Velký úspěch studentů UP Olomouc v Univerzitní basketbalové lize ČAUS

První ročník Univerzitní basketbalové ligy ČAUS  skončil velkým spěchem Univerzity Palackého v Olomouci. Finálový turnaj hostila olomoucká sportovní hala. Na domácí půdě muži získali pohár pro vítěze celé soutěže a ženy obsadily konečné druhé místo. Hráči UP Olomouc v boji o zlato porazili Masarykovu univerzitu. Třetí skončil výběr Univerzity Karlovy. UK však kralovala mezi ženami, kde třetí příčku obsadilo družstvo Ostravské univerzity.

Finálový turnaj i celý průběh premiérového ročníku ukázal, že jde o zajímavý projekt, který má svoji budoucnost. Rozhodující zápasy měly dobrou úroveň, jen se příště pokusíme upravit termín Final Four aby nekolidoval s ligovými soutěžemi,“ hodnotil zápasy Petr Reich ředitel Univerzitní basketbalové ligy, kterou pořádá Česká asociace univerzitního sportu. „Zájem hráčů i hráček byl velký, ohlasy jsou vesměs pozitivní. Univerzitní basketbalová liga má rozhodně budoucnost,“ dodal Reich.

Do finále kategorie žen postoupily po výhře nad VŠE Praha 71:58 hráčky Olomouce a basketbalistky UK Praha, které si poradily s týmem Ostravské univerzity 60:57. Utkání o titul ovládly Pražanky v poměru 86:46. „Finále jsme odehrály v sedmi, což bylo fyzicky náročné. Ale zvládly jsme to,“ radovala se trenérka vítězek Jana Müllerová.

Se stříbrem bylo spokojené také družstvo Univerzity Palackého, které hrálo v domácím prostředí. „Vzhledem k síle soupeřů bylo stříbro maximem a bereme to jako úspěch,” řekl Reich, který vedl ženský výběr pořadatelské vysoké školy.

Univerzita Palackého k ženskému stříbru pak získala ještě celkový titul mezi muži. V semifinále si tým poradil 79:60 s reprezentanty Univerzity Karlovy a v rozhodujícím duelu MU Brno 88:56. „Finále bylo možná snadnější než semifinále. Bylo vidět, že řada kluků spolu pravidelně hraje a trénuje. Na palubovce si dokázali vyhovět. Vítězství si zasloužili,“ uvedl trenér vítězů Karel Hůlka.

Vítězům předával ceny historicky nejlepší střelec československé a české nejvyšší soutěže Josef Jelínek, děkan Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého Michal Šafář a Jiří Nykodým, zástupce ČAUS a ředitel univerzitních lig v České republice.