Zrušené AMS 2023 ve veslování, navýšení účastnického poplatku a další rozhodnutí FISU

Zrušené AMS 2023 ve veslování, navýšení účastnického poplatku a další rozhodnutí FISU

 

FISU zrušilo Akademické mistrovství světa ve veslování, které bylo přesunuto z roku 2022. Mělo se konat v novém termínu 13. – 15. července 2023. Veslaři se totiž představí na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu, Čína. LSUH byly přesunuty z roku 2021 na nový termín od 28. července do 8. srpna 2023. FISU dále zvýšilo účastnický poplatek na svých soutěžích a představilo strategii a formát soutěží na další roky.

Sportovní ředitel FISU informoval ohledně důležitých rozhodnutí přijatých FISU pro nadcházející sezóny Akademických mistrovstvích světa a Světových pohárů univerzit.

Akademická mistrovství světa a Světové poháry univerzit – důležitá rozhodnutí

Po ukončení sezóny Mistrovstvích světa a Světových pohárů univerzit 2022 přistoupilo sportovní oddělení FISU ke komplexnímu hodnocení svého programu a sportovní strategie. Závěry a doporučení byly prezentovány a podpořeny Výkonným výborem FISU. V tomto ohledu bychom vás rádi informovali o přijatých klíčových rozhodnutích a úpravách, které budou platit pro nadcházející sezóny FISU –  AMS a SPU.

Zrušení mistrovství ve veslování 2023

Akademické mistrovství světa ve veslování 2022 bylo původně odloženo na rok 2023, aby nedošlo ke střetu s předchozím odložením univerzitních her FISU v Chengdu v roce 2022, protože veslování je jedním z volitelných sportů těchto her. Vzhledem k tomu, že hry v Chengdu byly poté znovu odloženy na rok 2023, byla v posledních měsících hodnocena celková nová situace. Nyní, když jsou hry potvrzeny pro rok 2023, museli pořadatelé zrušit AMS ve veslování 2023 v Londýně Ontariu (CAN), abychom se vyhnuli dvěma veslařským podnikům ve stejné sezóně. Příští Akademické mistrovství světa ve veslování se bude konat v roce 2024 v Rotterdamu (NED), jak bylo naplánováno. Oficiální data budou brzy oznámena se zbytkem kalendáře sezóny 2024.

Účastnický poplatek

FISU pečlivě studuje dopad celosvětové inflace za posledních několik let a její vliv na celkové náklady na život a na rozpočty akcí našich budoucích organizátorů. V důsledku toho bylo rozhodnuto, že od sezóny 2024 mohou všechny organizační výbory mistrovství FISU požadovat nový účastnický poplatek stanovený na maximálně 80 EUR za noc a na účastníka.

Strategie oddělení a formáty soutěží

Strategie sportů a akcí FISU byla přehodnocena a upravena na základě výsledků sezóny 2022 a zpětné vazby od našich členských asociací, mezinárodních sportovních federací a dalších klíčových zainteresovaných stran. V důsledku toho bylo rozhodnuto vyjasnit a zjednodušit přístup související s formáty Akademických mistrovství světa a Světových pohárů univerzit. Od letošního roku se sportovní strategie FISU bude řídit níže uvedenými jednoduchými zásadami:

AMS: účast zemí pro sporty bez kontinentálních kvalifikačních turnajů. To se týká všech sportů kromě basketbalu 3×3 a fotbalu.

SPU: účast univerzit pro sporty s kontinentálními kvalifikačními turnaji. V tomto formátu je prozatím pouze basketbal 3×3 a fotbal.