Akademické mistrovství ČR v radiovém orientačním běhu 2019

 

Místo konání: Liberec – Lidové sady
Datum konání: 19 – 20.10.2019
Pořadatel: Klub technických sportů TU Liberec – ČAATS a Asociace ROB
Ředitel soutěže: Ing. Jan Klajl

V polovině října hostil liberecký akademický oddíl vrchol sezóny pro vysokoškoláky přímo v centru studentského města Liberec v DDM Větrník. Zahájení Akademického mistrovství ROB 2019 již tradičně proběhlo při vydatném obědě. Oproti loňské mlze se závodníci těšili na slunečný závod. Start na západ od města sliboval kopcovitý závod na dvoumetru. V dámské kategorii byla startovní listina řídká, ale přesto byla mezi závodnicemi cítit nervozita. Výživná trať, dlouhé kopce, záludný dvoumetr a krásný les potrápil všechny. Jedinou příjemnou útěchou byly barevné výhledy a houby schované pod šustícím listím.
Nejlépe se s tratí vypořádala Lenka Koporová s časem 93 minut a doběhla si tak pro svůj první akademický titul. O 20 minut za ní doběhla Kateřina Bžatková a Šárka Jelínková. Muži se s tratí zvládli vypořádat o několik relací rychleji, a tak si krásu lesa nemohli naplno užít. Nejrychleji v početnější kategorii běžel Martin Kinc a s časem 60 minut a porazil o 9 minut Jakuba Šroma a Ondřeje Šimáčka. Po výborné večeři a vyhlášení nejlepších jsme se hromadně přesunuli do malebného pivovaru Hroch, kde jsme doplňovali minerály a poslechli si zajímavou přednášku o výrobě místního piva. Nedělní brzký start na osmdesátku byl na kaji zoo na nejnižším bodu mapy. Ne všechny severojižní čáry na mapě ukazovaly stejným směrem a vrstevnice nabízely opět fyzicky náročný závod.
Závodníci se těšili na měřitelnou “80”, ale ne na všech místech se mohlo zákresům věřit, hlasitost byla nevypovídající a porost na některých místech povyrostl. S celkově rychlejší tratí se nejlépe vypořádala Tatiana Ovchinniková za 61 minut před opět druhou Kateřinou Bžatkovou a Šárkou Jelínkovou. V mužích si druhé prvenství připsal s časem 61 minut Martin Kinc a o těsnou minutu porazil Ondřeje Šimáčka a Jakuba Šroma.
Oběd, vyhlášení, rozdání zasloužených stipendií a poděkování pořadatelům. se slunečnými paprsky v zádech jsme se s myšlenkou kam nás příští rok pražský oddíl zavede rozjeli domů.
Zdroj: ŠJ, www.ardf.cz

Výsledková listina

Sobota 19.10.2019: pásmo 2M, limit 150 min.
Stavitel trati: Mgr. Jan Baxa, Stanislav Jelínek
Závodní prostor: mapa Roimund, A3, měřítko 1:10 000

V ženské kategorii 4 TX, 4,8km doběhla první Lenka Koporová z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno s poměrně velkým náskokem na druhou Kateřinu Bžatkovou z Univerzity Karlovy. Třetí se umístila Šárka Jelínková z Univerzity Palackého v Olomouci.

Mezi muži 5 TX, 5,4km zvítězil s velkým náskokem Martin Kinc z VUT v Brně. Pro stříbro si doběhl Jakub Šrom z Masarykovy univerzity v Brně. Třetí místo obsadil Ondřej Šimáček z ČVUT.


Mapa 2M

Neděle 20.10.2019: pásmo 80M, limit 120 min.
Stavitel trati: Mgr. Jan Baxa, Stanislav Jelínek
Závodní prostor: mapa Liďáky, A3, měřítko 1:10 000

Mezi ženami v kategorii D, 4 TX, 5,33km byla nejrychlejší Tatiana Ovchinniková z Mendelovy univerzity. Kateřina Bžatková si svým výkonem doběhla pro druhé stříbro na tomto mistrovství. Taktéž Šárka Jelínková si zopakovala umístění z předchozího dne a získala tak druhý bronz.

Vítězstvím v této mužské kategorii M, 5 TX, 6,2km se stal dvojnásobným Akademickým mistrem roku 2019 Martin Kinc. Ondřej Šimáček si vylepšil svůj výkon oproti sobotě a doběhl si pro stříbro. Jakub Šrom dokončil závod tentokrát bronzový.

 


Mapa 80M

Kategorie D, 4 TX, 4,8km

 1. Lenka Koporová (Veterinární a farmaceutická univerzita Brno)
 2. Kateřina Bžatková (Univerzita Karlova)
 3. Šárka Jelínková (Univerzita Palackého v Olomouci)

Kategorie M, 5 TX, 5,4km

 1. Martin Kinc (VUT v Brně)
 2. Jakub Šrom (Masarykova univerzita v Brně)
 3. Ondřej Šimáček (ČVUT)

Kategorie D, 4 TX, 5,33km

 1. Tatiana Ovchinniková (Mendelova univerzita)
 2. Kateřina Bžatková
 3. Šárka Jelínková

Kategorie M, 5 TX, 6,2km

 1. Martin Kinc
 2. Ondřej Šimáček
 3. Jakub Šrom

Kompletní aktualizované výsledky ke stažení:

Celou fotogalerii naleznete zde.