Každá setina se počítá! AMČR 2019 ve vodním slalomu nabídlo skvělou podívanou a velmi těsné výsledky.

Každá setina se počítá! Akademické mistrovství České republiky 2019 ve vodním slalomu nabídlo skvělou podívanou a velmi těsné výsledky.

Akademickými mistry ve vodním slalomu pro rok 2019 se stali v kategorii K1 Ondřej Cvikl student VŠTVS Palestra a Veronika Vojtová z VŠEM. V kategorii C1 zvítězil mezi muži Lukáš Rohan z Metropolitní univerzity Praha a mezi ženami Tereza Fišerová z VŠTVS Palestra.

Závody ve vodním slalomu měly být součástí Českých akademických her 2019, které se budou konat v červnu v Brně. Z technických důvodu však byly obě disciplíny zrušeny a bylo uspořádáno náhradní akademické mistrovství ČR ve vodním slalomu, které se uskutečnilo v sobotu 11. května 2019 v rámci Českého poháru na kanále v Troji.

Mezi hlavní favority v kategorii K1 patřil Vít Přindiš, student ČVUT – fakulty biomedicínského inženýrství. Vít se však po 50 sekundové penalizaci za neprojetí čtvrté branky hned na začátku trati neprobojoval do finále. V malém finále měl suverénně nejrychlejší čas, ale dostal dvousekundovou penalizaci za dotyk branky a díky tomu skončil na konečném 7. místě za Jiřím Vašinou z FTVS UK, který trať projel čistě. Dalším z favoritů byl Jiří Prskavec, student VŠTVS Palestra, který v kvalifikace projel trať bez jediného zaváhání a penalizace. Jeden dotyk branky ve finále ho stál prvenství. Díky dvousekundové penalizaci ho překonal jeho o rok starší spolužák z Palestry, Ondřej Cvikl. Jako třetí dojel do cíle bezchybný Alexandr Maikranz z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Závod v kategorii K1 ženy byl napínavý do poslední vteřiny. Na start se mezi posledními závodnicemi postavily hned dvě favoritky, obě studentky VŠEM, Kateřina Kudějová a Veronika Vojtová. Obě dvě zajely závod čistě, bez penalizace, a o titulu Akademické mistryně ČR pro rok 2019 rozhodovaly doslova setiny. Konečný rozdíl mezi prvním a druhým místem bylo totiž pouhých 16 setin vteřiny. Z vítězství se nakonec radovala Veronika Vojtová. Třetí se umístila Karolína Galušková z Pražské vysoké školy psychosociálních studií.

O titul Akademického mistra ČR se jelo v rámci Českého poháru také v kategorii C1.  Mezi muži zvítězil favorizovaný Lukáš Rohan, student Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který zajel v kvalifikaci i ve finále bezchybnou jízdu v nejrychlejším čase. Druhý dojel Václav Chaloupka z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a třetí se umístil taktéž student FTVS UK Tomáš Heger. Jan Větrovský měl svým třetím nejlepším časem skvěle našlápnuto na postup do finále, ale minul jednu branku a byla mu přičtena  50 sekundová penalizace.

V kategorie C1 ženy měl český akademický sport pouze dvě zástupkyně – Terezu Fišerovou, studentka Palestry, a Martinu Satkovou z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Závod byl do poslední chvíle velmi napínavý. V kvalifikaci dosavadní mistryně České republiky Tereza Fišerová porazila Martinu svým časem o pouhých 7 setin sekundy. Martina však udělala při průjezdu jedné branky chybu, za kterou jí rozhodčí připočetli 2 trestné sekundy. Ve finále Tereza Fišerová svůj čas vylepšila, ale tentokrát její jízda nebyla čistá a na kontě jí přistála dvousekundová penalizace, která jí málem stála prvenství a titul Akademické mistryně pro rok 2019. Martina Satková zajela svou jízdu tentokrát bez chyby, ale její čas přesto na Terezu nestačil. Po přičtení penalizace její soupeřce ji navíc od vítězství dělily pouhé 4 desetiny sekundy.

Kompletní výsledky ke stažení: Výsledky AM ČR ve vodním slalomu 2019

Sprint na divoké vodě měl být taktéž součástí ČAH 2019 v Brně, ale ze stejného důvodu byl zrušen a nahrazen samostatným Akademickým mistrovstvím ČR, které se bude konat 25. května 2019 na slalomovém kanále ve Veltrusech.