Tři studenti VŠ mezi 10 nejlepšími atlety roku 2019 – Drahotová, Šedivá, Müller

Mezi 10 nejlepších atletů roku se dostali hned tři studenti VŠ – Drahotová, Šedivá, Müller

9. listopadu 2019 | Hotel Ambassador | www.atletika.cz

V pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa proběhl galavečer při příležitosti vyhlášení nejlepších atletů uplynulé sezóny. Potřetí v kariéře se raduje z titulu Atlet roku překážkářka Zuzana Hejnová. Juniorem roku se stal diskař Michal Forejt. Kategorii objev roku ovládla čtvrtkařka Lada Vondrová a trenérkou roku byla vyhlášena Dana Jandová.

Loni stříbrná Anežka Drahotová obsadila v letošním „Atletovi“ osmou pozici. Anežka zahájila sezónu ve svém oblíbeném švýcarském Luganu, kde obsadila třetí příčku v sezónním maximu 1:34:27. Začátkem července odcestovala na univerziádu do italské Neapole, kde si v parném počasí došla pro bronzovou medaili. Ještě složitější podmínky pak čekaly svěřenkyni trenéra Ivo Pitáka na mistrovství světa v Dauhá. V extrémním klimatu skončila ve světové konkurenci na devatenáctém místě.

Čtvrtou zástupkyní české oštěpařské školy v elitní desítce je devátá Irena Šedivá. Pro svěřenkyni Jana Železného se jedná o první umístění mezi nejlepšími. Šedivá byla překvapením loňské sezóny, když si z berlínského evropského šampionátu odvezla sedmé místo. V té letošní několikrát prokázala, že se umí parádně připravit na vrcholné závody a nejlepší výkony předvádí, když závodí za český tým. Bylo tomu tak na Evropských hrách v Minsku i na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti, kde skončila třetí v novém osobním rekordu 61.37, čímž momentálně figuruje na pátém místě českých historických statistik. Hned v pěti závodech poslala svůj oštěp za šedesát metrů a výjimkou nebyla ani kvalifikace na mistrovství světa v Dauhá, kde si po evropském finále připsala účast i v tom světovém. Při své premiéře na světovém šampionátu skončila dvanáctá.

TOP 10 uzavírá nováček, kterým je překážkář Vít Müller. Ten měl skutečně dlouhou sezónu, kterou zahájil již na Světovém poháru štafet v japonské Jokohamě, kde se naší sestavě čtvrtkařů podařilo vybojovat účast na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Jiřího Kmínka se dařilo i individuálně. Na univerziádě v Neapoli postoupil do finále, kde obsadil osmé místo. Na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti si zaběhl nový osobní rekord 49.36, kterým se zařadil na páté místo českých historických tabulek a díky tomuto výkonu se podíval i na mistrovství světa. Při své premiéře na tomto podniku se pak rozhodně neztratil, když dokázal postoupit do semifinále. Na trati 400 metrů překážek dokázal letos hned pětkrát stlačit svůj čas pod 50 vteřin. Mimo to byl nedílnou součástí všech reprezentačních čtvrtkařských štafetových výběrů. Nechyběl v sestavách na světovém štafetovém poháru, univerziádě, mistrovství Evropy družstev ani na mistrovství světa.

ATLET ROKU 2019 – TOP 10

1. Zuzana Hejnová          1367
2. Jakub Vadlejch            1200
3. Tomáš Staněk             1104
4. Barbora Špotáková      833
5. Nikola Ogrodníková     771
6. Lada Vondrová             447
7. Filip Sasínek                  239
8. Anežka Drahotová       203
9. Irena Šedivá                 198
10. Vít Müller                    185

Zdroj: www.atletika.cz/aktuality/hejnova-ceskou-atletickou-kralovnou