Medailové žně! Parádní jízda českých judistů na Evropských univerzitních hrách 2022

Medailové žně! Parádní jízda českých judistů na Evropských univerzitních hrách 2022

 

27. července 2022 | ČAUS | M. Štenclová, J. Lauer

Další medailové žně pro českou výpravu! Po stolních tenistech i judisté vezou domů hned tři cenné kovy! Stříbro a bronz vybojovali judisté Univerzity Karlovy Mikuláš Meško a Adam Bydžovský. Druhou bronzovou medaili pak přidal Matěj Silvestr, student VŠB-TU Ostrava. 

Adam Bydžovský vybojoval jako první český judista medailové umístění na Hrách v Lodži. Student Univerzity Karlovy v boji o 3. místo v kategorii do 83 kg zvítězil nad Polákem a získal bronz! Stříbro do sbírky přidal Mikuláš Meško v kategorii do 81 kg, když nestačil jen na juniorského mistra světa 2021 z Gruzie. Do třetice pódiové umístění přidal Matěj Silvestr. Další judista startující za Univerzitu Karlovu ve váhové kategorii do 100 kg krásně hodil Němce a po zásluze mu patří bronzová medaile.

Soutěž judistů na Evropských univerzitních hrách 2022 v Lodži probíhala ve dnech 24. – 26. července. Česká asociace univerzitního sportu do Lodže vyslala celkem 10 studentů z 5 českých vysokých škol. Celkem se zúčastnilo soutěže v judu více než 300 studentů (191 studentů, 123 studentek) ze 44 univerzit z 22 států z celé Evropy.

Na základě umístění na Českých akademických hrách a dalších kritérií byli nominováni Radek Rýpar (OSU) v kategorii do 60 kg, v kategorii do 73 kg Adam Bydžovský (UK) a Eduard Zděnovec (ČVUT), do 81 kg Mikuláš Meško (UK) a Radomír Musil (UK), do 90 kg Martin Bezděk (UK) a Vít Skrkoň (VUT), do 100 kg Matěj Silvestr (VŠB-TUO), a v nejvyšší kategorii nad 100 kg Václav Jašek (VŠB-TUO). Jedinou ženskou zástupkyní českého univerzitního juda byla Kateřina Poláková (UK), která nastoupila v kategorii do 70 kg.

Horní řada zleva: Jaromír Lauer, Škrkoň Vít, Bezděk Martin, Badžovský Adam, Meško Mikoláš, Silvestr Matěj, Jašek Václav, Švec Libor; dolní řada zleva: Musil Radomír, Rýpar Radek, Zděnovec Eduard, Poláková Kateřina

Taktika vyšla! Bydžovský má bronz

Adam Bydžovský byl v prvním utkání aktivnější. Ukrajinec útočil ne příliš nebezpečnými seoi-nage. Bohužel svoje útoky začínal Adam vždy u autu a hod následoval mimo tatami. V GS začaly docházet síly a po špatném útoku ho chytil soupeř do držení. V opravách se Adam rozjel, techniky začínal více v zápasišti a následovali hody. O třetí místo dobrým aktivním i taktickým výkonem vyšidoval Poláka a získal v kategorii do 83 kg krásné 3.místo.

Stříbro! Mikuláš Meško

Mikuláš Meško konečně po delší době dokázal vydržet zápasové tempo. Pral se s vysokým nasazením a v každé steči se snažil soupeře předcházet vlastními útoky. V prvním utkání dva krásné hody, ve druhém vytrestal Holanďana na tři shida, poté takticky zvládl zápas s Francouzem a v semifinále si poradil s Maďarem rychlou seoi-nage. Ve finále ho čekal tvrdý boj s Gruzincem (juniorským mistrem světa 2021). Ve druhé minutě ale Mikuláš neuhlídal uchi matu a upadl na wazari. Bohužel už nedokázal utkání otočit. Po velmi kvalitním výkonu mu v kategorii do 81 kg patří krásné druhé místo.

Silvestr krásnou uchi matou vybojoval bronz 

Matěj Silvestr byl od začátku v každém utkání velmi aktivní, pral se o úchop, snažil se kombinovat a dělat nástupy. Má široký a kvalitní chvatový rejstřík – uchi-mata, osotogari, nízká seoi-nage do druhé strany. Někdy mu však dochází síly v závěrech utkání. V prvním zápase ukázal hezký hod na ippon, ve druhém nestačil na silnějšího Francouze. V opravách vydřel vítězství nad nepříjemným Italem a o třetí místo hodil silového Němce v GS na nádhernou uchi-matu a získal krásné 3. místo v kategorii do 100 kg.

