Úspěch karatistů na Evropských akademických hrách v Záhřebu 2016

Ve dnech od 12. do 25. července probíhají v chorvatských městech Záhřebu a Rijece Evropské univerzitní hry. Her se účastní více než 5 tisíc studentů v 21 sportech (celkem přihlášeno 370 univerzit z 43 zemí).

Mezi zařazenými sporty se poprvé objevilo i KARATE (s účastí 99 univerzit z 21 zemí) a v rámci přípravy na AMS se zúčastnili také karatisté z českých univerzit – MU Brno (4) , MENDELU Brno (1), JU České Budějovice (1) a UK FF Hradec Králové (1).

V KATA jednotlivců se výrazně prosadili aktuální vítězové z letošních ČAH v Pardubicích. V ženách (22 závodnic) zvítězila Dorota Balciarová (MU Brno), když ve finále jasně porazila známou Bělorusku M. FURSAVA. Další zástupkyně MU, Veronika Mišková (byla zdravotně indisponována), vyhrála ve druhém kole s Angličankou L. Hu, aby ve třetím kole prohrála se Španělkou Peris Ruis (1:4). Ale už jen to, že Veronika vůbec nastoupila, byl značný výkon.

V mužích se do finále probojoval Peter Fabián (MENDELU Brno), který sice prohrál s Turkem A. Sofuoglu, ale i tento výsledek lze považovat za jeho veliký úspěch.

V KATA týmech žen (6 týmů) zabojovaly holky z MU Brno (V. Mišková, B. Kočtářová, S. Forstová), a také se dostaly až do finále, kde ale prohrály s Turkyněmi (1:4). Především mne však holky potěšily výrazným zlepšením oproti předvedenému cvičení na ČAH a doufám, že neusnou na vavřínech a budou v tomto trendu i nadále pokračovat.

V KUMITE žen jsme měli tři závodnice – akademické novicky Veroniku Halodovou (UK) a Simonu Forstovou (MU), které ještě doplnila zkušenější Lucka Veithová (JU). Ve váze do 55 kg (17 závodnic) nastoupila Veronika ve druhém kole proti Ivě Klepič z Bosny a po vyrovnaném boji prohrála nejtěsnějším možným rozdílem (0:1). Bohužel se na výsledku podílela i chyba rozhodčího, který nezareagoval na signalizaci dvou sudích při bodování pro Veroniku a já jako kouč jsem jeden praporek přehlédl také! Na tak významné soutěži by se tohle stávat asi nemělo.

Vše jsme si vynahradili v nejvíce obsazené váze do 61 kg (26), kde jsme měli Simonu a Lucku. Simona sice prohrála ve druhém kole s Němkou M. Buettner (0:2), ale Lucka postupně vyřadila Makedonku N. Stefanovskou (3.1), domácí L. Šipurovou, a až v boji o finále nešťastně prohrála s Běloruskou A. Dzyachkovou (5:6; když po krásném kopu vedla už 5:3)! Nakonec ve skvělém zápase o třetí místo porazila Slovinku T. Ristić (3:1) a získala tak velmi cennou bronzovou medaili.

Celá soutěž karate byla organizačně solidně připravená a probíhala ve výborně připravené sportovní hale (Bojan Stranić Hall). Hala byla pro nás snadno dostupná pěšky, přímo ze studentských kolejích, kde jsme byli všichni kvalitně ubytovaní.

Jinak jsme se také společně s tenisty (z TU VŠB Ostrava) zúčastnili velkolepého zahájení her na místním stadionu, kde ani déšť nevadil ve skvělé atmosféře! A takovou „kouzelnou vílou“ byla pro naši výpravu paní dr. Ivana Ertlová (členka výboru EUSA), která nám plnila všechna naše přání na počkání. Vždy jak se objevila, tak jsme získali medaili! Navíc mi zprostředkovala i šachovou partii s místním velmistrem A. Jankovićem (technickým delegátem EUSA pro šachy), kterou jsem ale nevyhrál.

Jenom škoda, že se na tuto soutěž z časových důvodů již nepodařilo přihlásit hochy, kteří se nominovali na AMS v Portugalsku, protože i pro ně by to byla velmi cenná zkušenost.

Na tomto místě si ještě dovolím poděkovat ČAUS za podporu a všem účastníkům děkuji za účast.