Terezá Kmochová, neslyšící lyžařka, která startovala na Zimní světové univerziádě 2017 v Almaty mezi ostatními studenty bez handicapu. Od medaile jí dělily pouhé 4 setiny. 

 

Tereza Kmochová, studentka Univerzity Karlovy, měla na ZSU na dosah medaili v superobřím slalomu, od stupňů vítězů ji dělily pouhé čtyři setiny, skončila čtvrtá. Za připomenutí stojí i její 4 zlata ze čtyř závodů z roku 2015 na Deaflympiádě v Magintogorsku.

Podívejte se na rohovor (v anglickém jazyce), který s ní udělala na konci Univerziády česká reportérka Lucie Hrdličková pro FISU TV.

Tereza Kmochová se narodila 26. září 1990 v Praze se stoprocentní ztrátou sluchu. Ale možná byste to ani nepoznali, protože Tereza odezírá ze rtů a mluví úplně normálně. Dnes bydlí v Harrachově, v chaloupce na stráni, naproti které je kopec, kde jako malá trénovala. “Máma, teta, babička i děda byli a jsou skvělí lyžaři, takže mě poprvé postavili na lyže, když mi bylo dva a půl roku,” popisuje Tereza své lyžařské začátky, tolik typické pro závodníky. První závody jela v pěti letech a od té doby už závodí pořád. Byla lepší a lepší, brzy soupeřila o vítězství v celorepublikovém měřítku. V patnácti přestoupila do juniorské kategorie a začala jezdit mezinárodní FIS závody. Postupně si stále vylepšovala FIS body, v českém žebříčku stoupala výš a výš a v sezóně 2008/2009 poprvé startovala ve Světovém poháru v Ofterschwangu. Do svěťáku pak nahlédla ještě následující sezonu v Aspenu a v Lienzu.

Co stojí za takovou kariérou, jejímuž startu Bohové původně nebyly zrovna dvakrát nakoněni? Určitě skvělé rodinné zázemí. Nejdůležitějším člověkem je pro Terezu maminka, která s ní objíždí všechny závody a všude se o ni vzorně stará. Táta je v roli servismana také nezastupitelný. “Na mistrovství světa v Německu jsem měla lyže tak rychlé, že bych získala i pár medailí v mužské kategorii,” pochvaluje si Tereza přípravu materiálu.