Návrat na tatami po zranění zad vynesl Rýparovi 9. místo

Jako první český judista nastoupil do zápasu Radek Rýpar v kategorii do 60 kg. Po velkém tréninkovém výpadku po zranění zad se ale na tatami hodně trápil. V prvním utkání byl Španěl vždy o krok napřed a Radka hodil na uchi-matu. V opravách si poradil s průměrným Maďarem a zvítězil. Následovala vyrovnaná bitva s Němcem. Radek Rýpar však dostal přísné třetí shido v boji na zemi za chycení rukávu zevnitř a zápas skončil. Celkově se umístil na 9. místě.

Rychlý obrat a konec v soutěži. Zděnovec do bojů o umístění neprošel

Ve svém prvním utkání byl Eduard Zděnovec od začátku aktivnější, soupeře předcházel a nepustil ho do výrazných akcí. Ve zlatém skóre (Golden Score – GS) hodil Španěla na hezké ouchi-gari. S Maďarem od začátku dobrá kumi-kata. Postupně ale zbytečně do soupeře tlačil a ten toho využil rychlým tai-otoshi na ippon. Bohužel ho soupeř už nevytáhl do dalších bojů. V kategorii do 73 kg tak Eduard Zděnovec zůstal bez umístění.

Sasanka a pád na ippon. Musil neprešel přes Francouze

Radomír Musil nastoupil v kategorii do 81 kg proti francouzskému judistovi. Bohužel při druhé steči neuhlídal Francouzovo rychlé sasae-tsurikomi-achi a upadl na ippon. Zůstal bez umístění.

Poranění kolene ho brzdilo. Skrkoň vypadl hned v prvním zápase

Vít Skrkoň po tříměsíčním tréninkovém manku způsobeném zraněním kolene narazil v prvním kole na zápasníka z Gruzie, který hned z prvního úchopu hodil Víta na wazari. Následné útoky Víta byly bezzubé a soupeř dalším sode-tsurikomi-goshi zápas ukončil. Skrkoň zůstal v kategorii do 90 kg bez umístění.

Změna stylu mu zavřela cestu za postupem

Martin Bezděk v prvním utkání s nepříjemným Francouzem udával tempo zápasu. Soupeř dostal dvě shida a v GS Martin dotáhl zápas na wazari do vítězného konce. Do druhého utkání vlétl Martin s velkým nasazením, útočil a byl aktivní v kumikatě. Najednou však změnil styl, nástup do soupeře bez vychýlení a málem kontr. V další steči jakoby si neuvědomil předešlou chybu a následoval v podstatě stejný útok bez rukou a následná ura-nage od Brita. Velká škoda, Martim mohl jít v turnaji ve váhové kategorii do 90 kg určitě mnohem dále.

Odjel na poslední chvíli a vybojoval 5. místo

Václav Jašek nechtěl nejdříve na turnaj odjet, ale trenér ho na poslední chvíli přemluvil. Za to se Venca odměnil velice bojovným výkonem. V prvních dvou utkáních vyhrál, v semifinále nestačil na výborného Poláka a o třetí místo po nedotažených útocích byl dvakrát okontrován, ale i tak se umístil na slušném 5. místě.

Neobsazené váhové kategorie v týmové soutěži

V týmové soutěži jsme bohužel neměli obsazené dvě váhové kategorie, což se automaticky bere jako prohraný zápas. K tomu se přidaly prohry prvních dvou zápasů s Litevskou sportovní univerzitou a následný výsledek 0:4 znamenal konec nadějí na medaile. Tým UK se ještě dostal do opravných zápasů proti Univerzitě ze Sarajeva, ze kterého vyšel vítězně 4:0. Z dalšího čtvrtfinálového opravného zápasu proti francouzskému technickému institutu v Grenoblu už ale vítězně tým UK nevyšel. Prohra 0:4 znamenala konec v soutěži a celkové dělené 9. místo (9. – 12. místo).


