MUNI pro záležitosti studentů a absolventů, doc. Ing. Martin Klimánek, Ph.D. – prorektor MENDELU pro strategii, rozvoj a účelovou činnost a Mgr. Jaroslav Suchý – radní města Brna pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy.

Osmy Brno byly také III. a zároveň závěrečným kolem Poháru univerzit ve veslování 2021. Žebříček 12 bodujících univerzit ovládla se značným náskokem Univerzita Karlova, druhá se umístila Česká zemědělská univerzita v Praze a třetí České vysoké učení technické v Praze. Brněnské školy braly 4. místo (VUT), 5. místo (MENDELU) a 6. místo (MUNI). Všechny závody poháru jsou finančně podporovány Českou asociací univerzitního sportu a Českým veslařským svazem.

Níže naleznete kompletní výsledky 6. ročníku OSMY BRNO a Poháru univerzit ve veslování 2021: