AM ČR se uskutečnilo v náhradním termínu

Ve čtvrtek 14. listopadu se v Ostravě v areálu vysokoškolských kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava uskutečnilo Otevřené akademické mistrovství ČR v požárním sportu TFA. To se tradičně koná v říjnovém termínu, letos, z důvodu povodní, které postihly Moravskoslezský kraj v polovině září, bylo AM ČR přesunuto na náhradní termín v listopadu.

I tak se ale do Ostravy sjelo 101 závodníků z celkem 31 vysokých, vyšších odborných a středních škol z České republiky a nechyběli ani slovenští zástupci ze Žilinské univerzity v Žilině.

Akademické tituly vybojovali Vrbová a Bošela. Mezi týmy UP a domácí VŠB-TUO

Akademickou mistryní v TFA pro rok 2024 se v individuálním závodě žen stala Eliška Vrbová (UK), která všechny čtyři úseky zvládla v součtu za 5:30,21 min. Druhé místo obsadila Klára Katrušáková (UP; 5:47,90 min.), bronz vybojovala Denisa Vápeníková (UTB; 6:42,12 min.).

Štafetu žen ovládly závodnice Univerzity Palackého v Olomouci (5:23,06 min), před domácí štafetou VŠB-TUO (6:14,94 min) a na třetí příčce se umístila štafeta Univerzity Pardubice I. (6:51,85 min.)

Mezi muži již potřetí kraloval Maroš Bošela z VŠB-TUO s časem 3:57,94 min. Stříbro získal další z domácích závodníků Lukáš Navrátil za celkový čas 4:16,32 min. Bronz pak vybojoval Martin Mrzena z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za čas 4:25,37 min.

Ve štafetě mužů se z vítězství radovala čtveřice VŠB-TUO (4:13,44 min). Druhá příčka patří závodníkům z Žilinské univerzity v Žilině (4:49,46 min), bronz vybojovali studenti Univerzity Palackého v Olomouci (5:08,66 min.).

Závod o nejtvrdšího hasiče

Již tradičně pořadatelé závodu o nejtvrdšího hasiče mezi vysokoškoláky připravili trať pro paralelní běh dvou závodníků a rozdělili ji na 4 úseky. Časy z jednotlivých úseků se sčítaly. Na prvním úseku závodníci absolvují běh s požárními hadicemi, které musí následně složit a uložit do připravených boxů. Druhý úsek zahrnuje hammerbox (údery palicí nahoru a dolů), průběh tunelem se závažím, přemístění figuríny (muži i ženy přemisťují stejně těžkou figurínu) a překonání bariéry. Na třetím úseku závodníci staví žebříky, následně vylezou na konstrukci z lešení, na níž vytáhnou několikakilové břemeno. Po slezení dolů zapojí proudnici na monitor. V posledním úseku čeká na závodníky výběh 13 pater výškové budovy. V soutěži jednotlivců musí každý závodník zvládnout všechny úseky závodu samostatně, při štafetě má každý člen štafety na starosti jen jeden ze zmíněných úseků.

Záštitu nad soutěží převzal primátor města Ostravy

AM ČR v TFA se konalo pod záštitou primátora statutárního města Ostravy Mgr. Jana Dohnala za dotační podpory Národní sportovní agentury a České asociace akademických technických sportů. Organizátorem závodů byl ČAATS, z. s. Klub technických sportů – Studentský klub požárního sportu, p. s. ve spolupráci s VŠB – TUO a její Fakultou bezpečnostního inženýrství, dále s Českou asociací akademických technických sportů, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje a Statutárním městem Ostrava.

Poděkování za skvěle zvládnuté závody i v chladném listopadovém počasí patří všem členům organizačního výboru, technické čety, rozhodčím a v neposlední řadě patří poděkování i všem zúčastněným závodníkům za jejich výkony.