Vysvětlivky:
tatami = žíněnka, na které judisté zápasí
kumi-kata = základní úchop
seoi-nage = základní technika paží
uchi-mata = technika hodů. technika nohou
ouchi-gari = technika hodů, technika nohou
tai-otoshi = technika hodů, technika rukou
sasae-tsurikomi-ashi = základní technika nohou
sode-tsurikomi-goshi = technika kyčle
ura-nage = vrhací technika
osaekomi = držení nasazeno
ippon = vítězství na 10 bodů
wazari = vedení na 7 bodů
shido = napomenutí


Výsledky a statistiky zápasů

Jméno Škola Kategorie Zápasy (+/-) Umístění
Radek Rýpar OSU -60 kg 1-2 9. místo
Adam Bydžovský UK +66 do 73 kg 4-1 3. místo
Eduard Zděnovec ČVUT +66 do 73 kg 1-1 bez umístění
Mikuláš Meško UK +73 do 81 kg 4-1 2. místo
Radomír Musil UK +73 do 81 kg 0-1 bez umístění
Martin Bezděk UK +81 do 90 kg 1-1 bez umístění
Vít Skrkoň VUT +81 do 90 kg 0-1 bez umístění
Matěj Silvestr VŠB-TUO +90 do 100 kg 3-1 3. místo
Václav Jašek VŠB-TUO nad 100 kg 2-2 5. místo
Kateřina Poláková UK +66 do 73 kg 0-1 bez umístění

Kompletní výsledky EUG 2022 Lodž – výsledky judo

Statistiky zápasů

Muži

– 60 kg (21 závodníků)

Rýpar Radek (1-2)                   9. místo

  • Barroso Lopez (ESP) -s, +s, -10 uchi-mata
  • Bindics Botond (HUN) +10 uchi-mata
  • Haessner Fabian (GER) +s, -s, -s, +s, -s

+66 do 73 kg (34 závodníků)

Bydžovský Adam (4-1)          3. místo

  • Shuhalieiev Anton (UKR) -10 GS osaekomi
  • Taskin Hasan (TUR) +s, +7, -s, -s
  • Toth Botond (HUN) -s, +s, -s, +7
  • Szatmari Gyorgy (HUN) +s, +10
  • Szatkowski Konrad (POL) +s, +s, +s

Zděnovec Eduard (1-1)         bez umístění

  • Matusiak Igor (POL) +s, +s, +10 GS ouchi-gari
  • Hegedus Bendegus (HUN) -s, -10 tai otoshi

+73 do 81 kg (37 závodníků)

Meško Mikoláš (4-1)              2. místo

  • Banaszek Kacper (POL)  -s, +s, +7, -s, +7
  • Van Mourik Thomas (NED) +s, -s, +s, -s, +s
  • Dumas Bastien (FRA) +7
  • Iklodi Mate Mark (HUN)  +s, 10 seoi-nage
  • Sherazadishvili Giorgi (GEO)  -s, -s, -7

Musil Radomír (0-1)             bez umístění

  • Roche Dylan (FRA)  -10 sasae-tsurikomi-ashi

+81 do 90 kg (43 závodníků)

Škrkoň Vít (0-1)                      bez umístění

  • Kharazishvili (GEO)   -7 sode-tsurikomi-goshi, -7 sode-tsurikomi-goshi

Bezděk Martin (1-1)              bez umístění

  • Khouma Alex FRA   +s, +s, +7 GS
  • Collins Sam GBR   +s, -10 ura-nage

+90 do 100 kg (15 závodníků)

Silvestr Matěj (3-1)                3. místo

  • Hafner Julian GER   +10
  • Karoui Mehdi FRA   -s, -s, -7
  • Perna Kevyn ITA  -s, +s, -s, +7
  • Strohschein Robert GER   +s, -s, +s, -s, +10 uchi-mata

+100 kg (15 závodníků)

Jašek Václav (2-2)                  5.místo

  • Raha Mathis (FRA)   +10
  • Varga Donat (HUN)   +s, -s, +7
  • Krueger Mariusz (POL)   +s, -10 ura-nage
  • Rouahi Mohamed (FRA)   -7 kontr, -7 kontr

ŽENY

+66 do 73 kg (26 účastnic)

Kateřina Poláková (0-1)       bez umístění

TÝMY (19 univerzit)

1. kolo Univerzita Karlova Zděnovec (-73kg), Poláková (-70 kg), Škrkoň (-90 kg), Bezděk (+90 kg) 0:4 Lithuanian Sports University (LTU)
Opravný zápas – 1. kolo Univerzita Karlova soupeř nenastoupil do zápasu 4:0 University of Sarajevo (BIH)
Opravný zápas – čtvrtfinále Univerzita Karlova Zděnovec (-73kg), Poláková (-70 kg), Bezděk (-90 kg), Jašek (+90 kg) 0:4 Grenoble Institute of Technology (FRA)

Celkové pořadí:

1. Sumy State University (UKR)
2. University School of Physical Education in Wroclaw (POL)
3. Lithuanian Sports University (LTU)
3. University of Grenoble Alpes (FRA)

9. Univerzita Karlova (CZE)

Pozn. Soutěžní tabulky jsou na stránkách www.eju.net