Evropské univerzitní hry začnou již za necelý půlrok

 

31.1.2020 | Matěj Burda | www.orientacnisporty.cz | Převzato z Sekce OB

A poprvé v historii budou mít příležitost být u toho i orientační běžci. Srbský Bělehrad totiž očekává na 6000 sportovců, kteří budou soutěžit v 19 druzích sportů. 

Na programu budou také ve 2 sportech pro hendikepované – paralympiky. V orientačním běhu budou tři finálové disciplíny – sprint, krátká trať a sprintové štafety. Celkem se bude bojovat o 7 sad medailí, protože ve štafetovém závodě jsou vypsány hned 3. Nejen klasické smíšené (WM), ale také WW a MM. Samotné soutěže začnou kvalifikací sprintu ve čtvrtek 23. 7. a skončí sprintovými štafetami v sobotu 25. 7. a na tento den je také naplánováno slavnostní zakončení. „Částečný časový překryv her s Akademickým MS, které proběhne v ruském Smolensku od 13. do 19. 7., není samozřejmě příliš šťastný. Ale termíny obou akcí byly dány dlouho dopředu, a tak jsme se při stanovení dat závodů EUG snažili alespoň o co největší odstup mezi těmito dvěma univerzitními akcemi“ říká Dušan Vystavěl, technický delegát EUSA.

Přihláškový systém je již otevřen a finální termín pro přihlášení bude končit 15. dubna. Do tohoto data je však již také potřebné mít zaplacen poplatek, který činí 355 EUR za osobu a pětidenní pobyt. Základní přihlášku je potřeba provést prostřednictvím národní asociace univerzitního sportu, poté už vše řeší kontaktní osoby na jednotlivých univerzitách.

Česká výprava na EUSA 2019 (foto: Tomáš Bubela)

„Česká asociace univerzitního sportu bude nově také finančně podporovat start českých vysokoškoláků na soutěžích EUSA, tedy i na těchto hrách. Celkem chceme podpořit až 200 sportovců. Na základě výsledků v loňském roce – ve vašem případě na ME v Olomouci – jsme stanovili kvótu 8 účastníků, kterým ČAUS plně uhradí náklady. O tom, kdo se do této osmičky dostane – rozhodně komise orienťáku vedená Ondřejem Vodrážkou“ říká předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová.

A Ondra Vodrážka přidává „návod“ jak postupovat v případě studentů českých vysokých škol. „Na soutěže EUSA se může přihlásit každý vysokoškolák (libovolná forma studia) ve věku od 17 do 30 let. Díky pohotové reakci Lucie Tvrdé ze sekretariátu ČAUS máme rezervovaná místa až pro 7 univerzit, která můžeme naplnit. Je tedy nutné, aby se zájemci o start přihlásili emailem členovi komise Dušanu Vystavělovi (dusanvystavel@seznam.cz), v kopii také mně (ovodr@seznam.cznejpozději do 20. února 2020. Do přihlášky nezapomeňte uvést, zda se bude chtít účastnit i v případě, že nebudete vybráni do kvóty, která bude mít hrazenou účast z prostředků ČAUS. Naší snahou je aby česká účast byla co největší a tak se budeme snažit najít jiné zdroje jak přispět i těmto dalším účastníkům“.