Kata tým z Masarykovy university obhájil český bronz na MS v Japonsku

 

Ve dnech 19. -22. července 2018 proběhlo v pořadí již 11 universitní Mistrovství světa v kolébce karate v japonském Kóbe. Český univerzitní tým vyslal s podporou ČAUS do Japonska 6 závodníků.

Malá a skromná výprava se ovšem neztratila a dokázala, že české univerzitní karate patří ke světovým týmům.

Již v první den kvalifikačních bojů se podařilo zabodovat. Sabina Forstová sice nestačila na Japonskou závodnici, ale ta ji jako finalistka posunula do oprav. Tam prohrála pouze 2:3 s favorizovanou francouzskou Ferrachi (později bronzovou). I tak obsadila hned na prvním turnaji 9. místo.

Adriana Crhonková, která ještě před turnajem čekala na přijetí na VŠ, a jejíž start byl neustále ohrožen, pak vstoupila do turnaje pověstí neohroženého bojovníka. Vyřadila postupně Jihoafričanku i Američanku a trochu smolně o finále prohrála se závodnicí z Tchajwanu. Přesto její postup do nedělního bloku o medaile byl jasný.

Druhý den se pokusily o totéž hned čtyři závodnice. První dvě specialistky na kata sestry Forstovi, překvapily hlavně svým výkonem. Obě, ač se na kumite nespecializují, byly hlavním motorem týmu kata, přeci jen po bojovném výkonu prohrály. Ale výkon Simony, která vedla dokonce o 4 body, zaskočil i jí samotnou. Prohra 4:5 s německou závodnicí nakonec mrzela více samotnou Simonu, než její koučku.

Poté nastoupila do bojů neohroženě mužská část výpravy. Nováček Jiří Krych sice podlehl hned v prvním kole po tuhém boji Madanimu z USA, pozdějšímu vítězi, ale poté v opravách jasně zabodoval proti závodníkovi z Polska. A tím se kvalifikoval do nedělních bojů o medaile.

Nečekaným nástupem pak zahájil boje Tomáš Hermann. Jasně zdolal před limitem 8:0 nejprve soupeře z Tchajwanu a poté stejně jasně i dalšího borce z Holandska. V boji o semifinále s domácím Japoncem držel krok více než dvě třetiny zápasu a po tuhém boji nakonec bohužel prohrál. Přesto se také kvalifikoval do nedělního finále.

Třetí den jsme do bojů nasadili tým kata i kumite žen. Kata tým jasně postoupil přes Srí Lanku a prohře se Španělskem, obhájil bronz z minulého MS. Ačkoliv tým musel být upraven o Sabinu Forstovou, ukázala se sehranost společně se Simonou Forstovou a Barborou Kočtářovou, a je jen dobře, že tento tým pokračuje.

Obě katařky se pak přeorientovaly na další zápas a společně s Adrianou vyřadily Jihoafričanky. Na favorizované Japonky však nestačily. Ty nakonec prohrály netakticky semifinále a tým již nemohl bojovat o šanci na postup do nedělních zápasů.

Neděle se stala nakonec černým dnem výpravy. V boji o bronz nakonec prohráli postupně Adriana, Jirka i Tomáš. Nálada byla v tu chvíli hodně chmurná.

Přesto bilance 1 bronz, tři 5. místa a jedno 9. místo je velmi úspěšná. Všichni v této výpravě neodjeli bez úspěchu. Všichni bojovali o medaili nebo jí získali.

Obrovský podíl na tom měla jejich nová koučka Lucie Veithová. Ač věkem nemohla již startovat na MS, přijala výzvu vést tým z jiné pozice. Na to, že to byl její první opravdový turnaj v této roli, obstála znamenitě. Dokonce jsme museli operativně i řešit oblek (podle reglementu WKF) na finále a koupila si na místě elegantní sako a více než důstojně působila na nedělním finálovém bloku.

Vedoucí výpravy p. Marek Kubín zhodnotil celou akci jako jednu z nejlépe vydařených. Spokojenost s výsledkem, ale hlavně s výkony a přístupem, byla podle něj na té nejvyšší úrovni. Nikdo nezklamal a všichni překvapili svým potenciálem. Tento základ univerzitních karatistů je přínosem i do příštích let.

Po turnaji výprava přijala pozvání do dojo p. Shigekihi Uemury, který trénuje aktuální Mistryni světa za kategorie dorostenek Mimisu Ohicho, a společně zjistili v jakých podmínkách trénují japonské talenty. Setkání bylo velmi přátelské a japonská pohostinnost více než vynikající.

Je nutné poděkovat i vedení ČAUS, která více než obětavě zajistilo výjezd na tento turnaj. A organizátor opravdu hodně zkomplikoval všechny záležitosti. A tak musím poděkovat Ing. Lucii Tvrdé, která nakonec vše zajistila na vynikající úrovni, a tak jsme se mohli soustředit opravdu jen na dobrou reprezentaci.

Doufám, že se na příštím AMS v rámci nového projektu Combat Games na dva roky v Kuala Lumpuru opět ukážeme v dobrém světle.