Rozhovor: Studium na Univerzitě v Arizoně mu překazil koronavirus. Sprinter David Kolář se předčasně vrátil do ČR.

Studium na Univerzitě v Arizoně mu překazil koronavirus. Sprinter David Kolář se předčasně vrátil do ČR

 

Sprinter David Kolář, student Grand Canon University v Arizoně, se z důvodu bezpečnostních opatření ohledně Covid-19 zavedených v USA rozhodl předčasně vrátit do ČR. Český atlet původně zamýšlel přečkat krizovou situaci za oceánem, ale vzhledem k vývoji své rozhodnutí nakonec přehodnotil.

Co ovlivnilo vaše rozhodnutí vrátit se do ČR? Vrátil jste se teprve před pár dny, relativně pozdě oproti jiným studentům.

Vzhledem k tomu, že studuji ve státě Arizona, kde se situace ohledně Covid-19 nevyvíjela příliš dramaticky, jsem původně zamýšlel dokončit semestr v USA. Jedním z hlavních důvodů mého původního záměru byla možnost stálého tréninku, což u nás díky nařízením vlády a bezpečnostním opatřením nebylo možné. Původně jsem tedy chtěl za oceánem vyčkat a sledovat vývoj situace v České republice. Mé rozhodnutí vrátit se domů přišlo téměř ze dne na den, kdy guvernér státu Arizona na základě zkušeností z jiných zemí, zavedl s okamžitou platností „stay at home law“. Využil jsem tedy možnosti letět speciálem vypraveným vládou ČR.

Můžete popsat vývoj bezpečnostních opatření na Grand Canyon University?

Stejně jak přišlo nařízení guvernéra státu Arizona o zákazu vycházení, tak stejně rychle a pro některé až překvapivě, přišlo nařízení vlády o přerušení výuky. Okamžitě se přešlo na online výuku, s čímž díky dobrému technickému vybavení naší univerzity nebyl tak velký problém. Vedení školy také velice rychle rozhodlo o uzavření kampusu, kde sice nebyl zjištěn ani jeden případ nákazy koronavirem, ale z bezpečnostních důvodů byl zpřístupněn pouze mezinárodním studentům a několika zaměstnancům školy.

Jak bezpečnostní opatření ovlivnila sportovní dění na univerzitách v USA?

Bezpečnostní opatření měla na sport naprosto fatální dopad. Celá letní sezóna, která je pro atlety klíčová, byla zrušena. Trenéři družstev měli dočasný zákaz činnosti a veškerá komunikace probíhala prostřednictvím telefonů. Bylo možné trénovat individuálně, ale posilovny a další zařízení zůstala uzavřená.

Můžete nyní celkově porovnat aktuální situaci ve Spojených státech a v ČR?

Podle mého názoru došlo ze strany USA k celkovému podcenění takto vážné situace, což je asi také důvodem současného stavu. V Arizoně však situace není zdaleka tak kritická, jako například v New Yorku nebo v Kalifornii. Po této stránce jsem rád, že jsem zpět v České republice.

Vzhledem k tomu, že jste se pro návrat do ČR rozhodl v době, kdy už byl silně omezený letecký most mezi USA a Evropou, jak probíhala cesta?

Jak jsem již říkal, mé rozhodnutí ohledně návratu do ČR přišlo ze dne na den. Písemně jsem oslovil české velvyslanectví v USA a dostal jsem okamžitou odpověď. Následně jsem si rezervoval místo v evakuačním letu z Chicaga do Evropy. Jednání s úřady bylo rychlé, což mě velice překvapilo. Samotný let už tak komfortní nebyl, protože díky více zastávkám byl časově náročný, ale vzhledem k situaci jsme byli všichni rádi, že jsme zpět v Evropě.

Co následovalo ihned po Vašem návratu do ČR?

Ihned po příletu všechny pasažéry letu Policie ČR rozvážela převážně do místa jejich bydliště, kde každý nastoupil povinnou 14 denní karanténu. I po této stránce bylo vše dobře zorganizované. Vzhledem k tomu, že mi stále pokračuje škola, tak musím každý den plnit studijní povinnosti. Mou prioritou je v současné době dokončit ročník. Zároveň se snažím udržet ve fyzické kondici, abych byl dobře připravený na dobu, kdy vláda uvolní některá omezení týkající se sportu.

Pojďme se ale ještě vrátit k vašemu působení na univerzitě v USA. Vy osobně můžete porovnat vysokoškolský systém v ČR a v USA. V čem vidíte největší rozdíly?

Podle mého osobního názoru je studium na univerzitě v USA o něco jednodušší, protože výsledek semestru nezáleží na jedné závěrečné zkoušce, jak tomu někdy bývá na našich školách. U této zkoušky pak naši studenti dokazují své znalosti z celého semestru. Na univerzitě v USA jsou studenti nuceni pracovat na různých projektech v průběhu celého semestru, popř. celého roku. Je to o něco lepší i z hlediska plánování a samotného rozvržení studia. Na druhou stranu mi v USA, jakožto inženýrovi trochu vadí, že učitelé nejdou během výkladu tolik do hloubky problematiky, jako na školách v ČR. Probírané učivo pak někdy nedává moc smysl.

Můžete už také zhodnotit vaše sportovní zkušenosti za oceánem?

Myslím si, že sport v USA je rozhodně na jiné úrovni než v České republice. Pokud chcete uspět, tak se musíte hodně snažit, protože konkurence zde je opravdu obrovská. Vše je určitě také ovlivněno tím, že univerzity mají pro sportovce perfektní zázemí. Vše začíná naprosto profesionálním přístupem trenérů a celého realizačního týmu až po samotné zázemí pro sportovce včetně regenerace, posiloven apod. Po této stránce mám samé pozitivní zkušenosti.

Jak se nyní s odstupem času díváte na vaše rozhodnutí odejít studovat a sportovat na univerzitu do USA?

Možná jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem mohl kdy udělat! Od samotného počátku, kdy mi se vším pomáhala paní Monika Mertová z agentury Stipendia.cz, jsem cítil, že právě tato cesta kombinace sportu a studia je v mém případě ideální. Pokud někdo má tu možnost získání sportovního stipendia a zvažuje studium na univerzitě v USA, běžte do toho! Je to obrovská zkušenost, kterou vám už nikdy nikdo nevezme.

Autor: M. Mertová, stipendia.cz