Orientační běh a univerzitní soutěže - aktuální přehled 2020

Orientační běh a univerzitní soutěže – aktuální přehled

 

12. srpna 2020 | D. Vystavěl | ČSOS

Stejně jako všechny sportovní soutěže, tak i naplánovaný kalendář univerzitních závodů doznal velkých změn.

Domácí soutěže – akce České asociace univerzitního sportu (ČAUS)

České akademické hry naplánované na červen do Olomouce byly pro letošek zrušeny, ale ČAUS vyzvala své sportovní komise, aby se pokusily uspořádat alespoň samostatné šampionáty. To se podařilo a orienťáci tedy o tradiční závody ve sprintu a na krátké trati nepřijdou. Přihlášky na sprint v Mohelnici (středa 2. 9.) a krátkou trať na Stražisku (čtvrtek 3. 9.) však končí již za 4 dny (pondělí 17. 8.), takže zájemci by neměli s přihlášením otálet. Zajímavostí tohoto šampionátu je to, že stavitelem sprintu je Švýcar Andreas Kyburz, bývalý skvělý závodník (mj. 2.místo na SP 2018 na Hrubé Skále). „Andreas měl už na začátku července postaveny nádherné tratě. Bohužel ale došlo k tomu, že asi před 14 dny byla přímo uprostřed závodního prostoru zahájena rekonstrukce silnic a chodníků. Tato oprava měla na tratě zásadní vliv, takže Andreas musel začít s plánováním tratí znovu. Bohužel, i k takovým potížím při městských sprintech dochází“ říká hlavní rozhodčí Jiří Otrusina.

České akademické hry 2021 by se měly uskutečnit v nezměněném rozsahu na konci června opět v Olomouci. Pro úplnost ještě dodáváme, že akademickými mistry ČR pro rok 2020 v lyžařském orientační běhu stali na konci ledna Petra Hančová a Petr Horvát. Oba zvítězili jak na krátké trati, tak i na klasice.

Evropské soutěže pod taktovkou EUSA

Po loňské úspěšné premiéře evropského šampionátu univerzit v Olomouci byly na letošek do srbského Bělehradu naplánovány Evropské univerzitní hry. Vzhledem ke známým skutečnostem byly tyto hru odloženy na rok 2021. Předseda Evropské asociace univerzitního sportu Adam Roczek věří, že hry by se mohly v příštím roce uskutečnit. „Zájem o účast na hrách i v přeloženém termínu je veliký. Více jak 80% účastníků přihlášených na původní termín, nepožadovalo vrácení depozitu a chtějí se tedy zúčastnit i v příštím roce. Rovněž tak organizátoři by rádi hry uspořádali, protože do příprav už hodně investovali. Záleží tedy na postupu boje s pandemií – hlavně zda bude k dispozici účinná vakcína“ dodává Adam Roczek. Účast na těchto hrách podporuje i ČAUS a ve schválené nominaci zůstává všech 15 sportovců, nominovaných pro letošní rok.

Na otázku, jak to bude se soutěžemi EUSA v dalších letech v této chvíli nedokáže nikdo odpovědět. Jisté je to, že samostatné evropské univerzitní šampionáty původně naplánované na rok 2021 byly zrušeny a v plánu jsou tedy přeložené Evropské univerzitní hry v Bělehradě. Pro rok 2022 se v této chvíli počítá s upořádáním her v polské Lodzi. Na ty však orientační běh není zařazen – otázka, jak to bude dál, zůstává otevřená.

Světové soutěže organizované FISU

Oba letošní šampionáty (LOB – Rovaniemi a OB – Smolensk) byly zrušeny a s jejich organizací se v roce 2021 nepočítá. Liché roky jsou totiž vyhrazeny pro světové Univerziády (resp. nově Světové akademické hry). V této chvíli stále běží přípravy jak zimních her v Luzernu (což zajímá naše LOBáky), tak i letních v čínském Chengdu. Nicméně v současné době švýcarská federální vláda nedoporučuje na svém území pořádat jakékoli světové sportovní soutěže – uvidíme, jestli situace bude za několik měsíců lepší.

Nicméně rok 2022 a akademický šampionát orientačních běžců ve Švýcarsku – to by už mělo klapnout.

Za komisi OB ČAUS Dušan Vystavěl

Šéf organizačního výboru EUOC 2019 předal předsedovi EUSA pamětní fotopublikaci, zdroj: archiv Adama Roczka