Výběr Univerzity Karlovy statečně vzdoroval rivalovi. Utkání rozhodla branka v závěru.

13.03.2020 | univerzitnihokej.cz

Historické derby pro týmy UK Hockey Prague a Engineers Prague, které poprvé v historii vysílala živě Česká televize, nabídlo kvalitní hokej s napínavou zápletkou. Velkou kaňkou na tomto historickém utkání byl fakt, že kvůli bezpečnostním opatření bylo utkání nutno uspořádat bez přítomnosti diváků. I přes tento fakt bylo utkání odehráno v maximálním tempu a k vidění byl ten nejlepší univerzitní hokej v plné parádě.

Do utkání lépe vstoupili hráči Engineers Prague a ukazovali proč jsou s velkým náskokem na prvním místě tabulky Univerzitní ligy ledního hokeje. Od prvních minut se snažili všechny útoky zakončovat a Kristián Novák v brance UK Hockey Prague měl během krátké chvilky na kontě hned několik zákroků. Jako první ho z dobré pozice prověřil Raitterman, dále následovali šance Janaty nebo Koláře. Student právnické fakulty v brance UK ale působil jistým dojmem. První vážnější situaci řešil na druhé straně v šesté minutě Maštalířský po střele Martina Dlaboli, kterou vyrazil do rohu kluziště. Po úvodním tlaku Engineers se začala hra vyrovnávat a hráči UK získávali jistotu na své hokejky. Velká šance UK jít do vedení byla po střele Dlaboli, kterou tečoval Rubeš, ale Maštalířský dokázal vykopnout kotouč levým betonem. O minutu později se už skóre měnilo. První branku v utkání vstřelil student VŠE ve službách Engineers Jan Kolář, který využil aktivního napadání Burdy a prostřelil Nováka z blízka. Z vedení se ale Engineers neradovali dlouho. Přesně za dvacet čtyři vteřin po dlouhé přihrávce unikl obraně domácích Filip Rubeš a parádní kličkou do forhendu ve velké rychlosti zasunul kotouč za brankáře Maštalířkého. Vyrovnání tak přišlo opravdu bleskově a nakoplo hráče UK. Ti převzali iniciativu ve zbytku první třetiny, ale stav utkání se do konce první části neměnil.

Druhou třetinu začali aktivněji hráči z Univerzity Karlovy. Opakovaně se snažili vyzrát na soupeřovu obranu, ale ta byla pozorná. Do první větší šance druhé třetiny se dostal po přihrávce z prostoru za brankou Milan Bořík, student FTVS, který se objevil zcela osamocen po pravé ruce brankáře Engineers, ale jeho zakončení skončilo na jeho pravém betonu. Na druhé straně po vybruslení z rohu kluziště orazítkoval pravou tyčku Novákovi branky, nejaktivnější inženýr, Kolář. Od té doby střely přibývaly pouze na konto UK Hockey Prague. Od modré pálili Duben se Steklíkem. Maštalířský poradil s tečí Boříka i střelou z velkého úhlu Jiřího Halberštáta. Dominik Havelka skvěle zakombinoval s Filipem Rubešem, ale z mezikruží nedokázal zamířit úplně přesně a brankář pražského rivala zastavil kotouč levým ramenem. Engineers se dostávali pouze do ojedinělých útočných výpadů a vysílali střely na brankáře UK pouze z delší vzdálenosti. Převahu výběru Univerzity Karlovy trvala téměř po celou druhou třetinu, ale největší šanci si vypracovali Engineers. Po rychlém protiútoku se ocitl osamocený Jan Kolář tváří v tvář Novákovi. Brankář UK dokázal vytáhnout skvělý zákrok a udržel vyrovnaný stav utkání. Skóre se neměnilo ani po vyloučení domácího Raittermana v závěru třetiny a obě mužstva šla do šaten za vyrovnaného stavu 1:1. Nicméně více ze hry měl v této třetině výběr studentů Univerzity Karlovy.

Ve třetí třetině se vrátili na koně inženýři, když ve 42. minutě fauloval Jakub Kaleta. Přesilová hra přišla Engineers na začátku třetího dějství náramně vhod. Hráči v bílém zasypávali Kristiána Nováka sprškou střel ze všech možných úhlů. Brankář UK odolal střelám Sudy, Fabiánka i Žáčka. Na brankáře Karlovky nevyzrál ani Ujfaluši, který zakončoval kličkou do bekhendu. Z obrovského tlaku vytěžili 5 minut před koncem třetí třetiny Engineers další přesilovou hru. Domácí se snažili kombinovat a najít ideální pozici pro střelu. Burdovu střelu tečoval před Novákem bruslí Jan Kolář a puk projel brankáři UK mezi betony. Čtyři minuty před koncem se dostali domácí do vedení a na řadě byli opět hráči Univerzity Karlovy. Hráči v černých dresech najížděli do zformované obrany svého soupeře a těžko se usazovali v útočném pásmu. Blízko k zakončení byl Filip Čmejla, který prohodil Janáska. Poté dorážel Steklík pouze do posunuté branky. Situaci ztížilo UKáčku vyloučení kapitána Aleše Hyršla dvě a půl minuty před koncem. I v oslabení se hráči UK snažili vyrovnat a poslední dvě minuty měli ohromné nasazení. Poslední příležitost k vyrovnání měl navrátilec z trestné lavice Hyršl, ale z vrcholu kruhu minul branku a poté už zazněl závěrečný hvizd hlavního rozhodčího.

Výběr Univerzity Karlovy odehrál jedno z nejlepších utkání tohoto ročníku. Ale k vítězství utkání nedovedli a Engineers Prague zůstali jediným týmem v Univerzitní lize, kterého nedokázalo UK porazit. Kdo by, ale po prvních dvou utkáních tipoval, takový průběh třetího vzájemného utkání a takto těsný výsledek. Tento výsledek dokazuje pokrok, jaký tento mladý tým během tohoto ročníku udělal.

Fotogalerie: Galerie – Univerzitní liga ledního hokeje 2020: Engineers Prague – UK Hockey Prague

Video sestřihy z utkání k dispozici na: drive.google.com