Záleský šestý na stovce na univerziádě v Neapoli 2019

9. července 2019 | Universiade Napoli 2019 | www.atletika.cz

Záleský šestý na Univerziádě

 

30. Letní světová univerziáda má za sebou první dva soutěžní dny, do kterých se zapojilo devět českých reprezentantů. Nejlepšího výsledku dosáhl sprinter Dominik Záleský, jenž obsadil ve finále závodu na 100 metrů šesté místo.


Foto: Markéta Štenclová, ČAUS

Na mužské stovce jsme měli dokonce dvojí zastoupení. Kromě Dominika Záleského byl na startu také český rekordman Zdeněk Stromšík. Oba borci si bez problému poradili s rozběhem, když si zajistili přímý postup do semifinále. Dokonce zaznamenali shodný čas 10.42. Záleskému to stačilo na vítězství v jeho rozběhu. Stromšík byl třetí. Semifinále bohužel Stromšíkovi vystavilo stopku, jelikož výkon 10.51 na postup mezi osmičku nejlepších nestačil. Oproti tomu Záleský prolétl rovinku za 10.45 a mohl se těšit na boj o cenné kovy. Ve finále pak potvrdil vyrovnanou výkonnost, když mu časomíra ukázala 10.42. Umístění na stupních vítězů z toho nebylo, přesto si Dominik z Itálie odveze pěkné šesté místo. Zdeněk Stromšík obsadil v celkovém pořadí dvanáctou příčku. Zvítězil Brazilec Paulo Andre Camilo za 10.09. Další medailové pozice obsadili Jihoafričan Chederick Van Wyk (10.23) a další Brazilec Rodrigo do Nancimento (10.32).


Foto: Svatopluk Horák, ČAUS

Také na stejné distanci žen jsme měli jedno želízko v ohni. Byla jím Marcela Pírková. Z rozběhu postoupila přímo z druhého místa v čase 11.70. V semifinále byla o něco pomalejší, když zaznamenala 11.79, a to na postup do finále nestačilo. V celkovém hodnocení figuruje na osmnáctém místě.

V rozbězích na 400 metrů mužů měla česká atletika padesátiprocentní postupovou bilanci. Dařilo se Vítu Müllerovi. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka zvládl jeden okruh s ploty za 50.50 a do semifinále postoupil s čtvrtým nejlepším časem z celého startovního pole. Druhý český zástupce Martin Tuček se bohužel do dalších bojů nedostal. Jeho výkon v cíli měl hodnotu 51.56 a skončil celkově devatenáctý. Na ženské čtvrtce překážek se představila Martina Hofmanová. Ani jí se nepodařilo postoupit časem 60.88 do semifinále a bude stejně jako Tuček devatenáctá.

Postupová radost přišla také na mužské patnáctce a nám i sobě ji udělal Jan Friš, který si pojistil postup do finále z druhého místa v rozběhu v čase 3:48.04. Naopak Renata Vocásková se na osmistovce z rozběhu neprobila. Čas 2:09.26 stačil na pětadvacáté místo.

V kvalifikaci dálkařek nastoupila Anna Křížková. Její nejdelší pokus měřil 605 centimetrů, což na postup mezi elitní dvanáctku nestačilo. Křížkové však nechybělo mnoho. Na poslední postupující Filippu Fotopoulouovou ztratila pouhých osm centimetrů.