Zrušení Programu IV – Údržba a provoz sportovních zařízení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR zrušilo pro letošní rok dotace určené tělovýchovným jednotám a sportovním klubům na údržbu a provoz sportovních zařízení. Dnes to uvedl na oficiálních stránkách úřadu v dopise ministr Stanislav Štech. V něm mj. vysvětluje, že Program IV měl zásadní rozpory již v samotném vyhlášení a dotace se z něho nerozdělí.

„Kvůli špatné práci konkrétních lidí, odpovědných na ministerstvu za oblast státní podpory sportu, se stovky vlastníků a nájemců sportovišť dostávají do neřešitelné existenční situace. Nemají na úhrady i několik měsíců odkládaných faktur. Je naprosto nutné, aby byl program vypsán znovu. Nedokáži si představit, že ho MŠMT pro tento rok zruší bez náhrady,” nesouhlasí s tímto krokem Marek Hájek, místopředseda České unie sportu.

Program IV je ministerstvem každoročně vypisován již řadu let a prostředky z něj tvoří významnou část provozních zdrojů. Prostřednictvím ČUS měly přijít peníze více než 600 sportovním subjektům, mnohem více subjektů však o tuto dotaci žádalo přes další střešní sportovní organizace nebo národní sportovní svazy. Jedná se o příspěvky na úhradu provozních nákladů venkovních i krytých hřišť, šaten a zázemí sportovišť ve vlastnictví klubů a jednot, často však i velkých sportovních komplexů, včetně sportovních hal a stadionů.

K vyplacení mělo dojít v březnu letošního roku, distribuci ale pozdržela bývalá ministryně Kateřina Valachová a k dalšímu procesu již nedošlo. „Od jara čekáme na rozhodnutí ministerstva, které řešilo prioritně jiné dotační programy a údržbu sportovišť nezvládlo administrovat. Pro řadu žadatelů, zejména vlastníků větších sportovních komplexů, kteří s každoroční podporou počítali, bude tento nečekaný výpadek oznámený v září velkým problémem,” popsuje vážnost situace Marek Hájek.

Podle zástupců ČUS má Program IV opodstatnění, stejně jako další neinvestiční programy, ze kterých prostředky míří do sportovních klubů či jednot. „Určitě není jedno, že se Program IV zrušil. I kdyby měla dotace činit deset procent jejich provozních nákladů na sportoviště, tak je to vždycky významná položka, kterou budou nyní složitě doplňovat, protože nemají odkud,” vysvětluje Hájek, místopředseda ČUS.

Zrušení programu IV – podpis.pdf

Zdroj: sport.cz