Studenti VŠB-TUO přivezli z Českých akademických her 14 medailí

Studenti VŠB-TUO přivezli z Českých akademických her 14 medailí

 

23. června 2022 | VŠB-TUO Univerzitní Magazín Akademik | www.vsb.cz/magazin

Na největší domácí sportovní univerzitní soutěži, Českých akademických hrách (ČAH), startovali také studenti VŠB-TUO, kteří univerzitu skvěle reprezentovali jak v kolektivních, tak i individuálních sportech. Z Českých Budějovic dovezli 14 cenných kovů.

Sportovci získali 5 zlatých5 stříbrných a 4 bronzové medaile. Do bodovací soutěže univerzit tak nasbírali 31 bodů, což jim ve velké konkurenci univerzit a vysokých škol (účastnilo se jich 30), přineslo 9. místo.

Do závěrečného turnaje v kolektivních sportech postoupila čtyři družstva VŠB-TUO. “Obrovskou radost jsme měli z futsalového týmu, který v turnaji nenašel přemožitele a vyhrál tak bez jediné porážky,” přibližuje Jiří Žídek z Institutu tělesné výchovy a sportu. Naši futsalisté ve finále přehráli tým Masarykovy univerzity 3:0 a získali titul akademických mistrů České republiky pro rok 2022. Mužský florbalový tým vybojoval bronz, florbalistky VŠB-TUO skončily na  4. místě, volejbalistky pak na 6. příčce.

Zlatí futsalisté

V individuálních sportech se VŠB-TUO nejvíce dařilo v stolním tenise. “Naši reprezentanti a reprezentantky vybojovali celkem 7 medailí a do bodovací soutěže univerzit přispěli 17 body,” dodává Žídek. Titul akademického mistra ČR ve dvouhře vybojoval Tomáš Martinko, úspěšný byl i v mixu, ze kterého si také odnesl nejcennější kov, a společně s Alešem Rusnákem získal bronz ve čtyřhře. Rusnak přidal do medailové sbírky stříbro v mixu a bronz ve dvouhře. V ženských soutěžích získala Markéta Ševčíková dvě stříbrné medaile (dvouhra a čtyřhra).

V atletických soutěžích vybojovala titul akademické mistryně ČR oštěpařka Ivana Koktavá, mílař Martin Kováčech získal stříbrnou medaili v běhu na 1500 metrů. V judu obhájil loňskou stříbrnou medaili Václav Jašek v kategorii nad 100 kg. Ve smíšené soutěži golfistů vybojoval bronz Matyáš Sliwka, který se podílel také na celkovém vítězství družstva.

Jubilejní 20. ročník Českých akademických her (ČAH), který se konal od 15. do 22. června v Českých Budějovicích, uspořádala Česká asociace univerzitního sportu a pořádáním pověřila Jihočeskou univerzitu. Vítězství si z Českých Budějovic odváží Univerzita Karlova Praha, druhá byla Masarykova univerzita Brno a třetí místo obsadila Univerzita Palackého Olomouc.


„Atmosféra na ČAH byla skvělá,“ říká Alan Panec z VŠB-TUO

 

8. července 2022 | VŠB-TUO Univerzitní Magazín Akademik | Zdroj: www.vsb.cz/magazin

Studenti VŠB-TUO vybojovali na Českých akademických hrách 14 cenných kovů. Školu reprezentovali jak v kolektivních, tak i individuálních sportech. Na místě s nimi byl Mgr. Alan Panec z Institutu tělesné výchovy a sportu, který v rozhovoru promluvil o přípravě, konkurenci mezi univerzitami i prací se studenty.

Jak probíhaly přípravy na České akademické hry?

U kolektivních sportů probíhají přípravy formou sehrávání týmů pod vedením trenérů Institutu tělesné výchovy a sportu. U individuálních sportů probíhá příprava většinou v rámci Vysokoškolského sportovního klubu nebo se student připravuje pod vedením svého osobního oddílového trenéra.

Vidíte už u přípravy sportovců někoho nadějného, kdo je adeptem na medaili?

Ano, máme vždy celkem jasnou představu o možnostech našich sportovců. Nicméně ve sportu se nemusí pokaždé sejít předpoklad s realitou.

Kolik studentů VŠB-TUO na České akademické hry vypravuje? Má univerzita zastoupení ve všech sportech?

Letos jich bylo 60. Máme velkou radost, že je ze strany studentů velký zájem o reprezentaci univerzity. Bohužel, všechny sporty lze jen těžko obsadit, i když bychom byli samozřejmě velmi rádi.

Byl tento ročník pro VŠB-TUO nejúspěšnější?

Pravidelně se mezi všemi vysokými školami v ČR umísťujeme v první desítce, což je i vzhledem k účasti mnoha škol se sportovně zaměřenými fakultami velký úspěch.

Jedná se o největší událost na poli akademického sportu. Jaká je tedy na Českých akademických hrách atmosféra?

Atmosféra na hrách je skvělá, studenti to berou velmi vážně a vzájemně se podporují a hecují k co nejlepším výkonům.

Je tedy konkurence mezi univerzitami veliká?

Konkurence je velká. Her se účastní i mnoho reprezentantů ČR, kteří jsou špičkami ve svých sportech a řada z nich se dokonce řadí mezi účastníky olympijských her a mistrovství světa.

Kdo mladé sportovce v jednotlivých sportech trénuje?

Nadějné sportovce sdružujeme ve Vysokoškolském sportovním klubu, kde studenty připravují naši zkušení trenéři.

Pokud by chtěli studenti VŠB-TUO reprezentovat, co pro to mohou udělat?

Vždy se snažíme už od prvních ročníků podchytit nadějné sportovce naší univerzity a s těmi pracujeme po celou dobu studia. Chci poděkovat za výborné podmínky, které škola sportu poskytuje, čímž podporuje rozvoj studentů nejen po stránce technického vzdělávání, ale i po stránce tělesného rozvoje.