Valná hromada ČUS vítá schválení novely zákona o podpoře sportu

Valná hromada ČUS vítá schválení novely zákona o podpoře sportu.
Agentuře nabízí součinnost  

19. června 2019

 

Jedním z klíčových bodů 37. valné hromady České unie sportu, která se uskutečnila ve středu 19. června v Nymburce, byla reakce na vznik Národní sportovní agentury. Drtivá většina delegátů z národních sportovních svazů, tělovýchovných jednot a sportovních klubů přivítala novelu zákona a podpoře sportu, kterou včera odhlasovala Poslanecká sněmovna. ČUS zároveň nabízí součinnost v jejím úsilí o nastolení standardních poměrů v oblasti státní podpory sportu. „Vznik agentury je jednou z nejvýznamnějších událostí. Sport má konečně jasnou autoritu na vládní úrovni. Valná hromada uložila vedení ČUS jednat s představiteli veřejné moci s cílem prosadit jasné a spravedlivé podmínky. Jsme na to připraveni,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.

Posílení institucionálního zastoupení sportu v České republice – tak hodnotí Valná hromada ČUS vznik Národní sportovní agentury. Největší sportovní spolek v ČR však zároveň dlouhodobě stojí o zřízení samostatného ministerstva, které jako jediné může díky své autoritě prosadit zásadní změny v této stále důležitější společenské oblasti. „Agenturu bereme jako významný dílčí způsob v naplnění tohoto dlouhodobého cíle. Věříme, že v budoucnosti ministerstvo vznikne,“ prohlásil Miroslav Jansta a uvedl, že ČUS měla možnost novelu zákona o podpoře sportu ve fázi příprav připomínkovat z hlediska její sportovní náplně.

Hlavní požadavky ČUS v rámci novely se týkaly víceletého financování, možnosti poskytování příspěvků členským subjektům přímo, financování činnosti sportovních organizací (nikoliv pouze sportovní činnosti) a programové financování – nikoliv jednorázové „projekty“. „Sport musí mít od státu vyšší dimenzi podpory a zastoupení,“ prohlásil Miroslav Jansta.

Valná hromada v rámci usnesení pověřila Výkonný výbor ČUS, aby jednala s představiteli sportovního prostředí a veřejné moci (státní správa a samospráva) s cílem posílit podporu v této oblasti. Valné hromady ČUS se zúčastnilo 134 delegátů. Delegáti národních sportovních svazů také přijali Český svaz tanečního sportu za nového člena ČUS.

Česká unie sportu je stabilizovaná, oddlužená a funkční.

Největší sportovní organizace v ČR od svého založení vystupuje v zájmu svých členů s cílem vytvořit podmínky pro sport a pohybové aktivity. Nic na tom nemění ani obvinění, ke kterému došlo před dvěma lety v tzv. kauze sportovních dotací. V současné době je vyšetřování ukončeno a čeká se na soudní řízení. „Hájili jsme zájem ČUS, upozornili jsme na neexistenci kritérií a neoprávněné výhody v procesu, který nebyl veřejnou zakázkou, a upozornili jsme na zneužití neexistence kritérií dělení dotací. Čtyři znalecké posudky skončily ve prospěch ČUS,“ připomněl Miroslav Jansta. Vrchní soud navíc v rozsudku o zrušení zajištění majetku představitelů ČUS vyjádřil pochybnosti o důvodnosti obvinění.

Česká unie sportu je stabilizovaná, oddlužená a naprosto funkční organizace s efektivním hospodařením a s konsolidovaným majetkem. Byla lídrem loňských sportovních oslav v rámci sta let české státnosti, v rámci kterých zorganizovala nepřehlédnutelné akce na Pražském hradě i ve Foru Karlín, na nichž byly vyzdviženy osobnosti domácí sportovní scény. Připravila také unikátní publikaci „100 let českého sportu 1918-2018“, jež obdržela prestižní literární ocenění a celý její náklad byl vyprodán.

„ČUS bude otevírat nová témata v oblasti posílení podpory sportu a pohybové aktivity občanů. Nikdo doposud například seriózně neuchopil společenskou odpovědnost firem. Budeme iniciovat a aktivizovat změnu přístupu státních a polostátních obchodních společností při podpoře sportu. Dále budeme naléhat na obnovu základní i elitní sportovní infrastruktury v ČR včetně výstavby a revitalizace Sportovního centra Nymburk, tréninkového střediska pro mládež a reprezentaci, do roku 2025. Ambasadorem tohoto projektu bude trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný,“ doplnil Miroslav Jansta.

Reakce Zástupců sportovních svazů na vznik Národní sportovní agentury

David Tománek, člen metodické komise České asociace squashe

„Nejen za squash, ale za celý český sport vnímáme vznik agentury jako přínosný krok. V současné době chybí větší stabilita, aby sportovní svazy mohly koncepčně pracovat a plánovat v horizontu let.“

Marek Pakosta, předseda Českého volejbalu

„Je to krok správným směrem, agentura by měla zajistit větší samostatnost sportu. Doteď byl sport součástí ministerstva školství jako menšinová agenda. Nyní bychom měli mít samostatný institut a organizaci, v jejichž čele bude stát člověk s plnou odpovědností. Samostatné ministerstvo by bylo hezké, ale patrně to není na pořadu dne, ve státní sféře je trend spíše snižovat administrativní zátěž. V současné době spíše vnímám souběh dvou institucí na začátku – vznik agentury a bude dobíhat odbor sportu na MŠMT. Z provozního pohledu bude důležité, aby vše klapalo a nestávalo se, že dojde ke zpoždění vypisování programů.“

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu

„Sportovní prostředí dlouhodobě prahlo po tom, aby mělo vlastní rozpočtovou kapitolu. Pevně věřím, že se to změní k lepšímu. Pokud se bavíme o úskalí, tak přeji, aby přechod byl plynulý. Uvědomuji si, že agenturu čeká obrovské penzum práce.“

Filip Hobza, předseda České asociace amerického fotbalu

„Do národní agentury vkládáme naděje. Zejména menší sporty v minulosti zastání u MŠMT nenašlo, byly mnohdy pod jejich rozlišovací úroveň. Z toho důvodu věříme, že se situace pod vedením nového úřadu zlepší.“

Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů

„Jsem rád, že se ČUS povedl první krok k dosažení ministerstva sportu. Dobře znám agendu sportu od nejmenších klubů, národních svazů a střešních organizací, takže to jednoznačně kvituji. Posílit a osamostatnit aparát péče o sport je jediná cesta, jak mu pomoci. Jestli někdo říká, že ne, tak sportu nerozumí už od základních článků.“

Celá tisková zpráva na: www.cuscz.cz/novinky/valna-hromada-cus-vita-schvaleni-novely-zakona-o-podpore-sportu.html